Recenze

Juju Planet Dub & FS Žito ★ EP Zrkadlo

Tentokrát začnu oslím můstkem, vlastně tak trochu reklamou na sebe a na reggae.cz. O existenci tohohle projektu (rozuměj Juju Planet Dub & FS Žito) jsem se dozvěděl náhodou, a to na Uprisingu 2022. Šel jsem totiž na Micaha Shemaiaha, dorazil ke stejdži poněkud brzo, díky čemuž jsem stihl konec jejich vystoupení … a byl jsem unešen (Kdo si to chce přečíst, může tady: UPRISING FESTIVAL 2022 ★ 26. – 27. 8. 2022 ★ Bratislava – Zlaté Piesky. Přesně tahle vzpomínka se mi rozzářila v hlavě, když jsem zaregistroval, že mají nové EP. Dostupné je to na Bandcampu a SoundCloudu, na Youtube a samozřejmě i na Spotify, takže jsem mohl svou zvědavost ukojit hned. Totéž tím pádem platí i pro vás.

A výsledek? No, budu se snažit být objektivní, ale vůbec mi to nejde … . Tohle kritérium totiž budou splňovat pouze dvě informace. Tou první je to, že EP má čtyři tracky. Tou druhou je to, že od té doby, co jsem si to poprvé pustil, tj. od včerejška od večera, si to pouštím doslova furt. No a sme doma. Objektivita je pryč a bude. Je to totiž naprosto, ale naprosto boží. To spojení Jozefa Hnidzika (rozuměj Juju Planet Dub) a folklórního ženského pěveckého souboru Žito je nejen originální, ale nesmírně chytlavé. Stačí jeden poslech a usídlí se vám to v hlavě. Po druhém poslechu, nejpozději po třetím, začnete zpívat s nimi. No a ti, kteří je už někdy viděli, začnou zběsile hledat, kde na ně můžou jít. Tu energii, kterou má FS Žito, úplně převést na jakýkoliv zvukový nosič zkrátka nejde (informoval jsem se přímo u Jozefa a termíny na rok 2024 ještě domluvené nejsou 🙁 ). Někde v této fázi jsem to začal rozesílat známým a žhavit drát na šéfredaktora, že tohle prostě recenzovat – vlastně spíš sdílet to nadšení – prostě musím. A klaplo to. Takže mí milí. Ať jste, kde jste. Ať děláte, co děláte. Klidně si tam buďte a pokračujte v činnosti, ale pokud si nepustíte tohle EP, váš život bude o půl tuny radosti chudší. A protože radost je jak šafrán, je jí málo a že by jí mohlo být dost, to ani nejde, tudíž se psaním končím a jdu si to zase pustit.

Juju Planet Dub & FS Žito @ Uprising festival 2022

Poznámka editora:

Tahle recenze by klidně mohla být podepsána celou redakcí. Jozefova invence je prostě fantastická a spojení Juju Planet Dub & FS Žito na Uprising festivalu 2022 okouzlilo nejen Michala, ale kompletně celou naší reggae.cz festivalovou crew. Jo, a už si tady s nima taky zpívám  😉  Kaya

FS Žito & Vincent
FS Žito & DJ Kaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


EP “ZRKADLO“ je spoločný projekt folklórneho súboru Žito s Juju Plane tDub. Tento koncept vznikol v roku 2017 kedy vyšla naša prvá spoločná skladba Sedzí Ptáček na Čerešni na EP – World Essences. Od tej doby sme ďalej spolupracovali na nových, ale aj starších veciach, ktoré dostali novú podobu.

Vokály: Milena Dubničková Skaličanová, Mirka Trembošová, Katarína Dobrucká, Beáta Bučková, Daniela Mihalíková, Zuzana Horinová, Hana Prenerová, Soňa Plešová, Jarmila Mareková, Marika Benkovská,

Artwork od Barbora Holanová.
Grafický design-Milene Bressan.

Ej Láska originál song „Na Slovensku“ od N3O.

Mastering:
Audiowizzards Ján Zborovjan.

Michal

je organizátorem kultovních, nejen reggae, akcí z jihu Moravy. V Reggae.cz je především reportérem a také recenzentem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button