NovinkyZahraniční

SOJA vyhráli cenu Grammy 2022 v kategorii „Nejlepší reggae album“

Reggae kapela SOJA (Soldiers of Jah Army) z Virginie získala cenu Grammy v kategorii Best reggae album za rok 2022 za desku Beauty in the Silence. SOJA porazili pět nominovaných jamajčanů a vyrazili dech všem, kteří předpovídali vítězství právě někoho z nich.

GRATULUJEME VÍTĚZŮM!

Je to poprvé, co cenu vyhrála převážně bílá reggae kapela (dva členové jsou Hispánci z Venezuely a z Portorika). Je to také teprve potřetí, co v 37leté historii kategorie Reggae vyhrál interpret nebo skupina, která nepochází z Jamajky. Britská kapela Steel Pulse vyhrála v roce 1987 se svým albem Babylon The Bandit, a v roce 2018 zvítězil britský zpěvák Sting, který se  spojil se Shaggym na albu 44/876 .

SOJA zvítězili před Queen of Dancehall Spice, která byla nominována za její debutové album 10, reggae zpěvačkou Etanou s albem Pamoja. Neuspěli ani Sean Paul s deskou Live N LivinJesse RoyalRoyal a Gramps MorganPositive Vibration.

Členové kapely SOJA byli při vyhlášení hodně překvapeni a v rámci tradičního děkování speciálně vzdali hold Jamajce, vlasti reggae.

„Založit reggae kapelu byl tak trochu náš sen a jedinou věcí, kterou jsme chtěli skutečně udělat. A pak jednoho dne lidé začali chodit na koncerty,“ řekl, mimo jiné, zpěvák Jacob Hemphill. A dodal: „Díky všem otcům zakladatelům reggae hudby na Jamajce, za to, že jste nás všechny inspirovali. One love!“

Jacob Hemphill, SOJA (US) – Lucerna Music Bar – 5.10. 2014
Album Beauty in the Silence obsahuje 13 skladeb, vyšlo 24. září 2021 u ATO Records a dosáhlo na 2. příčku v Billboard Reggae Albums, 34. místo v Billboard’s Current Albums Chart a umístilo se též na 52. místě v Billboard’s Top Album Sales Chart.

Jde o v pořadí třetí nominaci SOJA na Reggae Grammy. Po nominacích z let 2014 (Amid The Noise And Haste) a 2016 (Live In Virginia) letos konečně zvítězili.

Jak to, že vyhrála zrovna SOJA oproti pěti jamajčanům?

V podstatě okamžitě po vyhlášení výsledků se zdvihla vlna obvinění proti Akademii, včetně obvinění ze zaujatosti a rasového zvýhodňování…

Ale padly i „relevantnější“ otázky, např. proč je víceméně ignorován dancehall? Anebo jak to, že rodina Boba Marleyho získala od roku 1985 13 z 37 udělených reggae Grammy?

Zklamání a rozhořčení vyjádřilo hned více jamajských hudebníků, mezi nimi např. Shenseea (Why unu dweet???), Beenie Man (smh), Bounty Killer (bílí lidé vyhráli nejlepší reggae album nad Jamajčany, wtf).

Asi nejzajímavější otázkou je, proč stovky, možná i tisíce jamajských umělců, producentů a zvukových a nahrávacích inženýrů se doposud neregistrovalo, aby se mohli stát hlasujícími členy Recording Academy?

Ceny Grammy, které jsou považovány za nejprestižnější na světě, jsou oceněním umělců jejich kolegy, tedy akademií hudebníků, producentů, nahrávacích inženýrů a dalších hudebních profesionálů. Díky počtu hlasujících se subjektivní názory na jednotlivé úspěchy v hudebním průmyslu mění (alespoň ve většině případů) na objektivní hodnocení.

Podle pravidel Recording Academy je členství otevřené pro kreativní nebo technické hudební profesionály, jako jsou zpěváci, skladatelé, producenti, umělečtí ředitelé a inženýři. Hlasující členové musejí být buď producenti, umělci nebo inženýři participující na šesti nebo více skladbách komerčně vydaného alba nebo na 12 nebo více digitálních skladbách, což je požadavek, který většina jamajských hudebních profesionálů všech věkových kategorií snadno splňuje. Potenciální členové musí získat dvě doporučení od svých kolegů, členů akademie, a také musí zaplatit členský poplatek 100 USD ročně (což je asi ten hlavní problém).

Např. už v prosinci 2020 Shaggy vyzýval všechny kompetentní Jamajčany,  aby se stali členy Recording Academy, a aby tak jejich hlasování ovlivnilo udělování cen Grammy a zaohlednil se tak i dancehall vůči roots reggae. V témže roce třeba Popcaan vyčetl členům Recording Academy, že nenominovali jeho album Fixtape a obvinil organizaci z korupce.

Shaggy se Spice a Seanem Paulem

 

Shaggy celkem správně argumentuje, že Recording Academy nelze obviňovat, a že sami umělci by měli převzít iniciativu tím, že se zaregistrují, aby mohli hlasovat.

„Každý rok, když se vyhlásí Grammy, jsou z toho lidé rozčarováni a ani letos tomu není jinak. Je to takové jaké to je. Vždycky lidem říkám, jestli chcete udělat změnu, zaregistrujte se, zapojte se a buďte toho součástí,“ vysvětluje Shaggy.

„Můžeš to prostě svým hlasováním ovlivnit. Pokud nejste registrováni, nezměníte nic. Pokud chcete jiný výsledek, nastupte na palubu!“

Letos v únoru si producent a hudební manažer Cristy Barber, nominovaný na Grammy, posteskl nad tím, že počet volitelů z Jamajky je stále malý. Třeba v roce 2009 byl pouze jediný registrovaný člen akademie z Jamajky.

Také poznamenal, že v současnosti by se měli všichni zainteresovaní zaměřit na to, aby se zabránilo zrušení kategorie „Nejlepší reggae album“, která zahrnuje veškerou jamajskou hudební produkci, protože dle dat se počet nahrávek během roku 2021 významně snížil. (poznámka redakce: my máme nepěknou zkušenost se zrušením naší žánrové ceny Anděl, a aby tak dopadlo reggae i v Grammy, si fakt nepřejeme!)

Kromě obviňování ze zaujatosti se našlo i několik Jamajčanů, kteří poukázali na to, že udělení letošní Grammy pro SOJA se stalo impulsem k probuzení jamajských reggae a dancehall umělců, doufejme, že tomu tak skutečně je.


Fotoreport z koncertu SOJA v Praze v roce 2014:

https://www.rajce.net/a11116207

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.
Back to top button