editorial

Editorial č. 1

Ahoj, lidi,

doménu Reggae.cz jsem zaregistroval už v květnu 2000 s tim, že na ní okamžitě zřídím informační portál o nejen mojí oblíbené hudbě.

Jako většina věcí v mém životě se to nakonec trochu protáhlo (samozřejmě, že především mojí vinou, ach jo ;). Protože se vůbec nevyznám v jakémkoli programování, o tvorbě webvých stránek nemluvě, hledal jsem někoho, kdo mi s webdesignem a nakonec i s obsahem pomůže. Takovejch lidí znám kupodivu dost, ale nějak to vždycky vyšumělo do ztracena.

Layout, který si právě teď prohlížíte, je jedním z návrhů, který vznikl už v roce 2003. Moc se mi tenkrát nelíbil a tak jsem ho nechal u ledu, proto taky není vůbec dopracovanej, chybí redakční systém, míchá se česká a anglická verze a tak všelijak podobně.

Ze „zoufalství“ jsem pak tuto doménu na několik let alespoň přesměroval na diskuzní skupinu ReggaeFusion Czech Republic, což po změně registrátora už není možné.

Asi proto, že se mi nechtělo se učit, jsem se dnes v noci pustil do oživení tohoto reliktu a třeba se konečně rozhoupou i ty „slibotechny“, co mi během těch skoro osmi let naslibovaly hory doly (tedy hory doly ne, ale fukční web ano a pak neměly čas nebo chuť nebo tak něco) a tyto stránky se dočkají nějaké lepší verze…

takhle tehdy Reggae.cz vypadalo

Chci na reggae.cz dát prostor lidem, se kterými si rozumím hudebně nebo jen tak obyčejně lidsky a nehodlám se bránit ani zajímavým článkům od těch, se kterými si do náruče zrovna nepadám. Chci, aby byl tento web primárně zaměřen na reggae a to jak na roots tak i na dancehall a taky na ska, rock steady, dub, dub poetry atd. Prostě na všechny ty styly, které mají kořeny na Jamajce.

Jungle, d’n’b, dubstep a podobný věci mě moc nezajímají a pokud se tu budou objevovat, tak opravdu jen okrajově a s nějakou vazbou k reggae. V recenzích nebo třeba v mediální podpoře zde chci prezentovat moje a mě blízké názory a postoje. Nemám ambici konkurovat ostatním portálům, naopak, stojím o jejich spolupráci. Otázkou je, jak se na to budou tvářit jejich provozovatelé.

Samozřejmě rád přivítám jakoukoli pomoc s formou nebo obsahem tohoto webu od jakéhokoli pozitivně naladěného člověka.

Pro začátek mi třeba zkuste držet palce, ať se to povede.

1 Love!

P.S. Seznam akcí je přesměrován na Rastaman.cz (stejně to tam většinou píšu já ;), ale zbytek bude, doufám, čistý originál.

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button