Recenze

We don Sklizeň

Most of us do not feel pressure
… but every man do have his fears.
Therefore we all need fresher:
Double Harvest and good weed.

Mno, den se se dnem sešel, co je plná stodola. Všecko to nejen voní, ale taky skvěle vypadá. A my … my, co to máme rádi, jsme se už stihli vyválet v seně, nacpat se jablky a, co si budem …, dát si nejen mošt, ale i to macerované a vypálené. A když je dlouhý večer, co teď v zimě sou, jeden neuteče tomu, aby zavzpomínal, jaký to bylo v létě, když si jen tak cestoval či jen ležel na mezi a mhouřil oči do slunka. A aby se všechny ty dobroty a zážitky daly sdílet, nenabízí se nic jiného, než těma sklizenejma chuťovkama zaskládat stůl, jen se bude prohýbat, a ke každé z nich přidat odkud je a jak to bylo s ní. Nebudu vám tady přepisovat celý vyprávění, to byste četli ještě pozítří, ale vyberu jen ty nejlepší vzorky a samo i ty hlášky k nim.

Ať to mám za sebou a nemusím to tolikrát opakovat. Nejčastější, tedy první, průběžně neustálý a taky poslední slovo bylo, je a bude weed. Žádný překvapení, konec konců je to Sklizeň/Harvest. Takže odpálíme Brčálo, že Cocomane, a jdeme na to. Vzorky začneme od domácích. Tady to známe, ten má hrozny, ten má sady, ten má weed. Jen některý to pěstovat umí, jiný ne. Někdo čistej někdo Špinavej grow. Co ty na to Jamesi Cole? Když to za to stojí, je to paráda. Ale jak to tak chodí, nejde to bez práce … Ty vole, bolí mě ruce. (Zbytek už tu Messenjah nerozváděj, jo?). Ale od práce ruce pryč, jsou tu ty vzorky, což platí i pro ty dvounohý. Jasně, že tu máme extra klasse, o tom žádná. Jen dle mého názoru jsou lepší ty trošku drzý, který na to jdou rovnou a hned ti řeknou, že Tysifajn, že EllyZ, a nezabývají se emancipací (konec konců i ty druhé stejně dosáhnou to, co chtějí – ale nemuselo by kolem toho být tolik keců). Ale především, to nejlepší, co tu máme, je to místo, kde žijem a teďka i debužírujem. Zkrátka chill, party s friends, jen škoda, že v zimě to úplně nejde u vody. Dát si zkrátka Padla jako Ryhha, jsme Offline jako Messenjah a Cocoman a můžeme si užívat, klidně jen to, jak je tu fajn. A přesně taková je ta naše sklizeň. Je to jemný, pohodička, klídek a spoustu času i na finesky, který jeden docení, jen když místo zná. A abychom nebyli zas takoví materialisti, kouzlo má jak láska tak pole lán, tudíž závěr má Mr. Roll, protože bylinovej mág je zkrátka mág.

Oproti tomu, pokud opustíme grunt a zamíříme Slovač, je to jiný. To nejsou vlnky na rybníce a reggae party v létě, jsou tam vyšší hory, drsnější příroda a hlavně některé části Blavy 😉 Takže rougher bwoys a takový Basový Džús, že by vám vylítly ruce vzhůru a šli jste se nejmíň dvakrát vzdát. O tom ví něco Pokyman, není-liž pravda? Jojo, a nebyli by to Slováci, kdyby se někde neobjevil folklór, byť takový, jaký je v podání Yanmana a Oldhunta, jste na beton ještě neslyšeli. To je ale dobře, protože i když je jiná než v našich luzích a hájích, i jejich sklizeň má to svoje a je jak má být.

No jóó no, s jídlem roste chuť. Klasika, našich vzorků už jsme přepapaní a zachtělo se exotiky. Jenže exotika je exotika, to není jen tak s kosou na pole. Zkrátka kdepak sklizeň, ale mnohem víc lov. A chceš-li lovit, potřebuješ průvodce, trappera, stopaře. Jinak jen ostrouháš, ne-li hůř. A jestli je na to někdo lepší než Boldrik, tak jsem papež.  To se potvrdí už na cestě, kde ti ten loveckej Danger naservíruje Pinchers. A jak seš z toho nabuzenej, šoupnou tě rovnou Inna di street (Crime Boss), kde je to fakt Hot (Jaggy D) a odkud máš první trofeje. A než se naděješ, je z tebe party hunter. Takže chvíli se Sista Carmen a kde jinde, než na Party. Chvíli s Puppa Yharno to jeho Dibidibi. A nejlíp, když si sedneš s místňákama a podaří se ti s nimi si vystřihnout Real herbalist jako Colectiv. A tohle je přesně ten zážitek, co už nikdy nezapomeneš. Sotva to vydýcháš, dozvíš se to obligátní. Jestli chceš někam, kde je to opravdu jízda, look for Money. Jo jo, to neříkám jen já, ale i Terry Ganzie. A jedeš a jedeš, a když už si myslíš, že víc to nejde, Cocoman & Boldrik na sebe kývnou a s potutelným úsměvem praví: A to jsme ještě nebyli v Africe. K tomu dodaj, že pokud do Afriky, tak to chce jednak trochu odpočinku a taky nějaký ty zásoby. Takže alou do města. Nákupy zvládneš, užíváš chvíli klidu někde na zahrádce, v duchu si třídíš, co už máš ulovíno, vtom k tobě přisedne chlapík s pastisem, řekne ti, ať si dáš taky a ty po chvíli zjistíš, že se jmenuje Jo a je to čaroděj. A ten se usmívá, jak to jen čaroději umí. A proč? Protože on na rozdíl od tebe ví, že jak nasedneš na loď do Afriky, nepotkáš se s piráty ale rovnou s Ragamuffin soldat (Daddy Pierrot feat. Louzain Jagdish) a zjistíš, co je abordáž. Zkrátka kill. Neříkal jsem to, že je potřeba dobrýho průvodce? Jenže všechny věci mají začátek a taky konec. Dřív nebo později začneš přemýšlet, kam všechny ty trofeje dát a jak je domů odvézt. Dojde ti, že kdyby to tak dělal každej, bylo by More dogs then bones, a to taky není dobrý (Delton Screechie and Hugh Mikes). Zkrátka výlet je výlet, ale čím jsi dál a déle, tím víc ti chybí doma, a proto je čas se vrátit.

 A ještě něco nakonec. A až to budeš vyprávět, tak Sklizeň/Harvest 2021 pusť, aby ti to všechno vůbec uvěřili. Big up Cocoman and his crew!

 

 

 

Michal

je organizátorem kultovních, nejen reggae, akcí z jihu Moravy. V Reggae.cz je především reportérem a také recenzentem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button