fbpx

FOKUS ČT24 – Reggae

ČT 24 odvysílala v pátek 29. září 2007 ve 20:05 pořad Fokus o reggae.  Pominu-li renoncy typu, že reggae se hraje už 50 let, rastafariánství pochází od Haile Selassieho a červeno-žluto-zelená je jamajská trikolora. Je to celkem zajímavá sonda do naší reggae komunity na sklonku léta 2007. On line si ho můžete skouknout tady.


Může je spojovat vášeň pro cokoli. Moderní magazín o lidech, kteří mají mnoho společného.

Narodilo se na Jamajce a obletělo celý svět hlavně díky rastamanovi Bobu Marleymu. Řeč je o reggae – hudebním stylu původně černošské komunity. Jamajce se často přezdívá nejhlasitější ostrov na světě. Jenže reggea není jenom o hudbě, je to také víra, filosofie a životní styl. Hudební formace Big Famili původem z Martiniku začala hrát reggae před 17 lety, když King Kalabash a Baron Black objevili první sound systém – velkou diskotéku s DJs a zpěváky, kteří do reprodukované hudby skandují své texty.

Než formace Big Famili vznikla, byli už oba její členové rastafariáni. Rastafariánství pochází od etiopského císaře Haile Selassieho, díky němuž se v Karibiku ve 30. letech zrodila myšlenka na návrat před stovkami let zotročených Afričanů zpátky do jejich rodné vlasti. Haile Selassie, podle legendy potomek židovského krále Šalamouna a královny ze Sáby, původním jménem Ras Tafari, chtěl zrušit koloniální systém a nerovnost mezi národy. Dal impuls filosoficko-náboženskému hnutí, které má dodnes mnoho příznivců. Jeho stoupence poznáte snadno – jejich dredy, podobající se lví hřívě, ztělesňují sílu a inteligenci a neodmyslitelná marihuana je pro ně prostředek spojení se s Bohem, způsob meditace a zdroj inspirace.
DJku Dashu podmanivá basová linka reggae odvedla od kariéry zdravotní sestry za DJský pult. Hraje po undergroundových klubech a festivalech. Za hudbou se také z Mladé Boleslavi odstěhovala do černošské čtvrti Londýna.
Během své více než padesátileté historie se stalo reggae inspiračním zdrojem téměř všem hudebním žánrům. V nejrůznějších fúzích a mutacích je možné slyšet jeho kořeny hlavně ve world music a elektronice. Nejmladším přímým potomkem je dancehall, díky němuž se dnes reggae objevuje i na MTV. V pražských klubech ho hraje DJ Scarface. Hraní je pro něj především zábava – ale zaměstnanec nadnárodní americké firmy přesto doufá, že ho jeho DJské umění jednou dokáže uživit.
Více podrobností v tentokrát roztančeném pořadu FOKUS ČT24 s datem 29. 9. ve 20:05.

75%
  • hodnocení redakce
Mohlo by tě zajímat
Komentáře
Loading...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím Více informací

X
X