fbpx

Buju Banton – The Upside Down 2020 Interview

Jeho návrat na pódium na kingstonském Národním stadionu v březnu 2019 byl jednou z největších reggae událostí za poslední roky. Teď konečně budou moci všichni fanoušci po celém světě – i ti, kteří jeho loňská senzační vystoupení neviděli – získat taky jeho nové album. Legendární jamajský zpěvák a DJ bude svoje 13. studiové album vydávat letos v létě a je to deska, která vzbuzuje vysoká očekávání nejen proto, že ji vydává Buju Banton, kterého jsme na scéně postrádali sedm let, ale taky kvůli hostům jako je John Legend, producentům jako Donovan Germain, Dave Kelly a nedávno zesnulý Bobby Digital. Poprvé od doby, kdy byl Buju Banton propuštěn z vězení a vrátil se na Jamajku, si udělal čas na telefonický rozhovor s MunchyReggaeville, aby probrali zvuk i texty, současnou situaci ve světě, jeho lásku k ostrovu a samozřejmě žádný recept na spoustu hitů.

Deset let po tvém posledním albu Before The Dawn budeš v červnu vydávat novou desku Upside Down. Jak vnímáš tenhle další milník ve své kariéře?

V první řadě chci poděkovat všem dobrým lidem, kteří mi pomáhali a pracovali se mnou celé ty roky, abych dosáhl všeho toho, čeho jsem v muzice dosáhl. A hlavně chci poděkovat Nejvyššímu, který byl vždycky v popředí na všech mých cestách. Tahle cesta se od ostatních nijak neliší. Jediný velký rozdíl je, že jste tolik postrádali můj hlas. Ale víte, že pravda se nezastaví a jako nositel pravdy ji budu přinášet vždycky, ať už přicházím ze žaláře, nebo mě pohřbili zaživa. Řekl jsem, jak vnímám tenhle projekt? Je to sérum pravdy!

Proč jsi nové album nazval Upside Down?

Proč bych ho nenazval Upside Down? Tak by měla znít otázka. Ve světě, kde dobré je nazýváno špatným, lži jsou akceptovány jako pravda, vinní mohou být prohlášeni za nevinné a nevinní za vinné – proč bych to album nenazval Upside Down? (směje se)

Album začíná písničkou Lamb Of God a stejným nádherným chvalozpěvem jsi uvedl i svůj první koncert Long Walk To Freedom v březnu 2019. Proč jsi vybral právě Lamb of God a konkrétně ten text pro úvod koncertu i desky?

Nacházíme se v období velkého procitnutí. Není to otázka postavení nebo společenské významnosti. Je to spíš spirituální procitnutí. Soucit, útěcha a pravda jsou pilíře základu, který představuje trvalé principy a nemůže být odstraněn. Nezajímá mě, jestli jsi bohatá, chudá, černá nebo bílá. To jsou základní principy, kterých se musíme držet. Ty nám dal všemocný Bůh. Volat po soucitu a mít s námi soucit jako s potomky lidí. Možná jsou někteří z nás tak arogantní, že to odmítají dělat pro sebe. Tak dobře, já ale nejsem. Dovol mi dělat to pro sebe i pro tebe, protože náš Otec je milosrdný a soucitu je tady plno. Svět tohle potřebuje vědět. Kdo zapaluje svíčku a dává si ji pod postel? Snaží se podpálit svůj vlastní dům? A co kdyby radši postavil svíčku do okna? Neviděl by svět, že tenhle dům je osvětlený? Potom někdo další může od té svíčky zapálit další svíčku. Have mercy on us, oh Jah, oh Lamb Of God. Svět právě teď potřebuje uzdravení – i v nás. A to je to, co děláme!

Jak vzpomínáš na první představení té písničky na Národním stadionu v Kingstonu 16. března 2019? Byl ten koncert a tvůj návrat na pódium takový, jaký sis ho představoval? Jsi ten typ člověka, který na sebe vyvíjí velký tlak, nebo ses cítil, jako by ses jen tak vracel domů?

