profil

Harrisová bude první ženou ve funkci viceprezidentky USA

Vzpomínám si, jakou euforii zažívali moji černošští kamarádi, když byl jihoafrickým prezidentem zvolen Nelson Mandela. I v Česku se pár kluků kolem pětadvaceti, ne náhodou, jmenuje Nelson…

Ještě větší síla to byla, když byl poprvé zvolen Obama, i když žádného českého Baracka neznám. A taky to nadšení pozvolna, přesto relativně rychle, časem vyprchalo. Jaké emoce vzbudí poloviční Jamajčanka Kamala se teprve uvidí…


V souboji o nominaci na prezidentskou kandidaturu byla jedinou ženskou zástupkyní menšin. Jako viceprezidentka pokoří Kamala Harrisová další historické milníky. Stane se první ženou ve své funkci. Profil právničky, bývalé kalifornské generální prokurátorky a někdejší okresní státní zástupkyně v San Francisku nabízíme v článku.

Narodila se 20. října 1964 v kalifornském Oaklandu. Je dcerou imigrantů z Jamajky a Indie, profesora ekonomie a lékařky zabývající se rakovinou prsu. Vystudovala politologii, ekonomii a práva na Howardově univerzitě a na Kalifornské univerzitě.

Kariéru začala v advokátní kanceláři okresu Alameda, později přešla do okresní a městské advokátní kanceláře v San Francisku. Profesní úspěch zaznamenala například poté, co se jí podařilo dospět k mimosoudnímu vyrovnání s pěti velkými bankami po krizi v roce 2008. Tehdy měly tisíce lidí v Kalifornii přijít o domovy, jelikož nebyli schopni splácet hypotéky.

Harrisové se podařilo vyjednat úlevu od bank ve výši 12 miliard dolarů. Senátorkou byla zvolena v roce 2016, funkce se ujala v lednu 2017. Stala se teprve druhou senátorkou tmavé pleti, první s indickými a jamajskými kořeny.

Harrisová se s Bidenem potkala v letošních stranických primárkách, sama ale z klání odstoupila už loni v prosinci. Podle agentury Reuters její kampaň sice na začátku vypadala nadějně, avšak nakonec se jí nepodařilo kandidaturu přesvědčivě obhájit ani získat dostatek peněz na kampaň. Biden si ji následně vybral jako svou kandidátku na post viceprezidentky.

Výběr Harrisové tehdy ocenili například exprezidenti Barack Obama a Bill Clinton. Prezident Donald Trump, jehož je Harrisová tvrdou kritičkou, naopak řekl, že politička se v kampani k Bidenovi chovala neuctivě a podávala průměrné výkony.

„Jeden z důvodů, proč jsem překvapený, je to, že byla na Joea Bidena zlá jako Pocahontas,“ prohlásil tehdy Trump. Kritizoval také její plány a postoje, které podle něj zahrnují zvyšování daní, snižování výdajů na armádu, „socialistický přístup“ ke zdravotnictví či odpor k fosilním palivům.

V jednom z rozhovorů Trump hovořil o „monstru, jež bylo na pódiu s (viceprezidentem) Mikem Pencem“, čímž odkazoval na předvolební debatu viceprezidentských kandidátů.

V této debatě Harrisová například označila přístup administrativy Donalda Trumpa k pandemii nemoci covid-19 za největší selhání americké vlády v dějinách. Prezidenta kritizovala také za to, že při debatách odmítal odsoudit skupiny hlásající bělošskou nadřazenost.

Neshody s Bidenem

Harrisová a Biden se v průběhu primárek dostali i do několika sporů. Senátorka na něj útočila například kvůli tomu, že nostalgicky vzpomínal na dávnou spolupráci se dvěma senátory zastávajícími segregační názory. Přeli se rovněž o plán zdravotního pojištění.

Harrisová prohlásila, že zatímco její návrh by zahrnoval pojištění pro každého, ten Bidenův by opominul takřka deset milionů lidí. Vztahy ale mají oba politici relativně přátelské, Harrisová se navíc dobře znala se zesnulým Bidenovým synem Beauem.

Harrisová v kampani prosazovala i legalizaci příležitostného užívání marihuany či povinné rozvážení dětí odlišných ras do škol v jiných čtvrtích, aby byla podpořena rasová různorodost.

Po Bidenově vítězství se Harrisová stane první političkou tmavé pleti, která se dostala do Bílého domu. Je rovněž třetí ženou v USA, které se podařilo být nominována na viceprezidentku.

První se v roce 1984 stala demokratka Geraldine Ferrarová, kterou si jako svou pravou ruku vybral Walter Mondale. V roce 2008 ji následovala republikánka Sarah Palinová, která byla volbou Johna McCaina.

Budoucí viceprezidentka je vdaná. Jejím manželem je od roku 2014 právník Douglas Emhoff. Pár spolu děti nemá, Emhoff má ale dva potomky z předchozího vztahu.

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button