TVŮJ PRŮVODCE SVĚTEM REGGAE A SKA OD ROKU 2000

Premiéra filmu Displace už ve středu

Dokument o dancehallové scéně v Kingstonu na Jamajce

40Filmový dokument o dancehallové scéně v Kingstonu na Jamajce ukazuje dancehall jako životní styl a ne jen jako tanec nebo hudební žánr. Vytvořila ho kameramanka Veronika Donutková s hudebníkem Radimem Vychopňem a slovenskou dancehall tanečníci Beshiu.

Když se zeptáte co je to dancehall, většina lidí vám nedokáže odpovědět. Někteří by vám řekli, že je to ten sexuální nebo až sexistický tanec, nebo v lepším případě, že se jedná o mladšího a bláznivějšího sourozence Jamajského hudebního stylu Reggae. Dancehall nemá dobrou pověst a o prostředí odkud pochází, lidé vlastně ani moc neví. Není se čemu divit, Jamajka je pro našince tak vzdálené a izolované místo, které se ke ale ve skutečnosti rychle mění a vyvíjí. Přesto její kulturní prostředí ovlivňuje pop music, módu i tanec po celém světě víc, než si myslíme. A právě o dancehallové kultuře z Kingstonu je tento dokument.

Jeho základ tvoří rozhovory, které tvůrci vedli s hudebníky jako jsou RDX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx anebo zpěvačka Tifa. Do tajů tance nás zasvětili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team, ale i tanečníci jako Shelly Belly, Kaytie Insanity nebo Kissy. O tom jak to chodí na party zase promluvili přední selektoři Supa Hype a Hotta Rice. Je to příběh Jamajské subkultury vyprávěný jejími aktéry. Nechte se vtáhnout do nebezpečného prostředí Jamajského Kingstonu, který je ale sexy, plný vášně a radosti ze života.