Tak za prvé, já nevěřím na vyvíjení jakéhokoliv tlaku. Nevěřím na boje v muzice, produkci nebo tvorbě, protože hudba má plynout. Když je všechno synchronizované, hudba prostě plyne. Takový byl princip, pokud jde o koncert Long Walk to Freedom. Musí to plynout. Musí tam být ti správní lidé. Všechno musí být jednolité, aby byl výsledek bezchybný. Byla to dlouho očekávaná chvíle. Neumím to vyjádřit slovy. Je to něco, co musíš cítit. Musíš být přítomný v tom okamžiku. Chápeš?

Ano, naprosto! Takže to bylo spíš jako přijít domů?

Já jsem byl vždycky doma. Bylo to spíš jako vidět kamarády a lidi, které jsem dlouho neviděl. Jako znovusjednocení a nová oddanost sebe sama skutečnému záměru, proč jsme tady. To znamená pokračovat v učení a odhalovat, kdo vlastně jsme jako lidé. Byla tu krátká pauza v přenosu, která trvala deset let, a teď jsme se zase spojili. Pro mě je to víc než cokoliv, co člověk může vnímat, ale každý na to má právo. Já to vidím jako znovuspojení a nové ustavení spirituálního základu.

K čemu bys přirovnal ten pocit, který jsi měl, když ses dostal na letiště Normana Manleyho v Kingstonu a vrátil se tak na Jamajku v roce 2018?

Když jsem seděl v letadle a dostali jsme se nad ostrov, byl jsem zahlcený pocity nostalgie, protože jsem dlouho neviděl svoje rodné město, dlouho jsem neviděl své blízké. Všechno je to ale jen moment ve vesmíru, okamžik v čase. Člověk se musel vrátit, projít tím vstupem. Takže se moc nezabývám myšlenkami a důrazem na svůj návrat, protože ve skutečnosti jsem nikdy neměl odejít. Rozumíš mi?

Ano, pane. Úvodní písničku Lamb Of God následuje další kousek, který už fanoušci znají: Yes Mi Friend – cover písničky Duppy Conqueror, kterou jsi už zpíval se Stephenem Marleyem na Welcome To Jamrock Reggae Cruise. Stephen v tom tracku na novém albu vystupuje taky. Jak tě napadlo přetvořit tu písničku a znovu ji se Stephenem nazpívat?

Stephen je můj dobrý kamarád a posouváme se spolu dál a dál. Takže to bylo nevyhnutelné, je to dokonalá písnička pro dokonalý moment. S hudebním duchem, který jsme oba dostali od Boha, jsme byli schopni se spojit, dát všechno dohromady a ukázat to světu. Úžasný na tom je, že mě nikdy nikdo neviděl ani neslyšel tu písničku zpívat předtím, ale reakce na to vystoupení na Welcome To Jamrock Reggae Cruise nám otevřela oči a viděli jsme, že ten duch v lidech pořád žije. Nemusíme je předprogramovat v rádiu nebo nějakém jiném vysílání. Můžeme je naučit písničku předtím, než jim ji vlastně dáme. Protože tohle byl už od začátku časů způsob, jak to fungovalo. Takže chci říct, že tahle písnička byla perfektní předehra pro to album a pro publikum na lodi Jamrock. Všechno bylo úplně kouzelné. Jah live, spiritual Iyah!

Ty jsi se Stephenem spolupracoval v minulosti na několika projektech. Vy dva jste dobří přátelé. Jak dlouho už se znáte? Řekni mi něco o vašem přátelství.

Ty chceš, abych měřil čas, a to já neumím. Ptáš se, jak dlouho ho znám. Chceš, abych řekl deset let? Co je deset let? Znám ho už celou věčnost. Náš duch se znovu spojil v tomhle uspořádání, které je lidským očím neznámé, ale naše duše vědí, kdo jsme. Tak co? (směje se) Pochopila jsi, co tím myslím?

Myslím, že pochopila. Stephen v jednom rozhovoru zmínil, že ses vždycky hodně zajímal o WTJR Cruise. Jak sis tam užil svoje první vystoupení a speciálně to se Stephenem Marleyem?

