TVŮJ PRŮVODCE SVĚTEM REGGAE A SKA OD ROKU 2000

Nesmrtelný Jaco Pastorius

film nejen pro reggae basáky a milovníky drum'n'bassu ;)

John Francis Anthony „Jaco“ Pastorius III. se narodil 1. prosince 1951 a zemřel 21. září 1987 ve věku 35 let. Jaco byl více než klíčový americký jazz-fusionový basista. Byl vlivným členem skupiny Weather Report, kterou založil rakouský pianista Joe Zawinul společně s americkým saxofonistou Waynem Shorterem a českým basistou Miroslavem Vitoušem. S příchodem Jaca Pastoria se skupina dostala na další úroveň.

Jaco je jediným hráčem na elektrickou baskytaru mezi sedmi basisty uvedenými do DownBeat Jazz Hall of Fame.

O filmu:

Všechno začalo v roce 2006, když se tři fanoušci Jaca Pastoria rozhodli sami produkovat film, aby uctili památku tohoto ohromného muzikanta. Cílem projektu bylo předvést jeho přístup k hudbě, jeho kreativitu a odkaz a přimět diváky, aby objevili „lidskou“ stopu, kterou zanechal ve své tvorbě.

Když ve Francii vyhlíželi příjezd velkých hudebníků, kteří se s Jacem kamarádili, podařilo se jim některé z nich kontaktovat. Pravda, byli z toho trošku nervózní, ale získali rozhovory s Marcusem Millerem, Joem Zawinulem, Peterem Erskinem, Davem Carpenterem a Pacem Serim.

Projekt postupoval pomalu v závislosti na dobré vůli společností, které jim půjčovaly vybavení nebo prostory, až do roku 2008, kdy se při stěhování jedné z nich pořízené snímky ztratily.

V roce 2021 ale Nico na půdě objevil zaprášený harddisk, o kterém si myslel, že je prázdný, a zjistil, že jsou tam všechny ztracené materiály v digitálním formátu! Projekt tak konečně mohl začít znovu a tentokrát už ho dotáhli do konce.

Film obsahuje exkluzivní, často dojemné výpovědi, které vzdávají hold této kometě, kterou Jaco Pastorius byl, a ohromné hudební stopě, kterou po sobě zanechal. Autoři děkují všem mluvčím za jejich velkorysost a čas, který jim věnovali pro jediný účel – uctít Jacovu památku.

Film byl vytvořen bez jakéhokoliv rozpočtu a finanční pomoci a bez zakoupení snímků. Veškeré použité materiály jsou převzaty z internetu a všechna práva jsou vyhrazena. Lidé, kteří na filmu pracovali, to dělali jako dobrovolníci pouze z lásky k hudbě. Film nebude na platformách nijak zpoplatněn, protože cílem je pouze sdílet obdiv k panu Jacovi Pastoriovi.

 

a tady je ještě článek z iReportu…

Zdroj autoři: Nico, Chris a François editor: Vincent překlad: Blanka
Komentáře
Loading...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím Více informací

X
X