Report

REGGAY – Zrodila se hvězda!

Kdo byl ve středu 23. ledna 2019 v Crossu mi jistě dá za pravdu. A kdo tam nebyl, o hodně přišel!

Vypadalo to, že to bude „normální“ koncert v pražském Cross][clubu. Vzhledem k tomu, že kromě Švihadla přijede kapela až ze Zlína, trochu jsem předpokládal, že Reggay budou hrát jako první. Když pro nic jiného, tak třeba proto, aby se vrátili domů v nějakou lidskou hodinu. Jak už to tak bývá zvykem.

Ale nestalo se. Koncert zahájilo Švihadlo. Nutno podotknout, že po té, co Petr Šturma překonal těžké zdravotní problémy a složení kapely se stabilizovalo na septet tvořený dvojicí zakladatelů Maruškou Týzlovou (zpěv, perkuse) a Petrem Šturmou (zpěv, kytara), Jirkou Charyparem (kytara, zpěv), Pepou Markem (basa), Gábinou Hráčkovou (též zpívá v One Ivy) a mladou krví v podobě bubeníka Jakuba Kočího a hráče na klávesy (a také syna Marušky a Petra) Hynka Šturmy, je Švihadlo opět v životní formě. Což nakonec v Crossu předvedli zcela jednoznačně. Na závěr jejich koncertu se na pódiu krátce objevil i náš redakční kolega a ex člen Švihadla Vincent Bobo Richards, ale bylo vidět, že mu to, třeba na rozdíl od srpnového koncertu na Střeláku, tak nějak nesedlo a docela rychle zase zmizel. V backstagi pak vyplynulo, že také, podobně jako já, nepředpokládal, že Švihadlo začne tak brzy a nestačil se s kapelou domluvit na tom, co vlastně bude zpívat. Ale i tak jsem si koncertu užil a hodně mě bavil. I když pominu to, že české a slovenské reggae kapely spočítám dohromady na prstech jedné ruky, Švihadlo v momentální kondici patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co může naše reggae scéna nabídnout. Za jedinou vadu na kráse tohoto večera považuji to, že Švihadlo sice zaslouženě přidávalo, ale vzhledem k vystoupení další kapely, jaksi až nepřiměřeně dlouho.

No, řekněte sami. Pokud má víceméně v Praze neznámá parta vystoupit v klubu ve všední den o půlnoci, moc šancí na plný sál jí to zrovna nedává.

Jestli si dobře vzpomínám, Reggay začali hrát asi tak ve 23:45. Původně jsem chtěl ze slušnosti udělat pár fotek a tak někdy po třetí písničce jít domů. Ale to, co se začalo dít na pódiu mě totálně dostalo. A i když jsem musel jít ve čtvrtek brzy ráno do práce, zůstal jsem takřka na celý koncert.

Kapelu Reggay znám už relativně dlouho, kdysi nás na jedné společné akci v podkrkonoší seznámil Michal Šeps. Pak jsme také se Swamp Safari hráli ve zlínském klubu Bamboo na křtu jejich prvního alba, hlavně asi proto, že Vincent byl kmotrem 😉 Od těch dob jsem je pozoroval už jen zpovzdálí a víc než nějaký hudební výkon jsem na nich, a především na kapelníkovi Filovi, obdivoval zápal, nadšení pro věc a snahu hrát reggae. Popravdě, hudebně mě to tehdy moc nebralo 😉 Mezitím Reggay prošli několikanásobnou změnou obsazení, tuším, že došlo i ke změně repertoáru a stalo se něco, co jsem fakt ani ve snu nečekal. Vlastní písničky nejsou vůbec špatný a cover verze nepůsobí lacině.

No, možná mě měl už varovat singl a zároveň i videoklip Zlín Town, který není vůbec špatný nebo koncerty Reggay ve Vídni. Prostě, to, co předvedli Reggay tu středeční noc v Crossu byla prostě bomba. Ještě se vrátím k tomu, že sál už samozřejmě nebyl naplněn tak jako při Švihadle, ale vzhledem k pozdní noční hodině byl i tak slušně zaplněn. Řekl bych, že většina lidí na tom byla podobně jako já. Reggay byli tak dobří, že se prostě nedalo odejít. A za to jim patří můj velkej Big up!!!

Kapela hrála skvěle, Telka to dobře nazvučil a myslím, že nejen pro mě se koncert kapely Reggay stal nezapomenutelným zážitkem roku 2019.

Podle mě se tímto koncertem Reggay katapultovali do první ligy domácí reggae scény a rozhodně by neměli ujít pozornosti jak promotérům a organizátorům festivalů. Tím myslím především Sveťa, Fida, Lukáše, Vítka a Sodu 😉 tak hlavně fanouškům reggae po celé republice. A myslím, že v klidu obstojí i na mezinárodní scéně. Reggay jsou prostě špica  😉

https://www.reggay.cz

https://www.facebook.com/Reggayofficial/

https://bandzone.cz/reggay

P.S. videa by Sevak

P.P.S. fotky a další videa jsou zde.

https://www.facebook.com/100008159979698/videos/2290855441196433/

https://www.facebook.com/100008159979698/videos/2290855441196433/

https://www.facebook.com/Reggayofficial/videos/2632978143386986/

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button