Plavba byla úžasná. Nikdy v životě jsem na tak obrovské lodi nebyl. Bylo to poprvé a bylo fascinující vidět, jak to všechno funguje. Ze všeho nejúžasnější ale bylo zpívat pro lidi, když jsme nebyli spojeni se zemí. Gravitace moře držela vstupy zavřené a bylo vidět, jak majestátní a mocný je skutečný žijící Bůh. A on je skvělý!

Opravdu! Stephen ale není na tvém novém albu jediným hostem. John Legend, Pharrell Williams a Stefflon Don jsou na albu Upside Down taky. Proč jsi je k tomu projektu přizval?

Já jsem s Johnem Legendem před lety dělal písničku Can’t Be My Lover. Takže zákon reciprocity předepisuje, že John měl udělat písničku pro mě a tak se to stalo. Hudebně. Chápeš? Pokud jde o Pharrella Williamse, slyšel naši práci a toužil být naším partnerem. Tak jsme řekli: „Pojďme!“ Dělejme cokoliv, co bude pozitivně šířit reggae, co přinese pozitivní pohled. Jsme jasně pro. Podobně Stefflon Don přispěla k reggae v Británii. A je jen správně a dobře, že jsme ji přizvali. Pro mě je to všechno jen o muzice a nic víc. Dej to všem vědět!

Ano, pane, dám. Mimo to je tady taky velmi impozantní seznam hostujících umělců. The Shiloh band přispěla svým talentem, ale je tady víc velkých jmen. Můžeš nám říct, kteří muzikanti a producenti se na projektu podíleli nebo hráli důležitou roli?

Jména jsou uvedená, ale jde o to, že to není o jménech. Je to o tom, co přinášejí: svůj talent, svou hudební nabídku. Když něco nahrávám, nesnažím se to udělat sám. Využívám skvělé mozky, které znám, abychom dosáhli dobrého provedení.

Jaký je to pocit, když jsi ve studiu s Donovanem Germainem a Davem Kellym – s producenty, se kterými jsi pracoval už před více než 25 lety?

Ten pocit je výjimečně skvělý, protože děláme muziku ze srdce a z duše. Děláme muziku, která rezonuje s masami lidí a zabýváme se společenskými a politickými i geopolitickými otázkami, takže se to dotýká všech bez ohledu na to, kde ve světě žijí. Protože to byl ten původní záměr hudby: učit, povzbuzovat, vzdělávat a vymýtit negativitu z myslí všech lidí na světě. Jah live!

Ve kterém období byly písničky pro Upside Down vytvořeny? Slyšíme samý nový materiál?

Od té doby, co jsem přišel domů. Jakmile jsem se vrátil z káznice, začal jsem na tom albu pracovat.

To album zní jako klasický Buju Banton. Je velmi rozmanité…

Chceme mít pro každého něco. Víš, já miluju hudbu, a jestli máš hudbu ráda tak jako já, tak nebudeš spokojená s ničím jiným. Chci něco jiného.

Cením si hlavně rozmanitosti žánrů, které vždycky na deskách máš…

Mockrát děkuji.

Tahle má všechno od dancehallu po gospel, pop a afrobeat…

Já tomu neříkám gospel, já říkám Negro Spiritual. Zbavil jsem se té gospelové stránky, protože to vedlo moje bratry dlouhou dobu po špatné cestě. Tak si poslechni, co děláme teď. My pracujeme s něčím, co se nazývá Negro Spiritual. To je způsob, jakým pracujeme. Potřebujeme s Bohem komunikovat přímo, nepotřebujeme žádného prostředníka, víš?

Odráží ta rozmanitost i tvůj osobní hudební vkus, nebo co vlastně tvoji hudbu inspiruje?

Rozhodně, rozhodně! Já jsem člověk, který se nevidí v jednom žánru nebo poslechu toho, co se zrovna líbí. Takže pokud chceš hudebně růst, musíš se ponořit do dalších žánrů. Bude to mít na tebe vliv a pomůže ti to. Funguje to! Každý tě učí, aby ti to šlo.

Jak to děláš? Speciálně písničky jako Unity s latino/afrobeatem nebo třeba…

Ptáš se mě na recept? Metodu, jak tvořím songy jako je tenhle?

