Reggae University

FOKUS ČT24 – Reggae

ČT 24 odvysílala v pátek 29. září 2007 ve 20:05 pořad Fokus o reggae.  Pominu-li renoncy typu, že reggae se hraje už 50 let, rastafariánství pochází od Haile Selassieho a červeno-žluto-zelená je jamajská trikolora. Je to celkem zajímavá sonda do naší reggae komunity na sklonku léta 2007. On line si ho můžete skouknout tady.


Může je spojovat vášeň pro cokoli. Moderní magazín o lidech, kteří mají mnoho společného.

Narodilo se na Jamajce a obletělo celý svět hlavně díky rastamanovi Bobu Marleymu. Řeč je o reggae – hudebním stylu původně černošské komunity. Jamajce se často přezdívá nejhlasitější ostrov na světě. Jenže reggea není jenom o hudbě, je to také víra, filosofie a životní styl. Hudební formace Big Famili původem z Martiniku začala hrát reggae před 17 lety, když King Kalabash a Baron Black objevili první sound systém – velkou diskotéku s DJs a zpěváky, kteří do reprodukované hudby skandují své texty.

Než formace Big Famili vznikla, byli už oba její členové rastafariáni. Rastafariánství pochází od etiopského císaře Haile Selassieho, díky němuž se v Karibiku ve 30. letech zrodila myšlenka na návrat před stovkami let zotročených Afričanů zpátky do jejich rodné vlasti. Haile Selassie, podle legendy potomek židovského krále Šalamouna a královny ze Sáby, původním jménem Ras Tafari, chtěl zrušit koloniální systém a nerovnost mezi národy. Dal impuls filosoficko-náboženskému hnutí, které má dodnes mnoho příznivců. Jeho stoupence poznáte snadno – jejich dredy, podobající se lví hřívě, ztělesňují sílu a inteligenci a neodmyslitelná marihuana je pro ně prostředek spojení se s Bohem, způsob meditace a zdroj inspirace.
DJku Dashu podmanivá basová linka reggae odvedla od kariéry zdravotní sestry za DJský pult. Hraje po undergroundových klubech a festivalech. Za hudbou se také z Mladé Boleslavi odstěhovala do černošské čtvrti Londýna.
Během své více než padesátileté historie se stalo reggae inspiračním zdrojem téměř všem hudebním žánrům. V nejrůznějších fúzích a mutacích je možné slyšet jeho kořeny hlavně ve world music a elektronice. Nejmladším přímým potomkem je dancehall, díky němuž se dnes reggae objevuje i na MTV. V pražských klubech ho hraje DJ Scarface. Hraní je pro něj především zábava – ale zaměstnanec nadnárodní americké firmy přesto doufá, že ho jeho DJské umění jednou dokáže uživit.
Více podrobností v tentokrát roztančeném pořadu FOKUS ČT24 s datem 29. 9. ve 20:05.

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button