PozvánkaRozhovory

Premiéra filmu Displace už ve středu

40Filmový dokument o dancehallové scéně v Kingstonu na Jamajce ukazuje dancehall jako životní styl a ne jen jako tanec nebo hudební žánr. Vytvořila ho kameramanka Veronika Donutková s hudebníkem Radimem Vychopňem a slovenskou dancehall tanečníci Beshiu.

Když se zeptáte co je to dancehall, většina lidí vám nedokáže odpovědět. Někteří by vám řekli, že je to ten sexuální nebo až sexistický tanec, nebo v lepším případě, že se jedná o mladšího a bláznivějšího sourozence Jamajského hudebního stylu Reggae. Dancehall nemá dobrou pověst a o prostředí odkud pochází, lidé vlastně ani moc neví. Není se čemu divit, Jamajka je pro našince tak vzdálené a izolované místo, které se ke ale ve skutečnosti rychle mění a vyvíjí. Přesto její kulturní prostředí ovlivňuje pop music, módu i tanec po celém světě víc, než si myslíme. A právě o dancehallové kultuře z Kingstonu je tento dokument.

Jeho základ tvoří rozhovory, které tvůrci vedli s hudebníky jako jsou RDX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx anebo zpěvačka Tifa. Do tajů tance nás zasvětili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team, ale i tanečníci jako Shelly Belly, Kaytie Insanity nebo Kissy. O tom jak to chodí na party zase promluvili přední selektoři Supa Hype a Hotta Rice. Je to příběh Jamajské subkultury vyprávěný jejími aktéry. Nechte se vtáhnout do nebezpečného prostředí Jamajského Kingstonu, který je ale sexy, plný vášně a radosti ze života.

