Rozhovory

Lisa Evers ze stanice FOX 5 o Vybz Kartelovi, modelingové minulosti a filantropii

Když se Lisa Evers, dvojnásobná držitelka ceny EMMY, reportérka televize FOX 5 a moderátorka pořadu Street Soldiers with Lisa Evers, zaměří na nějaký příběh, můžete si být jisti, že rozhodně stojí za to se na něj podívat. Před několika lety se Lisa pustila do příběhu, který ji, jak přiznává, „fascinoval“. Šlo o případ Vybz Kartel. Připravila o něm epizody pořadu Street Soldiers, které měly a stále mají ohromný dopad.

Přinášíme vám rozhovor s Lisou, ve kterém sdílí i své motto: „Používejte rozum, je to vaše nejlepší zbraň. Prosazujme mír, lásku a spravedlnost pro všechny.“

1. Co vás na případu Vybz Kartel zaujalo a co rozhodlo o tom, že jste o něm chtěla od září 2021 informovat?

Všechno začalo rozhovorem s Byronem Harmonem, viceprezidentem zpravodajství televize FOX 5 v New Yorku. Byron Harmon je jedním z nejvýznamnějších činitelů v americkém zpravodajství, má bezvadné renomé a také hluboké pochopení pro jamajskou hudbu, kulturu a pro hip-hop. Byl to právě pan Harmon, kdo v roce 2016 uvedl na stanici FOX 5 můj pořad Street Soldiers s Lisou Evers. Vysílá se v hlavním vysílacím čase každý pátek večer. Byron Harmon je také průkopníkem ve vysílání mainstreamových zpravodajských relací pro nedostatečně zastoupené komunity a kultury. Tehdy se zrovna vrátil z jedné ze svých mnoha cest na Jamajku a vysvětlil mi případ Vybz Kartel (vlastním jménem Adidja Palmer). Okamžitě mě to zaujalo a řekla jsem, že se tím budu zabývat.

V New Yorku žije velmi početná jamajská komunita, včetně podnikatelů, místních lídrů a významných volených zastupitelů. Když jsem se začala vyptávat svých známých a přátel na případ Vybz Kartel, okamžitě věděli, o čem mluvím, a povzbuzovali mě, abych se jím zabývala. Mnohokrát jsem na Jamajku volala a poslala spoustu e-mailů, ale většinou jsem nedostala žádnou odpověď. Nakonec, když Adidja Palmer začal spolupracovat s právníkem Isatem Buchananem, jsem začala dostávat odpovědi. Byron Harmon mě povzbuzoval, abych v tom pokračovala, a podporoval mě.

2. Očekávala jste tak ohromný ohlas? Po vašem rozhovoru s Kartelovou snoubenkou v roce 2022 ho oddělení nápravných služeb převezlo z Horizontu do vazební věznice pro dospělé na Tower Street, známé jako „GP“. Mnoho lidí tehdy mluvilo o Lise Evers. Cítila jste zvýšený zájem?

Mám štěstí na exkluzivní příběhy, které vyvolávají velký ohlas, ale bez ohledu na to, kolik lidí se na příběh dívá a jaké je zadání, soustředím se především na to, abych o příběhu informovala co nejpoctivěji a nejpřesněji. Mým úkolem není ovlivňovat výsledky. Vzhledem k reakcím, které jsme obdrželi, jsme si byli vědomi, že tento příběh mnoho lidí hluboce zajímá.

3. Sama se jako dokonalý Street Soldier neohroženě pouštíte hluboko pod povrch příběhů, které míří přímo do lidských srdcí. Jak moc vás to uspokojuje?

Jako profesionální americká novinářka se nestavím na žádnou stranu a nemohu se zabývat nálepkami, které mi lidé mohou přisuzovat. Nejvíce mě na mé práci uspokojuje, když si mohu posvítit na to, co se skutečně děje, zejména pokud je to exkluzivní a my o tom informujeme jako první. Na stanici FOX 5 nás podporují v tom, abychom přinášeli příběhy, kterým se možná nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužily, ale které jsou pro naše různorodé publikum velmi zajímavé.

4. Na co se těšíte teď, když byl rozsudek nad Vybz Kartelem zrušen?

Těším se na osobní rozhovory se všemi stranami zapojenými do tohoto případu na Jamajce a na to, že budu příběh sledovat až do konce potom, co britská Královská rada „zrušila“ odsouzení za vraždu. Dalším krokem, jak jsem pochopila, je podpis příkazu Královské rady králem Charlesem a jeho zaslání jamajským úřadům.