Máš nějaký tajný recept?

Prozradím ti ho, až Kentucky Fried Chicken zveřejní svůj tajný recept! Co třeba takhle? Když farmaceutické společnosti říkají lidem, jak vyrábějí jed, já vyrábím lék. (směje se)

Přicházíš s nějakou konkrétní myšlenkou za producentem, nebo se písnička vyvíjí přirozeně?

Hudba je něco, co plyne. Z čistého srdce plyne čistá hudba. Nech to jen tak, takhle jednoduché.

20. dubna jsi vydal singl Ganja Man, který ale na albu není. Stejná hudba včetně motivu z Waterhouse Rock od Wailing Soul je ale použitá na Upside Down pro track, který se jmenuje Appreciated…

Ano, udělal jsem dvě písničky na stejném riddimu, ale první z nich byl Ganja Man. A potom, když jsem udělal Appreciated, stáhl jsem Ganja Mana z alba a dal tam Appreciated. 4/20 je ale pořád relevantní a nemůžeme tu práci zatajit. Nemůžeme slova schovat před lidmi, ta slova musejí jít ven. Vždycky je tady potřeba nějakého poselství.

Jsi mimořádným fanouškem toho klasického dechového motivu z Waterhouse Rock, nebo je nějaký důvod, proč jsi ho využil dvakrát?

Dovol, abych ti něco řekl. Jsem fanoušek, jsem nadšený fanoušek všeho jamajského a všeho, co se týká naší hudební kultury, která je tak bohatá, obrovská a rozmanitá. Svět ještě neslyšel ani zlomek toho, co Jamajka nabízí, pokud jde o hudební kompozici a provedení. Být fanoušek své kultury je největší věc. Můžu říct: „You large!“ Studio 1, studio 2, studio 3, cokoliv tě napadne… Já jsem dokonce víc než „fan“, já jsem „air condition“!

A jedeš na plný výkon! Upside Down je hodně rozmanitá nejen hudebně ale i textově. Začíná spirituálně, ale obsahuje i písničky o lásce, o přátelství jako Helping Hand a další, které podporují důvěru, 400 Years se zabývá historií a World Is Changing obsahuje společenský komentář. Jak moc osobní jsou tvoje texty a kterou písničku na albu Upside Down považuješ za nejosobnější?

Vidím, že se zoufale snažíš dostat do mé hlavy. Moje muzika je skutečně osobní, protože sám sebe vidím jako společenské zrcadlo, které se zabývá jinými skutečnostmi než mainstreamová média a noviny. Svět se mění. Věci, které jsou zdůrazňovány, se neshodují s globálními problémy, kterým čelíme na zemi. Zpravodajství říká masám jen tyhle věci. Všechno musí být jen „Miluju tě, lásko, miluju tě a chci dělat tohle a přinést ti Měsíc a hvězdy…“ a já tyhle blbosti nemusím, víš? Já chci lidem říkat pravdu. Chápeš?

Ano, pane. Poslouchám.

Rozumíš mi? Opravdu? O těchhle věcech musíme mluvit. Já nemůžu být takhle zaškatulkovaný. Nemůžeš z rebela udělat zlatíčko. To nebude nikdy fungovat. Pravda musí být slyšet!

Nedávno ses taky spojil s Roc Nation. To album bude vydáno jejich prostřednictvím. Jaký vliv na něj měli?

Lidi nemají doopravdy vliv na moji hudbu. Mám to pod kontrolou. Nehraju si se svou uměleckou kreativitou. Nikdo mi k tomu nemůže nic říct. Můžeš mít svůj názor, ale jsou to lidi, kteří si vyberou, jestli něco koupí nebo ne. Nikomu nic neberu, ale konečné slovo mám vždycky já. Protože víme, co děláme.

Pokud vím, získal jsi před čtyřmi lety magisterský titul v oboru Music Business Management. Pomáhají ti teď znalosti, které jsi získal při studiu, především co se týče vlastní nezávislosti a vydání alba Upside Down?