Kameramanka Veronika Donutková, hudebník Radim Vychopeň a slovenská dancehall tanečnice Beshiu zachytili dancehall jako životní styl. Takhle probíhal měsíc natáčení v jamajském Kingstonu.
„Dancehall je mix vášně a energie, která se rodí v prostředí, které si nedovedeme představit.” Subkultura, která navázala na reggae přímo v jeho kolbišti – na Jamajce, přilákala i trojici tvůrců z Česka a Slovenska, aby o zde natočili unikátní snímek Displace.
„Celý to začalo jako nápad okořeněnej notnou dávkou nadšení,” vzpomíná hudebník Radim Vychopeň na prvopočátky natáčení snímku Displace, kterému dali jeho tvůrci za cíl zdokumentovat a představit dancehall jako svébytný žánr a životní styl, okolo kterého se v jamajském Kingstonu točí ještě svébytnější komunita lidí. Spolu se slovenskou tanečnicí Beshiu a kameramankou Veronikou Donutkovou získali čas i prostředky a po provedení důkladných rešerší vyletěli strávit měsíc na osobitém ostrově v Karibském moři – v exotické kolíbce žánru reggae, na Jamajce.
Radim při natáčení Displace
Radim při natáčení Displace
Točili jsme každej den,” pokračuje Radim. „Pozdní ráno snídaně, pak od oběda do soumraku v šest hodin odpoledne interview nebo dvě, pak domů, večeře, čtyři hoďky spánku a druhý budíček, abychom mohli zaznamenat noční parties. Takhle to jelo celý měsíc.” Jeden měsíc by se mohl zdát jako dlouhá doba, ale kameramanka Veronika to ostře rozporuje: „Je to extrémně málo na natočení dokumentu. Věřím ale, že se nám podaří z toho vytvořit něco kvalitního.”
Kdy a jak přišel nápad zpracovat dancehall přímo v epicentru dění?
Veronika: Kdysi jsem tancovala a okolo taneční komunity se motám už nějaký ten pátek. Dancehall jako taneční styl jsem poznala jen velmi povrchně a z našich poměrů. Několikrát jsem si ale s Beshiu povídala o dancehallu a jamajské kultuře a šli jsme víc do hloubky. Fascinovalo mě, jak zásadní je Jamajka pro celosvětovou kulturu a paradoxně jsem o něm věděla tak málo. Je to rodiště všeho, co mám ráda – miluju afroamerickou hudbu a Jamajka je TO MÍSTO, tak proto Displace.
Za jeden měsíc na Jamajce prozkoumali Kingston skrznaskrz
Za jeden měsíc na Jamajce prozkoumali Kingston skrznaskrz
O reggae, Bobu Marleym, turistice a marihuaně je milion dokumentů a o dancehallu není natočeno skoro nic. Vnímám to tak, že bohužel vizuální estetika okolo dancehallu je častokrát velmi nevkusná, a tak jsme se s Radimem rozhodli, že natočíme něco vlastního. Napsala jsem Beshiu, že to chceme točit a jestli by to toho šla s námi, a tak jsme se dostali až do bodu, kdy máme za necelý měsíc premiéru plnohodnotného dokumentárního snímku.
Jak chápete slovo dancehall po natáčení snímku Displace?
Radim: V kostce je dancehall Jamajská subkultura, která navázala na reggae. Její součástí je specifická hudba, tanec, styl i hierarchie místní scény. Vytržená z kontextu někdy bývá pro našince nesrozumitelná, ale když jste na místě v centru dění, je to rozhodně velmi vzrušující zkušenost a velká zábava.
Ve snímku se objeví i jména, která jsou pro současný dancehall klíčová
Ve snímku se objeví i jména, která jsou pro současný dancehall klíčová
Beshiu: Dancehall je místo, ve kterém se odehrává společenské dění (rozuměj párty). Zahrnuje tanečníky, selektory, prodavače pouličního jídla, hustlery, taxikáře, promotéry, a tak dále. Je to velmi silná a organická kultura, která pochází z ghetta, reflektuje život a problémy své komunity – má osobitý a expresivní projev, něco, co bys v našich končinách našel jen těžko.
Takže dancehall ovlivňuje pop music, módu i tanec po celém světě víc, než si myslíme?
Radim: Jamajka je odjakživa takovej hrnec, kde se vaří základní juice pro celosvětovou kulturu. Primárně pro tu takzvaně černou, což je dáno historicky tím, že přes Jamajku proudili všichni otroci z Afriky dál do světa. Nejdřív to bylo reggae, který ovlivňovalo celosvětovej pop v 80. letech, a to velmi silně i u nás, později měla Jamajská kultura vliv na vznik hip hopu, který dnes válcuje hitparády po celým světě. V dnešní době, třeba díky Major Lazer, zase v rádiích zní pop i rap s takovým nádechem karibskýho rytmu.

Všichni dancehall slyšíme každej den v rádiích, jen to nevíme, protože ho nepoznáme.

