Report

Švihadlo, G*Apeels (křest Oči otevřený), Roxy, 29. září 2005

Příznivci reggae v České republice zažívají skvělý rok – několik letních festivalů zaměřených výhradně na reggae či ska, vystoupení legendárních The Wailers na Trutnovském festivalu, vydání a tento týden i křest nové desky Švihadla s názvem „Oči otevřený“.

Křest ohlašovaly po celé Praze dobře viditelné oranžové plakáty, které mohly v zaplnění volných ploch směle konkurovat sprejerům, a tak mě hloučky, přešlapující netrpělivě před Roxy dlouho před začátkem, příliš nepřekvapily.

Příchozí rozehříval DJ Kaya a Swamp Safari Sound System, poté zazpíval dívčí vokální kvartet G*Apeels čtyři písně (např. „California Dreamin’“ od Mamas and Papas, či „Sweet Dreams“ od Eurythmics) a přišel okamžik, který všichni toužebně očekávali.

Na pódium přišlo Švihadlo a po „předehře“ ovládnul celý sál jamajský člen skupiny, zpěvák Vincent Richards, písní „Human Bomb“. Následovaly tři nové písně – „Oči otevřený“, „Jaro“ a „Lhář“ v podání evidentně nervózního Petra Šturmy, následně se slova zase ujal Vincent, aby uvedl píseň „Vodopád“ zpívanou českou reggae queen Maruškou. Za remixové verze starší písně „Jamajka Rum“ zazněla výzva, že Švihadlo potřebuje tři odvážné dívky z publika, jako tři sudičky na křest alba. Dívky se našly velmi rychle a „Oči otevřený“, sebe i diváky hojně skropily šampaňským.

A pak už jen skvělá reggae smršť, složená z nových i starších písní, veselých, rychlých i dojemných, které však měly jedno společné – ze všech na vás svítilo slunce, teplo a pohoda.

Úsměv na tváři vyvolávaly vtipné průpovídky Vincenta, u někoho i oblak vůně marihuany, mužská část publika se nemohla zrakem odtrhnout od půvabných G*Apeels, atmosféru umocňovala videoprojekce a koncert spěl pomalu ke konci.

Samozřejmě, že s tím se nikdo nechtěl smířit, takže dva přídavky na sebe nenechaly dlouho čekat. Při „Dancehall Wild“ tanečníci sbírali zbytky sil a „Zelený list“ se jako vždy setkal s největší odezvou.

Desátá hodina odbila, končit se tedy opravdu muselo. Mnozí však ještě zůstávali, aby si zatančili – vždyť své umění zase rozehrál DJ Kaya, a na plátně běžel záznam z koncertu Boba Marleyho. Nezapomenutelný večer.3

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button