Něco ti povím. Žvanili o tom od té doby, co jsem byl v káznici. Nikdy jsem to nepotvrdil a nikdy jsem to nepopřel, protože jsem chtěl vědět, odkud se to vzalo. Protože to jsou ti samí lidi, kteří mě vykopli a řekli, že nemám nárok na federální grant. Takže… co je to teď za blbost? Nikdo nebude vědět, co jsem studoval, a nikdo nebude vědět, co jsem získal, protože si to nikdo nezaslouží vědět. Jednu věc ti ale můžu říct. Nedostal jsem vzdělání, které všichni ostatní dostali. Tak co? (směje se)

Takže v červnu budou moct fanoušci konečně slyšet práci, o které jsme toho tolik řekli…

Poslouchej! Svět se mění a věci bohužel nebudou stejné. A my nechceme, aby byly stejné! Protože to nebylo správné tak, jak to bylo. Každodenní utrpení lidí, kteří žijí z ruky do huby, od výplaty k raaaaastafari výplatě, zatímco určitá skupina lidí nakládá se vším bohatstvím. To se musí změnit! Právě teď potřebujeme globální reset. Jen buďte v klidu a najděte svou rovnováhu. Nechte Boha dělat svou práci. Je to tajemné, víš? On využívá všechny druhy lidí, aby dělal svou práci, zná bojovníky a sleduje zrádce.

Myslíš, že současná situace, ve které teď lidé jsou, když musí být doma a vědí, že v dohledné době nebudou žádné živé koncerty – myslíš, že lidé ještě víc ocení to, že od tebe dostanou nové album a novou hudbu?

Lidi dostanou něco navíc, dostanou víc. Ale já nabízím jen špičku ledovce. To, co přichází, je víc. Mnohem víc nejenom pro tebe a pro mě, ale pro všechny. Nejenom pro lidi v Americe, ale pro lidi po celém světě, lidi v Africe a v Karibiku. Nazývá se to nový posun uvědomění. A když budou lidi doma chtít čerpat ze svého vyššího já, budou to cítit. Protože jsou ale tak pohlceni obyčejným životem a věcmi a lascivností, na které si zvykli, a honěním za penězi, nejsou schopni cítit seismický posun, který se děje. To je důležitější, než prodávat desky, protože já nechci svoje desky prodávat bandě hloupých lidí. My chceme, aby rozuměli, odkud přicházíme, když jdeme dopředu. To není důležité jen pro tebe a pro mě, ale pro celou komunitu globálních občanů. Když mi kladeš takovou otázku, nemůžu na ni odpovědět z perspektivy jednotlivce. Musím ti dát globální odpověď, která rezonuje univerzálně. To je doba, ve které teď jsme. Není to nová normální situace. Nevrátí se to zpátky, jak to bylo. Uvidíš vyšší úroveň uvědomění. Věř mi, lidem se otevřou oči. Teď mají lidi doma jen relaxovat. Pro spoustu lidí je to nepříjemné, protože nikdy nečinně neseděli. Nikdy se neobrátili do sebe, aby našli klidné místo, a teď jsou nuceni to dělat. Ale uklidněte se! Relaxujte! Bude to v pohodě. Žádná situace netrvá věčně.

Je pro tebe obecně frustrující, že se lidi, jak jsi říkal „honí za penězi“ a zaměřují se na finanční bohatství?

Nenechávám jejich frustrace promítat do sebe. Pro mě to nemůže být frustrující. Já to beru jako výzvu, kdy můžeme oslovit masy a říct jim „My people…!“. Lidé, kteří dosáhnou vyšší úrovně vědomí, tohle přežijou. Nepodaří se to těm, kteří jsou v tom pořád uvěznění. Je to takhle jednoduché. Slyším o věcech, které se dějí. Spousta věcí se děje. O některých víš a o některých ne. Všichni se jen potřebují uvolnit. Vím, že všechno škodí, zábava škodí, továrny škodí…, ale přichází reset, člověče! Všechno se musí znovu nastavit. Víš, kolik rodin se během karantény spojilo a zahodilo maličkosti, kvůli kterým se hádaly? Víš, kolik věcí se během té doby napravilo? V negativním se vždycky musíme snažit najít to pozitivní.

