Report

Wah Gwaan Prague? 2019

Minulý týden od 17. do 21. července se na půdě České zemědělské univerzity uskutečnil největší dancehallový camp v České republice Wah Gwaan Prague? 2019. Celou akci měla pod taktovkou Meera Style a lektoři, až na malou výjimku, dorazili přímo z Jamajky. Že to bude jízda, o tom se snad ani nedalo pochybovat.

Začínalo se ve středu odpoledne a všechny značky od autobusové zastávky směřovaly ke Katedře tělesné výchovy a hlavně k její velké tělocvičně, která už před první lekcí vibrovala hudbou. Když jsem vešla do tělocvičny a viděla jsem, jak se na nás již chystají Famous Dancer a Pops Xqlusiv, došlo mi, že mě jako úplného nováčka na poli dancehallu čeká pěkných pár perných chvilek. A když se ozvalo „Are you ready?!“, krve by se ve mně nedořezal.

Nejprve se nás ujmul Famous Dancer a po dynamické rozcvičce nás vzal na exkurzi do oldschoolových dancehallových vod. Nejistota a nezkušenost na mých pohybech byla poznat a už na první lekci jsem od Famouse dostala přezdívku shy girl (stydlivá dívka), pod níž jsem byla známá po zbytek mé účasti na campu. No, to se může stát snad jenom mě J Následně si nás vzal do parády Pops a naučil nás svou část choreografie k oficiálnímu songu Wah Gwaan Prague, pro který se přímo během campu natáčel videoklip.

Ve čtvrtek nám krásná Melpo Mellz ukázala ženské prvky dancehallu a vysvětlila, že tyto pohyby nejsou o namyšlenosti, ale o zdravém sebevědomí, které by z každé ženy mělo vyzařovat. Godzilla Boss Og’s přidal svou část choreografie k videoklipu a svojí nespoutanou energií se postaral o pro mě největší taneční zážitek z mnou navštívené části campu. Poslední kapky potu z nás na závěr opět vyždímal Famous Dancer se svou dávkou middle school.

Ale dancehall není jen o tanci. Dancehall je životní styl a filozofie. A kdo chce dancehall tancovat, musí dancehall žít, znát kulturu, ze které pochází a hlavně ji respektovat. Toto a spoustu dalších zajímavých informací nám bylo poskytnuto během přednášky, vedené Famousem, Popsem a Godzillou a dovolili nám tak nahlédnout do života na Jamajce. Na přednášku dorazili i zbylí dva lektoři DHQ Velvet a Shanky Equanoxx, kteří vyučovali až následující den.

Touto přednáškou bohužel moje návštěva campu vzhledem k dalším pracovním povinnostem skončila, ale i tak to pro mě byl zážitek na celý život a ráda bych poděkovala všem a hlavně Meera Style za tuto příležitost. Načerpala jsem spoustu pozitivní a nespoutané jamajské energie a věřím, že jsem si tak našla cestu ke své nové lásce, dancehallu. A naprosto se ztotožňuji s Famousem, když řekl, že kdo nepřišel na camp, přišel o všechno.

A jak vypadá party v jamajském stylu? Mrkněte na záznam z Wah Gwaan Prague? Party, která proběhla v rámci campu, na našem FB profilu: https://www.facebook.com/reggaecz/videos/456750318495566/ nebo rovnou zde:

 

One love!

Kristýna

Kristýna je nejnovější členkou týmu Reggae.cz (od jara 2019). Její doménou jsou zajímavé reporty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button