AudioReggae University

Led Zeppelin – D’yer Mak’er

Ne, fakt jsem se nezbláznil, tohle jsou skutečně legendární Led Zeppelin.  😉

 

D’yer Mak’er je písnička z alba Houses of the Holy, které Led Zeppelin vydali 28. 3. 1973 u Atlantic Records.  Samotný název písničky je slovní hříčkou, anglicky (nebo patois) se totiž vyslovuje jako „dʒəˈmeɪkə„, psáno lidsky „džamejka„, tedy Jamaica.

Písnička, resp. celé album vznikalo o rok dříve v jihoanglickém Hempshiru na statku Stargrove House, tehdejším sídle Micka Jagera, kde tenkrát nahrávali i Rolling Stones a další spřátelené kapely. D’yer Mak’er je přímým ohlasem na jamajské reggae a dub a také, jak kapela nikdy neskrývala,  doo-wopový hit z 50. let Poor Little Fool od Bena E. Kinga.

Skladba se u tehdejších skalních fanoušků Led Zeppelin nechytla, odsoudil jí i recenzent časopisu Rolling Stone Gordon Fletcher, prostě všechno špatně…

Kytarista Jimmy Page se o pár let později vyjádřil v tom smyslu, že nepochopil, proč lidi tehdy D’yer Mak’er nevzali. Naopak Basista John Paul Jones písničku neměl rád, protože prý původně vznikla jen jako vtip ve studiu a nebyla dostatečně promyšlena. Bubeník John Bonham jí prý nenáviděl, zato zpěvák Robert Plant chtěl skladbu vydat jako pilotní singl ve Velké Británii. Atlantic Records dokonce nechaly vylisovat sérii propagačních singlů pro DJs (btw dnes jsou to velmi cenné sběratelské kousky). Singl pak byl, nevím proč, vydán pouze v USA a nejvýše se umístil 29. prosince 1973 na 20. příčce hitparády. Ve Velké Británii nikdy vydán nebyl.

D’yer Mak’er je jednou z mála skladeb Led Zeppelin, pod kterou jsou jako autoři podepsáni všichni čtyři členové kapely. Zajímavostí je i to, že jí kapela nikdy nezahrála živě.

A co jí říkáte vy?

 

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button