Reggae University

Stop, Look & Listen # 16: The Roots of Czech Reggae

Bylo, nebylo… ve Studiu Paměť v Soukenické ulici na Starém Městě pražském v rámci projektu Stop, Look & Listen vzniká série zajímavých rozhovorů a přednášek. Zatím nejnovějším počinem je povídání o historii „československého reggae“ a pouštění hudebních ukázek, které mapují dotyk české a slovenské hudební scény s jamajskou, resp. karibskou hudbou, a to od 50. let do cca poloviny 90. let dvacátého století. Selector Boldrik, který byl Studiem Paměť osloven, přizval ke spolupráci DJe Kayu. Oba pánové si doma připravili hudební ukázky, mluvené slovo pak bylo dílem daného okamžiku 😉

Nejedná se o nějakou ucelenou akademickou přednášku, spíš jde o upozornění na, dle autorů, důležité milníky a naťuknutí témat, která se mohou do budoucna rozvíjet. Evetuálně se o mnohém z toho můžete dočíst i v naší rubrice REGGAE UNIVERSITY.

Autorům projektu Stop, Look & Listen mockrát děkujeme za pozvání!!!

Kromě výrobního štábu se natáčení ve Studiu Paměť zúčastnilo i několik hudebních nadšenců, kterým také tímto děkujeme za účast.

Třeba vznikne i druhé a možná i třetí pokračování? Nechejme se překvapit  😉

Přejeme vám, abyste se následující dvě hodiny nenudili a možná si oživili zasunuté vzpomínky a třeba se  i dozvěděli něco, o čem jste doposud neměli ani tušení…

One Love!

 

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button