Takže ty tu situaci, ve které právě teď jsme, vidíš jako pozitivní šanci pro lidi, aby se začali soustředit na to, co je opravdu důležité?

Ano, rozhodně. Nespěchejte a buďte v klidu. Všichni budou cítit tu energii, všichni tomu budou rozumět. Je to v pohodě.

To je skvělý přístup. Jak ty osobně zvládáš krizi kolem koronaviru v těchto dnech? Pořád pracuješ ve studiu jako obvykle?

Pro mě je to všechno mentální otázka. Právě jsem se vrátil z vězení, byl jsem zavřený deset let. Vy ostatní jste byli vždycky ve větším vězení a oni se rozhodli vám utáhnout pouta. Vidíš, co se děje v některých státech? Kde byla přijata drakonická opatření, která zacházejí příliš daleko? Lidi jsou vyděšení a vystrašení. Teď byste ale neměli být vystrašení, to je něco, co jste si sami vybrali. To je to, o co jste si říkali, protože jste spali. A teď jste zaskočení. My, kteří jsme vždycky věřili v opravdového a všemohoucího Boha, jsme vás varovali. Vždycky jsme se snažili vás varovat. Ale to bylo…  „oni kouří moc marihuany, to jsou Jamajčani, oni jsou tohle a tamto…“ Co můžeme říct teď? Nemůžete říkat, že vám to nikdo neřekl. Nikdo z vás nemůže nikdy říct, že jste nedostali varování. Říkám ti, že vyšší vědomí tohle může přežít. Ti, kteří jsou uvěznění v každodenním světě, jsou ti, které vidíš rozrušené a nervózní. Je to jen otázka krátkého času, žádná situace není napořád. Bůh žije! Kdyby to bylo tak dramatické, telefonovala bys teď se mnou? Všechno je v pohodě, neztrácej víru!

Řekl bys, že si nějak speciálně ceníš svobody?

Já dokonce ani nemám rád to slovo, protože vidím, že vy lidi jste svobodní, ale všichni jste hloupí. Většina z vás, ne konkrétně ty. Nemám rád slovo svoboda (freedom). Mám raději volnost (liberty). Pro člověka je trvalejší. Člověk nebyl stvořen, aby žil v kleci, ale někdy se stane, že okolnosti jako tahle, kterou procházíme kvůli viru Covid… Umíš si představit, jaké by to bylo, kdyby všichni ti lidi byli na ulici? Chaos, který by nastal v každém velkém městě? Neříkám, že tu žádný virus není. Něco tu je, ale můžu ti říct, že to není žádná obyčejná chřipka.

Řekl bys, že tahle volnost je spíš stav mysli než něco fyzického?

Řekl jsem, že je tu virus. Vlastně je tu biologická válka. Dobré na tom je, že lidi v Americe byli dost chytří, aby rychle zareagovali a to zabránilo velké tragédii. Dějí se ale další věci, o kterých nevíme, a nemysli si, že to všechno souvisí jen s koronavirem, protože se prokázalo, že se zatím kolem čísel a statistik mlží. Protože pravda tě vysvobodí a co je důležitější, udělá tě svobodnou!

Takže tvoje deska přichází ve správnou dobu, aby lidi slyšeli dobré a spravedlivé poselství.

Nemůžeš takhle měřit prostor a čas. Víme jen, že vesmír souhlasí.

Chtěl bys dodat něco ke zprávám o vydání nového alba? Něco, co si přeješ sdílet se svými fanoušky?

Chtěl bych s publikem sdílet svou lásku. Láska, kterou cítím k lidem, se netýká žádného demografického celku, je globální, univerzální. Chci s vámi sdílet svou lásku. Nejsem bohatý člověk, abych se mohl podělit o každý dolar s každým jednotlivcem na planetě Zemi, ale hudbou ji chci dělat blahodárnou z místa, kde je klid, láska, jednota a sounáležitost. To je moje globální nabídka pro celý svět.

Zdroj ptala se: Munchy přeložila: Blanka editor: Vincent
Převzato z Reggaeville.com
Mohlo by tě zajímat
Komentáře
Loading...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím Více informací

X
X