5. Hodně jste se věnovala humanitární a filantropické činnosti. Podělte se s námi o něco málo ze svých zkušeností.

Rodiče mě naučili, že je mojí povinností pomáhat těm, kteří neměli takové štěstí jako já. Pořádala jsem bezplatné semináře sebeobrany pro dívky a ženy, strávila jsem mnoho dní dobrovolnickými bezpečnostními hlídkami v New Yorku, nesčetnými svátečními večírky a sbírkami hraček pro děti, rozdáváním jídla, pomocí při mimořádných událostech, jako byly hurikány Katrina a Sandy, a sbírkami dětského oblečení. Jednou mi v mrazivé zimě naléhavě volala vychovatelka ze speciální školy, kde asi polovina dětí žila v útulcích pro bezdomovce. Mnohé z nich neměly kabáty. Tak jsme v redakci uspořádali sbírku a objednali bundy pro 200 dětí, které byly během dvou dnů doručeny přímo do školy.

6. Čas od času zmíníte své působení u Elite Model Management, a to buď krásnou fotkou z minulosti, nebo pochvalou talentovaným fotografům, s nimiž jste spolupracovala. Čím byla tato část vaší osobní cesty výjimečná a co důležitého jste se při ní naučila?

Doba, kterou jsem strávila jako modelka u Elite Management, byla výjimečná. V té době byly Ford a Elite dvě nejlepší agentury. Otevřelo mi to oči pro krásu a uctivé oceňování ženské krásy, zejména v Paříži. A co je nejdůležitější, díky tomu jsem se od těch nejlepších vizážistů naučila mít v batohu svou „glam squad“ – vlastně taštičku s líčidly – a líčit se sama, protože nikdy nevím, kam mě moje denní úkoly a dobrodružství zavedou, ale vím, že téměř každý den skončím někde před kamerou.

7. Máte nějakou radu pro začínající modelky?

Myslím, že dnes je pro ženy mnohem více příležitostí a že je i mnohem větší rozmanitost v oblasti krásy. Řekla bych: najděte vlastnosti fyzické i nefyzické, které na sobě máte rády – své největší přednosti – a na ty se soustřeďte. Tak ve vás nemůže zakořenit nejistota a můžete snáz pustit z hlavy zlé komentáře.

8. „Úspěšná“ by mohlo být vaše druhé jméno (pokud ne první) – máte černý pásek v karate, jste oceňovaná novinářka, děláte výjimečné rozhovoryy, jste „Street Soldier“, aktivistka, modelka, humanitární pracovnice a seznam by mohl pokračovat. Je nějaká věc, která vás obzvlášť baví?

Mým vášnivým zájmem je život a lidé a hledání a využívání nových způsobů, jak vyprávět příběhy o tom, co se skutečně děje, se soucitem a v souvislostech. Každý den je pro mě dobrodružstvím a zjišťuji, že když očekávám to nejlepší, vesmír mě ohromí.

9. Březen se slaví jako měsíc žen. Na Jamajce je jednou z překážek pro ženy v hudbě – a v dalších oblastech – představa, že mají něco jako „datum spotřeby“. Co si o tom myslíte vy?

Já si myslím, že takové datum můžete mít jen tehdy, pokud jste přestali růst a vyvíjet se a dovolili jste jiným lidem, aby určovali vaši identitu a váš osud. Vždycky máme na výběr a v současnosti mají ženy víc možností než kdykoli předtím. Je neuvěřitelná doba pro to být ženou a my ji musíme přijmout a posouvat se dál. Vidím tolik žen, které si „přivlastňují“ to, co dělají a kým jsou. Je to inspirující.

Na příští týden připravujeme pro stanici FOX5 epizodu Street Soldiers „Trailblazing Women“, v níž bude první černošská architektka ve vedení významné organizace, první karibská Američanka ve funkci první zástupkyně komisaře newyorské policie, a ortodontistka, která je první ve svém oboru.

10. Podělte se s námi o jednu věc, která by lidi překvapila.

Piju kávu brčkem, což je můj starý zvyk z doby, kdy jsem byla modelkou. Na place vás nalíčí a můžete chvíli posedávat, než se začne fotit. Abychom si nezničily rtěnku, dávali nám kávu s brčkem. Ten zvyk mi zůstal.

Rozhovor Lisy Evers s Vybz Kartelem a s jeho snoubenkou
Rozhodnutí britské Královské rady v případu Vybz Kartel

ptala se Yasmine Peru – Sunday Gleaner, editor: Vincent, přeložila: Blanka

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.
Back to top button