Radim
Vlivy jamajského žánru slyšíš v rádiu denně, jen o tom často ani nevíš
Vlivy jamajského žánru slyšíš v rádiu denně, jen o tom často ani nevíš
Beshiu: Dancehall vytvořil kulturu soundsystémů, soundclashe, toasting aka MCing, dubplates, juggling, mechanismus riddimů, jamajská soundsystémová kultura ovlivnila vznik hip hopu, dubstepu, jungle, d’n’b, grime. Dancehall najdeš i v tvorbě Justina Biebera, Maroon 5, Ne-Yo, Rihanny a dalších pop ikon, stejně tak je v komerčním světě populární i jamajský prototyp krásy – plná postava, široké boky, velký zadek a velká prsa.
Co vás na Jamajce překvapilo?
Radim: Jamajka pro nás byla rozhodně exotickou destinací se vším všudy. Kombinace palem a kolibříků spolu s nefungující infrastrukturou a chudobou, do toho zamíchej ty nejnádhernější barvy a nejkouzelnější západy slunce a přihoď kontrast všudypřítomnýho napětí a nebezpečí spolu s velmi vlídnou náturou místních. Bylo to vzrušující.
Pohostinnost místních se mísila s nutnou ostražitostí v chudších čtvrtích
Pohostinnost místních se mísila s nutnou ostražitostí v chudších čtvrtích
Veronika: První, co se mi vybaví, je vůně. Po celé Jamajce se rozprostírala vůně koření. Druhá vzpomínka, kterou si držím, je ta na světlo. Nikde jsem se nestřetla s takovým světlem, jaké bylo na Jamajce. To slunce tam je doslova zlaté! Západy slunce jsou nepopsatelné, celá krajina jako by se polila zlatem. Aklimatizace byla ale úplně v pohodě, náročnější bylo zvyknout si na náš nabitý program.
Před obchodem s nahrávkami
Před obchodem s nahrávkami
Jak vás brali místní?
Radim: Jak to tak bývá, záleží na tom s kým jste. Lidi jsou obecně vzato velmi vstřícný a fajn, ale o samotě se po Kingstonu moc pohybovat nejde. Obzvlášť v některých částech je to dost o hubu. Jakmile ale máte nějakého místního průvodce, stává se Jamajka velmi okouzlujícím místem. Další faktor ovlivňující komunikaci s místníma je, obzvlášť v ghettu, chudoba. Už jen fakt, že jste bílý a tudíž evidentně ze západu, z vás dělá primárně zdroj jejich příjmů a z toho pramení každodenní hustle s taxikářema, případně na vás pokřikujou lidi, že se nechaj natočit jen za peníze atp. Rozhodně tam nejde být nenápadným pozorovatelem s kamerou v ruce. Kamkoliv přijdete, jste ihned středem pozornosti. Většinou jsou lidi ale na Jamajce opravdu milý!
Tanec s Beshiu uprostřed ulice
Tanec s Beshiu uprostřed ulice
Naším hlavním průvodcem ale byla Beshiu – na ostrově byla už popáté a znala jak místní lidi, tak Kingston jako takovej a věděla, jak se po něm pohybovat. Někoho místního jsme s sebou ale pro sichr měli skoro vždycky.
cítíš už jen z toho, jak se vyjadřují. Na Jamajce jsou tři sociální vrstvy a rozdíly mezi nimi poznáš velmi jednoduše.
Jaká je jamajská kultura?
Beshiu: Jamajská kultura je živelná, vášnivá a organická, velmi situační a jejím hlavním elementem je zábava. Od toho se odvíjí i dancehall, který navádí lidi, aby vytvářeli atmosféru. Expresivní je i móda a lidé si dávají záležet na svém vzhledu – aby byli jedineční a vynikali z davu.
Jamajčané si dávají na svůj vzhled náležitý pozor
Jamajčané si dávají na svůj vzhled náležitý pozor
Radim: Místní kultura je víc než kde jinde utvářena prostředím, ve kterém vzniká. Je furt teplo, všude je spousta barev a v jednom kuse hraje hudba. Zároveň život na Jamajce není zrovna jak z letáku cestovní kanceláře. Chudoba a nelehkej život tak nějak lidi víc nutí se z něj radovat a bavit se. Je to taková permanentní oslava života, která má hodně z čeho čerpat.
Prozradil vám něco pobyt na Jamajce o vás samotných?
Radim: Jako každý cestování je i to po Jamajce přínosný. Pokaždý, když vystoupíte z komfortní zóny, tak se něco naučíte o sobě i o lidech, co jsou s tebou. Já sem si rozhodně potvrdil, že miluju vodu a moře obzvlášť. To karibský je užasný! Taky sem si potvrdil, že vařit z čerstvejch surovin je úplně o něčem jiným, člověk se tak na Jamajce automaticky stává lepším kuchařem.
Veronika: Mně to znovu potvrdilo něco, co tvrdím už dlouho. Máme se velmi dobře a žijeme v obrovském luxusu… Ale i to, že Radim vaří to nejlepší kari na světě a že žádná párty už nebude nikdy jako ta na Jamajce!
Beshiu: Mně natáčení prozradilo něco, v co jsem tajně věřila. Jakmile zažiješ jamajskou kulturu na vlastní kůži, vtáhne tě to, ať už jsi odkudkoliv.

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button