editorial

Editorial č. 14

Ahoj, lidi,

festivalová sezona  je pro letošní rok definitivně u  konce, zbývá snad už jen  Right News Music Garden v sobotu 4. září v Týnci nad Sázavou.

Počasí… co si budeme povídat, mohlo by to být lepší, ale přežít se to dalo  Na druhou stranu, my nejezdíme na fesťáky kvůli počasí, ale kvůli programu, setkávání s kámošema a tak vůbec… T.O.K. a 303 Band a Toots & The Maytals patřili ke špičce letošní festivalové sezony, jen nám není jasný, proč na RealBeat dorazilo jen 3000 lidí? Kde se stala chyba? Btw takovouhle návštěvnost zaznamenal Žízníkov už v roce 2003. Na Uprising dorazil minimálně dvojnásobek obecenstva, a to tam, při vší úctě, žádná reggae hvězda tohoto formátu nebyla. Určitě ale musíme vyzdvihnout alespoň  jeden koncert. Alborosie & Shengen Clan tam předvedli úžasnou show. Mighty Sounds měl asi nejnabitější lineup, vzpomeňme alespoň na legendární Third World. Taky jsme zaznamenali, že výkony domácích kapel jdou hodně nahoru, za všechny jmenujme třeba Nebibu nebo HomeBwoyRasta. Kromě toho už zase vznikají nové kapely a dají se poslouchat . Příležitost letos dostali především na menších, ale o to důležitějších akcích typu Reggae MeetingCultural Reggae VibezReggae Area nebo Sad-Ska Fest. Speciálně bychom chtěli vyzvednout i jihočeský festival Muffin, který tradičně probíhá na začátku a na konci letní sezony v kempu Mláka u Třeboně a kde Reggae.cz má tradičně svoji stage.

Jde to sice ztuha, ale konečně na festivalech dostávají větší prostor i mimopražští selectoři a DJs, takže můžeme porovnávat a hlavně nás těší, že reggae scéna, to není pouze Praha, Brno a Ostrava!!!

Setem na Uprisingu zakončila festivalovou tour ke 20. výročí svého vzniku naše nejstarší selectorská parta Swamp Safari, přejeme jim hodně sil i do jejich třetí dekády 

Fotoreporty z většiny fesťáků najdete v naší fotogalerii.

A teď už zase hurá do klubů!!!

Reggae.cz vám všem přeje úspěšné září!
Statistika: 1070 dnù provozu, 82 700 
přístupù, viz .

Vaše vzkazy, připomínky, náměty atd. mùžete samozřejmì psát do Návštěvní knihy, nebo posílat přímo e-mailem na adresu dj.kaya@reggae.cz.

1 Love!

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button