Kameramanka Veronika Donutková, hudebník Radim Vychopeň a slovenská dancehall tanečnice Beshiu zachytili dancehall jako životní styl. Takhle probíhal měsíc natáčení v jamajském Kingstonu.
„Dancehall je mix vášně a energie, která se rodí v prostředí, které si nedovedeme představit.” Subkultura, která navázala na reggae přímo v jeho kolbišti – na Jamajce, přilákala i trojici tvůrců z Česka a Slovenska, aby o zde natočili unikátní snímek Displace.
„Celý to začalo jako nápad okořeněnej notnou dávkou nadšení,” vzpomíná hudebník Radim Vychopeň na prvopočátky natáčení snímku Displace, kterému dali jeho tvůrci za cíl zdokumentovat a představit dancehall jako svébytný žánr a životní styl, okolo kterého se v jamajském Kingstonu točí ještě svébytnější komunita lidí. Spolu se slovenskou tanečnicí Beshiu a kameramankou Veronikou Donutkovou získali čas i prostředky a po provedení důkladných rešerší vyletěli strávit měsíc na osobitém ostrově v Karibském moři – v exotické kolíbce žánru reggae, na Jamajce.
Radim při natáčení Displace
Radim při natáčení Displace
Točili jsme každej den,” pokračuje Radim. „Pozdní ráno snídaně, pak od oběda do soumraku v šest hodin odpoledne interview nebo dvě, pak domů, večeře, čtyři hoďky spánku a druhý budíček, abychom mohli zaznamenat noční parties. Takhle to jelo celý měsíc.” Jeden měsíc by se mohl zdát jako dlouhá doba, ale kameramanka Veronika to ostře rozporuje: „Je to extrémně málo na natočení dokumentu. Věřím ale, že se nám podaří z toho vytvořit něco kvalitního.”
Kdy a jak přišel nápad zpracovat dancehall přímo v epicentru dění?
Veronika: Kdysi jsem tancovala a okolo taneční komunity se motám už nějaký ten pátek. Dancehall jako taneční styl jsem poznala jen velmi povrchně a z našich poměrů. Několikrát jsem si ale s Beshiu povídala o dancehallu a jamajské kultuře a šli jsme víc do hloubky. Fascinovalo mě, jak zásadní je Jamajka pro celosvětovou kulturu a paradoxně jsem o něm věděla tak málo. Je to rodiště všeho, co mám ráda – miluju afroamerickou hudbu a Jamajka je TO MÍSTO, tak proto Displace.
Za jeden měsíc na Jamajce prozkoumali Kingston skrznaskrz
Za jeden měsíc na Jamajce prozkoumali Kingston skrznaskrz
O reggae, Bobu Marleym, turistice a marihuaně je milion dokumentů a o dancehallu není natočeno skoro nic. Vnímám to tak, že bohužel vizuální estetika okolo dancehallu je častokrát velmi nevkusná, a tak jsme se s Radimem rozhodli, že natočíme něco vlastního. Napsala jsem Beshiu, že to chceme točit a jestli by to toho šla s námi, a tak jsme se dostali až do bodu, kdy máme za necelý měsíc premiéru plnohodnotného dokumentárního snímku.
Jak chápete slovo dancehall po natáčení snímku Displace?
Radim: V kostce je dancehall Jamajská subkultura, která navázala na reggae. Její součástí je specifická hudba, tanec, styl i hierarchie místní scény. Vytržená z kontextu někdy bývá pro našince nesrozumitelná, ale když jste na místě v centru dění, je to rozhodně velmi vzrušující zkušenost a velká zábava.
Ve snímku se objeví i jména, která jsou pro současný dancehall klíčová
Ve snímku se objeví i jména, která jsou pro současný dancehall klíčová
Beshiu: Dancehall je místo, ve kterém se odehrává společenské dění (rozuměj párty). Zahrnuje tanečníky, selektory, prodavače pouličního jídla, hustlery, taxikáře, promotéry, a tak dále. Je to velmi silná a organická kultura, která pochází z ghetta, reflektuje život a problémy své komunity – má osobitý a expresivní projev, něco, co bys v našich končinách našel jen těžko.
Takže dancehall ovlivňuje pop music, módu i tanec po celém světě víc, než si myslíme?
Radim: Jamajka je odjakživa takovej hrnec, kde se vaří základní juice pro celosvětovou kulturu. Primárně pro tu takzvaně černou, což je dáno historicky tím, že přes Jamajku proudili všichni otroci z Afriky dál do světa. Nejdřív to bylo reggae, který ovlivňovalo celosvětovej pop v 80. letech, a to velmi silně i u nás, později měla Jamajská kultura vliv na vznik hip hopu, který dnes válcuje hitparády po celým světě. V dnešní době, třeba díky Major Lazer, zase v rádiích zní pop i rap s takovým nádechem karibskýho rytmu.

Všichni dancehall slyšíme každej den v rádiích, jen to nevíme, protože ho nepoznáme.

