Pozvánka

Uprising Festival potvrzuje další legendy v programu a připravuje zimní edici

Organizátoři festivalu Uprising pokračují v závratném tempu a do programu 16. ročníku přidávají další skvělé novinky. Už první ohlášená jména jako Dizzee Rascal, Barrington Levy, Macka B či Camo & Krooked naznačily, že půjde o nezapomenutelný ročník a nové posily to jen potvrzují.

Steel Pulse

Do kalendářů si poznamenejte 25. a 26. srpna 2023, protože šestnáctý ročník festivalu Uprising na Zlatých pieskoch bude jeden z nejsilnějších a vy byste ho neměli promeškat!

Macka B

V pestrém programu přibyly další světové legendy a fanoušci se mohou těšit i na několik exkluzivních slovenských premiér. Na Zlaté piesky má letos namířeno ikonická reggae kapela Steel Pulse v čele se zpěvákem a frontmanem Davidem Hindsem. Ta dodnes patří k tomu nejlepšímu ze světa reggae music, ať už po hudební nebo textové stránce a je zároveň i jedinou britskou kapelou, která vyhrála Grammy za nejlepší reggae album roku. Za téměř 50 let historie kapely Steel Pulse vystupovali na jednom pódiu s mnoha dalšími hvězdami napříč žánry. Za zmínku určitě stojí Stevie Wonder, Bob Marley, Sting, INXS, Santana, Herbie Hancock nebo třeba Bob Dylan. V roce 1980 se kapela objevila v kultovním britském filmu „Babylon“ o životě afrokaribské komunity v Londýně.

Ještě déle než Steel Pulse se na scéně pohybují The Cimarons. Ti jsou vůbec první reggae kapelou, která vznikla ve Spojeném království (v roce 1967) a jsou také evropskými průkopníky tohoto žánru. Spolupracovali s těmi největšími ikonami jamajské hudby jako Bob Marley, Jimmy Cliff, Toots a Maytals, Ken Boothe, Lee Scratch Perry nebo Alton Ellis. Množství jejich tvorby lze nalézt v archivech Trojan Records a to nejlépe spolu s cover verzemi early reggae a rocksteady klasik z let 60. a 70. přijdou zahrát letos na Zlaté piesky.

Brother Culture

Další potvrzené legendární jméno je nejen na Slovensku dobře známé a na festival Uprising se vrací po 11 letech. Hvězdy britského undergroundu, Asian Dub Foundation, si vytvořily vlastní žánr. Jejich jedinečná kombinace drsných jungle rytmů, dubových basových linek, divoké kytary a rychlého rapu z nich udělala jednu z nejživelnějších kapel na světě. Během své dlouhé a produktivní kariéry sdíleli ADF pódium s takovými skupinami jako Rage Against The Machine, Beastie Boys či Primal Scream, a na Uprising 2023 přijdou letos představit své nejnovější album Access Denied.

Třešničkou letošního line-upu bude francouzská úderka L’Entourloop se svou energickou live show a hosty N’Zeng, Troy Berkely a BlabberMouf. Jejich láska k soundsystémové kultuře a jedinečné spojení reggae a hiphopu, které nazývají „Banging Hip-Hop Inna Yardie Style“, si získává pozornost a fanoušky po celém světě, o čemž svědčí stovky milionů streamů napříč platformami. Jejich slovenská premiéra bude zaručeně stát za to!

Barrington Levy

Mezi novými jmény v programu Uprisingu 2023 najdete i Sena Dagadub, což je nejnovější projekt zpěvačky, kterou mnozí znáte z maďarské kapely Irie Maffia. Novou generaci reggae interpretů zastoupí Stinging Ray z Číny či francouzští Junior Roy, George Palmer a General Huge, kteří vystoupí na festivalovém Dub Clubu po boku jednoho z nejznámějších a nejaktivnějších evropských reggae producentů Irie Ites.
To je část novinek v bohatém pořadu, ve kterém kromě nich najdete i jednu z největších hudebních ikon Anglie, kmotra grime music jménem Dizzee Rascal. Přijde i jeden z nejzásadnějších zpěváků jamajské historie Barrington Levy, oblíbený rastaman z UK – Macka B se svou dvorní kapelou The Roots Ragga Band, ale také anglický veterán MC Brother Culture. Chybět nebude ani světoznámá americká kapela New York Ska-Jazz Ensemble a nouze nebude ani o kvalitní elektroniku, kterou zastřeší oblíbené rakouské producentské duo Camo & Krooked a samotný průkopník Ragga-Jungle Congo Natty.

Vystoupení Dizzeeho Rascala si jako svého nejoblíbenějšího umělce nenechá ujít ani Gleb. Poprvé se na Uprisingu představí punková legenda Svobodná Evropa a domácí jména doplní i Akustika či Ripple.

Vstupenky za 55 € jsou v prodeji pouze do 23. 2. a v nabídce již najdete i VIP lístky s mnoha benefity a možností setkat se s vybranými umělci. Organizátoři festivalu připravili ještě jednu super akci na svém e-shopu, kde si za zvýhodněnou cenu můžete koupit KOMBO vstupenku na festival spolu s čepicí, tričkem nebo mikinou a ušetřit tak i více než 10 €.


V březnu nás čeká zimní Uprising s oblíbenci Dub Inc a Medial Banana

Na Uprisingu jsme zvyklí slavit závěr léta, tentokrát oslavíme konec zimy na Uprising Winter Edition v bratislavském Edison Parku. Zimní edice festivalu Uprising je po více než třech letech zpět a v pátek 17. 3. 2023 do Bratislavy přináší kultovní francouzskou reggae kapelu Dub Inc, kterým budou sekundovat domácí Medial Banana a Meowlau X Val.

Vstupenky na Uprising Winter Edition 2023 za 25 € nájdete na: https://www.uprising.sk/tickets-winter/


Připojte se k nám na FB události Uprising Festival 2023 a na FB fanpage Uprising Festival

Sledujte nás na Instagramu: uprising_festival nebo na TikToku: @uprisingfestival

Nalaďte se videi na YouTube kanále: UPRISING FESTIVAL

Poslouchejte náš festivalový playlist na Spotify: Uprising Festival 2023 PLAYLIST

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.
Back to top button