NovinkyZahraniční

Zemřel legendární jamajský baskytarista Robbie Shakespeare

Ve věku 68 let zemřel ve středu 8. prosince 2021 známý jamajský baskytarista Robbie Shakespeare. Spolu s bubeníkem Sly Dunbarem vystupovali s řadou reggae hvězd, například s Peterem Toshem nebo Bobem Marleyem.

Smutnou zprávu oznámila jamajská ministryně kultury Olivia Grangeová. Ta Shakespeara zároveň označila za jednoho z největších hudebníků země. „Jsem v šoku a smutná, právě jsem obdržela zprávu, že můj přítel a bratr, legendární baskytarista Robbie Shakespeare zemřel. Spolu se Slyem posunuli hraní na baskytaru a bubnování na nejvyšší úroveň,“ řekla v prohlášení Grangeová.

Ministryně však přesnou příčinu úmrtí neuvedla, nicméně zmínila, že Shakespeare byl „nějakou dobu nemocný“. Podle BBC hudebník zemřel na Floridě, kde byl nedávno v nemocnici kvůli operaci ledvin.

Skahespeare se narodil 27. září 1953 v jamajském hlavním městě Kingston. V 70. letech se pak dal dohromady s bubeníkem Slyem Dunbarem a vytvořili duo Sly & Robbie. Následně se pak stali jednou z nejznámějších dvojic v historii reggae a jedním z nejlepších a nejúspěšnějších produkčních týmů na světě vůbec.

Během své kariéry spolupracoval Shakespeare s řadou známých umělců, společně se Slyem doprovázeli snad všechny slavné jamajské reggae hvězdy, včetně Boba Marleye, Petera Toshe, Bunny Wailera, Gregory Isaacse, Culture, Maxi Priesta, Yellowmana i Jimmiho Cliffa a především pak Black Uhuru. Kromě toho si je jako vyhledávané a vlivné producenty vyžádali jak Mick Jagger, tak i kompletní Rolling Stones, Carlos Santana, Madonna, Bob Dylan, Paul McCartney, Fugees, Joe Cocker, Cyndi Lauper nebo Grace Jones. S&R experimentovali s Billem Laswellem, Howiem B, objevili vztah mezi dubem a latinskoamerickými rytmy. Sami natočili desítky alb na své značce Taxi.

 

Sly & Robbie, resp. na obrázku Robbie & Sly 😉

 

Shakespeare byl 13krát nominován na cenu Grammy. Dvakrát cenu dokonce získal, a to v roce 1984 (za nejlepší reggae nahrávku: Black Uhuru – Anthem) a v roce 1998 (za nejlepší reggae album Sly and Robbie – Friends).

Několikanásobné ocenění Grammy a vrcholná světová sláva jsou jen přidanou hodnotou historického faktu, že bubeník Sly Dunbar s baskytaristou Robbiem Shakespearem pomáhali doladit rytmickou kostru jamajského reggae, dubu, dancehallu a dalších spřízněných stylů, v druhé polovině sedmdesátých let přinesli do reggae tvrdší pojetí rytmiky, označované jako rockers, na počátku osmdesátých let pak styl rub a dub. Stáli u zrodu dancehallu. Výrazně také zasáhli do vývoje moderní funky music.

The Riddim Twins, jak se dvojici Sly & Robbie také občas říká, vystoupili několikrát i v Česku. Poprvé to bylo v roce 2001 s Black Uhuru v pražském Roxy. Podruhé tamtéž v roce 2004 (vzpomínám jak Richard Tesařík z YoYo Bandu stál vedle mě v první řadě a neustále opakoval: „Kdyby mi někdo před pár lety řek’, že budou v Praze vystupovat Sly & Robbie, tak bych mu odpověděl, že se zbláznil“. Tehdy byl v Roxy jejich hostem legendární Bunny Rugs z kapely Third World, jehož dokonale překvapil Jindra Malík (ex YoYo Band), který se chopil nabízeného mikrofonu a z publika bezchybně vystřihnul sloku z 96° in the shade. Pak už Bunny nikomu mikrofon nenabídnul ;). V roce 2011 se Sly & Robbie poprvé objevili v pražském Lucerna Music Baru (s hosty  Juniorem Reidem – ex Black Uhuru – a dvojicí Wada & Andrew Blood). V roce 2015 na festivalu Colours of Ostrava a naposledy v roce 2018 (ft. Johnny Osbourne & Bitty McLean), a to opět v Lucerna Music Baru.

 

 

 

https://youtu.be/vPdjf6YJrG4

 

Na všech pražských koncertech jsem byl, na tom prvním i se Swamp Safari jako support. V roce 2018 jsme si po koncertě, cestou z Lucerna baru do hotelu, i krátce popovídali.

Bude nám hodně chybět  🙁  Rest in power!!!

Robbie Shakespeare & DJ Kaya

 


S přihlédnutím ke zdrojům The Jamaica Gleaner, ČTK, iDNES, TN.CZ, Aktualne.cz, musicserver.cz

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button