Radim
Vlivy jamajského žánru slyšíš v rádiu denně, jen o tom často ani nevíš
Vlivy jamajského žánru slyšíš v rádiu denně, jen o tom často ani nevíš
Beshiu: Dancehall vytvořil kulturu soundsystémů, soundclashe, toasting aka MCing, dubplates, juggling, mechanismus riddimů, jamajská soundsystémová kultura ovlivnila vznik hip hopu, dubstepu, jungle, d’n’b, grime. Dancehall najdeš i v tvorbě Justina Biebera, Maroon 5, Ne-Yo, Rihanny a dalších pop ikon, stejně tak je v komerčním světě populární i jamajský prototyp krásy – plná postava, široké boky, velký zadek a velká prsa.
Co vás na Jamajce překvapilo?
Radim: Jamajka pro nás byla rozhodně exotickou destinací se vším všudy. Kombinace palem a kolibříků spolu s nefungující infrastrukturou a chudobou, do toho zamíchej ty nejnádhernější barvy a nejkouzelnější západy slunce a přihoď kontrast všudypřítomnýho napětí a nebezpečí spolu s velmi vlídnou náturou místních. Bylo to vzrušující.
Pohostinnost místních se mísila s nutnou ostražitostí v chudších čtvrtích
Pohostinnost místních se mísila s nutnou ostražitostí v chudších čtvrtích
Veronika: První, co se mi vybaví, je vůně. Po celé Jamajce se rozprostírala vůně koření. Druhá vzpomínka, kterou si držím, je ta na světlo. Nikde jsem se nestřetla s takovým světlem, jaké bylo na Jamajce. To slunce tam je doslova zlaté! Západy slunce jsou nepopsatelné, celá krajina jako by se polila zlatem. Aklimatizace byla ale úplně v pohodě, náročnější bylo zvyknout si na náš nabitý program.
Před obchodem s nahrávkami
Před obchodem s nahrávkami
Jak vás brali místní?
Radim: Jak to tak bývá, záleží na tom s kým jste. Lidi jsou obecně vzato velmi vstřícný a fajn, ale o samotě se po Kingstonu moc pohybovat nejde. Obzvlášť v některých částech je to dost o hubu. Jakmile ale máte nějakého místního průvodce, stává se Jamajka velmi okouzlujícím místem. Další faktor ovlivňující komunikaci s místníma je, obzvlášť v ghettu, chudoba. Už jen fakt, že jste bílý a tudíž evidentně ze západu, z vás dělá primárně zdroj jejich příjmů a z toho pramení každodenní hustle s taxikářema, případně na vás pokřikujou lidi, že se nechaj natočit jen za peníze atp. Rozhodně tam nejde být nenápadným pozorovatelem s kamerou v ruce. Kamkoliv přijdete, jste ihned středem pozornosti. Většinou jsou lidi ale na Jamajce opravdu milý!
Tanec s Beshiu uprostřed ulice
Tanec s Beshiu uprostřed ulice
Naším hlavním průvodcem ale byla Beshiu – na ostrově byla už popáté a znala jak místní lidi, tak Kingston jako takovej a věděla, jak se po něm pohybovat. Někoho místního jsme s sebou ale pro sichr měli skoro vždycky.
cítíš už jen z toho, jak se vyjadřují. Na Jamajce jsou tři sociální vrstvy a rozdíly mezi nimi poznáš velmi jednoduše.
Jaká je jamajská kultura?
Beshiu: Jamajská kultura je živelná, vášnivá a organická, velmi situační a jejím hlavním elementem je zábava. Od toho se odvíjí i dancehall, který navádí lidi, aby vytvářeli atmosféru. Expresivní je i móda a lidé si dávají záležet na svém vzhledu – aby byli jedineční a vynikali z davu.
Jamajčané si dávají na svůj vzhled náležitý pozor
Jamajčané si dávají na svůj vzhled náležitý pozor
Radim: Místní kultura je víc než kde jinde utvářena prostředím, ve kterém vzniká. Je furt teplo, všude je spousta barev a v jednom kuse hraje hudba. Zároveň život na Jamajce není zrovna jak z letáku cestovní kanceláře. Chudoba a nelehkej život tak nějak lidi víc nutí se z něj radovat a bavit se. Je to taková permanentní oslava života, která má hodně z čeho čerpat.
Prozradil vám něco pobyt na Jamajce o vás samotných?
Radim: Jako každý cestování je i to po Jamajce přínosný. Pokaždý, když vystoupíte z komfortní zóny, tak se něco naučíte o sobě i o lidech, co jsou s tebou. Já sem si rozhodně potvrdil, že miluju vodu a moře obzvlášť. To karibský je užasný! Taky sem si potvrdil, že vařit z čerstvejch surovin je úplně o něčem jiným, člověk se tak na Jamajce automaticky stává lepším kuchařem.
Veronika: Mně to znovu potvrdilo něco, co tvrdím už dlouho. Máme se velmi dobře a žijeme v obrovském luxusu… Ale i to, že Radim vaří to nejlepší kari na světě a že žádná párty už nebude nikdy jako ta na Jamajce!
Beshiu: Mně natáčení prozradilo něco, v co jsem tajně věřila. Jakmile zažiješ jamajskou kulturu na vlastní kůži, vtáhne tě to, ať už jsi odkudkoliv.
Mohlo by tě zajímat
Komentáře
Loading...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím Více informací

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra
X
X