Report

Right News Music Garden 2023 očima Swamp Safari

Letošní festival RNMG 2023 byl ve znamení deště. I přes nepřízeň počasí ale lidi dorazili a vytvořili tradiční pohodovou atmosféru. Vzhledem k tomu, že byla zima a měli jsme hrát až po půlnoci, dorazili jsme až v půl deváté večer. Na nádvoří pod arkádami se utábořili baskeři Meet Your Street a vytvořili tak 3. scénu festivalu. Na Sasan Sound tou dobou hráli Vimazu Soundsystem a po té na hlavní stejdži zahráli polští Positive Thursdays in Dub, takoví polští Zion Train nebo Shakk-Attack, pod vedením našeho kamaráda Rafała Konerta. Hudebně, to podle nás, tedy Kayi a Vincenta, nebylo vůbec špatný. Možná by to chtělo trochu víc zapracovat na samplech. Pauzu mezi koncerty vyplňovala ve stanu Dasha Fyah (tradičně skvěle  😉 ) a pak už nastoupil pořadatelský ExT Band. Tahle parta zraje jako víno a pokud od ní zas někdo neodejde, budou čím dál tím lepší. Festival nabral asi hodinové zpoždění, a tak jsem začali hrát až někdy v půl druhé. Kupodivu, lidi vydrželi a tančili a vůbec nikomu nevadilo, že prší, protože jsme byli všichni schovaní pod stanovou střechou. Nám se hrálo dobře a lidi to snad taky bavilo, soudíme podle počtu tanečníků  😉  Po nás ještě hrála až do rána selectorka Dramma Queen a nadchla mě na tolik, že jí, doufám, že už brzy, uslyšíte naživo v Reggae klubu Radia 1.

K domovu jsme vyrazili někdy ve 4 ráno. V Louňovicích bylo i přes nepřízeň počasí fajn!

Děkujeme pořadatelům za pozvání a vůbec za to, že RNMG stále organizují, a těšíme se na příští rok, třeba nás zase pozvou 😉 P.S. Vincent děkuje mojí Haničce za zapůjčení pláštěnky, bez které by tam asi nepřežil…

 

 

Fotoreport z mobilu DJe Kayi:

<< celý fotoreport si prohlédni zde >>

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button