NovinkyZahraniční

R.I.P. Labba Labba

Jeden z nejznámějších jamajských tanečníků a choreografů, bývalý člen skupiny Black Roses Crew, legendární Labba Labba zemřel v neděli 5. července 2020 v jeho domě v obci Arnett Gardens ve farnosti St. Andrew. Bylo mu asi 75 let.

Labbovo úmrtí potvrdil Lonsdale „Boysie Roses“ Guy, někdejší člen jeho taneční crew.

Málokdo znal jeho občanské jméno a ani on sám nevěděl, kdy přesně se narodil. Bylo mu 75 nebo 76? Co je ale jasné, že Labba Labba byl skutečným granfadda jamajského dancehallu, se kterým začal mnohem mnohem dříve než třeba další legenda Gerald „Bogle“ Levy, který Labba Labbu na začátku nového tisíciletí přizval ke spolupráci a přivedl jej tak zpět k tanci.

Labba Labbu můžeme vidět i v několika videoklipech, vlastně to byl on, kdo „vyškolil“ Beenie Mana, spolupracoval s celou řadou dancehallových hvězd a např. Elephant Man ho zmiňuje v megahitu Pon Di River.

https://youtu.be/tOhf4YRLrt4

I poté, co odešel do důchodu, se Labba Labba dále dělil o své zkušenosti se studenty v rámci různých dancehall open classes. Ještě v letos v únoru vystupoval v rámci Měsíce reggae v kingstonském Emancipation Parku.

Dá se říct, že Labba Labba měl v životě víc štěstí než jeho kolegové. Bogle aka Mr. Wacky, byl zastřelen na benzínové pumpě v St. Andrew 20. ledna 2005 ve 2 hodiny ráno, když tam zastavil cestou z populárního středečního dancehallu v sídle Stone Love. Další členové crew: vůdce komunity William „Wille Haggart“ Moore a David „Ice“ Smith potkal podobný osud v letech 2001 a 2008. Prostě, Jamaica Nice.
O tom, že byl Labba Labba skutečnou dancehallovou hvězdou svědčí i fakt, že také současné hvězdy jamajské dancing fraternity, jako např. Orville Xpressionze nebo Shelly Belly mu vzdávají hold.

 

Labba Labba, kterému jamajští tanečníci říkali The elder statesman, byl nezapomenutelným architektem bohaté jamajské taneční historie. Vnesl do dancehallu vibrace a stanovil směr, kterým se dancehall ubírá dodnes.

„Budeme oslavovat tvůj život,“ řekl Xpressionze a tak to i bude.

Rest in power!


https://youtu.be/JyTCaF4fuA4

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button