Report

Reggae Ethnic Session 2002

Členové realizačního týmu největšího domácího open air reggae a ska festivalu s hrdostí oznamují, že jejich půlroční práce byla úspěšně završena přehlídkou skoro všeho nejlepšího, co česká a slovenská scéna může v této oblasti nabídnout. V areálu mezi obcemi Žízníkov a Vlčí Důl nedaleko České Lípy vidělo od pátku 28. do neděle 30. června 2002 cca 2000 diváků koncerty 20 kapel (oproti plánu nedorazilo Sto zvířat, neb v jejich řadách řádila zákeřná choroba), 27 setů reggae a ska sound systémů a nezávislých selektorů, show lektorů a účastníků bubenického workshopu pod vedením bubeníka Car-la a autorské čtení Bushky Bryndové z připravované knihy o indiánském aktivistovi Leonardu Peltierovi.

Jah Rastafari nám přál a počasí bylo skoro ideální.

První návštěvníci ze Slovenska dorazili s předstihem již ve čtvrtek večer a festivalový areál byl oficiálně otevřen v pátek ve 14:00, koncerty začaly v 16:45 a DJ Seagull otevřel 2. scénu v 17:00.


Program pátek:

Hlavní scéna – kapely 2. scéna – Sound Systems / Selectors
Optimik (Nový Bor) DJ Seagull (Nymburk)
Obří Broskev (Česká Lípa) DJ Africké slunce (Angola)
Vertigo (Praha) DJ Černoch (Olomouc)
Mikiho pupík (Praha) DJ Houba (Mnichovo Hradiště)
Fast Food (Praha) Rude Audio (Praha)
Šum svistu (Praha) Swamp Safari (Praha)
2v1 (Praha) Bashment Pirates (Praha)
Posmrtné zkušenosti – The A.D.E. (Praha) Nomad (Senegal)

 

Páteční program na hlavní scéně rozjely „domácí“ kapely Optimik a Obří broskev. Pražská partička Vertigo nechala poprvé na scéně zaznít jamajskému ska. To v dokonalé podobě předvedli Fast Food Orchestra, kteří nedávno absolvovali turné po Německu jako předkapela legendárních jamajčanů The Skatalites. Kvalitu ocenilo i publikum, které si vymohlo první přídavek festivalu. Fast Food skvěle připravili půdu pro hlavní hvězdy večera – Šum svistu.  Dokonale hrající „šumáci“, divoce tančící čokoládová dvojčata Miriam a Habi, nezbytné ohňostroje a všudypřítomný Dan Nekonečný vytvořili správnou karibskou atmosféru, které podlehli i ti nejzarytější nezávisláci a celý Žízníkov se bavil a tančil. Během přestávky na hlavní scéně (chybělo Sto zvířat) publikum přesunulo svůj zájem k Djskému stanu, kde tou dobou zástupce Swamp Safari Sound Systemu DJ Kaya předváděl dancehalový set založený převážně na klasických riddimech Filthier, Punnany a Bam Bam.. Páteční večer na hlavní scéně zakončila ska punková partička 2v1 a svítání přivítalo několik stovek „nespavců“ s pražskou kultovní kapelou Posmrtné zkušenosti, jejíž koncert na potemělé scéně byl doprovázen videoprojekcí.


Program sobota:

Hlavní scéna – kapely / Sound Systems 2. scéna – Sound Systems / Selectors
Rude Audio (Praha) SouthCityRockStars
Reggae Grooves (Brno + Holandsko) DJ Cool (Česká Lípa)
Feher Fekete Kerek (Mladá Boleslav) Nomad (Senegal)
B 4 (Nový Bor) DJ Sir Coxsone (Žatec)
Orly w blotie Europy (Ústí nad Labem) DJ Dubrman Swagr (Praha)
Kapela snoo (Praha) Czajovna (Mladá Boleslav)
Čankišou (Brno) DJ Ama (Mali)
Ska-pra šupina (Bratislava) Rude Boy Rhythm (Praha)
Babalet (Praha) Jah Division (Bratislava)
The Chancers (Praha + Velká Britanie) Bashment Pirates (Praha)
Fidel Castro (Praha) Coltcha United (Ostrava)
SM Lomoz (Praha) Jah Music (Ústí nad Labem, Teplice)

 

Program neděle:

Hlavní scéna – kapely / Sound Systems 2. scéna – Sound Systems / Selectors
Car-l a spol. – bubnování Rude Boy Rhythm (Praha)
Bushka Bryndová – čtení DJ Černoch (Olomouc)
Swamp Safari (Praha, Jamajka) DJ Sir Coxsone (Žatec)
Dub-O-Net (Mladá Boleslav, Praha, Jamajka) DJ Papa Pot (Praha)
Švihadlo  (Mladá Boleslav, Praha, Jamajka)

 

3. ročník festivalu REGGAE ETHNIC SESSION trval 52 hodin non stop a skončil v neděli 30.6. 2002 v 18:00 hod.

 

Fotografie z festivalu jsou vystaveny na internetových adresách:

http://www.festival.rastaman.cz

http://www.fotky.rastaman.cz

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button