Rozhovor

Pět otázek pro Alkalina

Alkaline přišel během posledních deseti let mnohokrát s novou verzí sebe sama. Z šestnáctiletého nováčka, který poprvé přišel do studia a dělal divy se svým hlasem, aby vytvořil jiný zvuk a snadno zapamatovatelné chytlavé melodie, až ke kontroverzní undergroundové ikoně, která debutovala v roce 2011 s nezapomenutelným vzhledem. Ve světě jamajské kultury se z něj stalo zavedené jméno.

V roce 2020 byl jako tvář ATM hodně vidět, má na svém kontě více než 30 milionů streamů na digitálních platformách. Průměrně ho poslouchá kolem tří milionů uživatelů služby Spotify hlavně v Kanadě, USA, Velké Británii, Jižní Americe, v Africe a v Německu. Pandora u něj eviduje 20 milionů streamů a 19 milionů přehrání v rádiu. Průměrně je tu 140 000 jeho posluchačů měsíčně. Alkaline zdatně konkuruje ostatním hlavně díky tomu, že vydal 12 singlů a taky díky spolupráci se Stalk Ashley. To stačilo k tomu, aby začal pracovat na novém albu. Zatím během své kariéry totiž vydal jen jedno. Vyšlo v roce 2016, jmenuje se New Level Unlocked, stalo se hitem číslo jedna a vydrželo 18 týdnů ve vyhledávaném žebříčku Billboard. O pět let později tedy očekáváme během prvního čtvrtletí 2021 vydání druhého alba. Alkalinovo vlastní jméno je Earlan Bartley a připravovaná kompilace Top Prize se čtrnácti tracky „reprezentuje to, že když vyhrajete nějakou soutěž, v podstatě předvádíte své vítězství navzdory všem překážkám. Tohle album přichází ve správný čas díky příležitostem, které jsem dostal, díky tomu, co jsem se během času naučil, díky mému osobnímu růstu a zkušenostem… zkušenost učí moudrosti, takže je jenom fér, že tím uzavírám kruh,“ říká Alkaline.

Alkaline je bezpochyby jedním z nejlepších textařů, kteří se v dancehallové sféře za posledních deset let objevili. V nedávné době se z něj sice stal význačný misantrop, ale v našem rozhovoru byl přemýšlivý a plný nápadů. Přeměnil se v osobu významnou až skvělou.

„Vím, že všichni fanoušci Vendetta clanu, kteří jsou součástí toho hnutí od prvního dne, ocení to, co je na obzoru a bude se to líbit i těm, pro které to bude první setkání.“

Pět otázek tento týden mluví s mužem, který je známý jako „Man Himself“, o jeho nadcházejícím albu, nejnovějších událostech a o reggae.

  1. Jakými tématy se na albu zabýváš a jak myslíš, že na ně budou posluchači reagovat?

Je tam všechno od meditace při kouření marihuany, písničky s poselstvím i takové, při kterých můžou tančit holky, o zbohatnutí a vydělávání peněz… je to široká paleta písniček a bláznivých vibrací. Pro mě je to jako nejvyšší cena a tak to taky dávám, a když budou fanoušci Vendetty šťastní, tak já budu šťastný taky. Chtěl jsem toho tam dát víc, ale management rozhodl, že něco schováme na další album. Takže se soustředíme na nejcennější medaili, protože nepřestáváme stoupat (směje se).

  1. Když loni v březnu Jamajka čelila lockdownu a nově zavedeným opatřením vyžadujícím rozestupy mezi lidmi, pomáhal jsi v místním dětském domově. Proč pro tebe bylo důležité poskytnout pomoc?

Instituce, které Alkaline Foundation věnovala prostředky, je širokým průřezem společnosti a pro každého je důležité, aby dával, co může. Můj tým a já jdeme příkladem. Jsme v situaci, kdy můžeme dávat zpět, takže to děláme, kdykoliv to jde. Nebylo to poprvé a určitě to není naposled.

  1. Sleduješ zprávy o očkování proti COVID-19? Co si o tom myslíš a půjdeš příkladem a necháš se očkovat?

 Na to se teď nesoustředím, právě teď se modlím za klid a mír.

  1. Právě máme měsíc reggae, kdy obvykle vzdáváme hold legendám z minulosti. Existuje některá osobnost, se kterou by ses byl rád potkal ve studiu? S kým bys sis chtěl nahrát nějakou písničku a proč?

Nenapadá mě žádná legenda ani písnička. Reggae je základ a je skvělé vidět, že naši kulturu teď znají po celém světě. Bez reggae by svět neměl dancehall nebo hip hop, takže legendy uznávám pořád.

  1. Jsi člověk, který má vizi do budoucna. Setkáváš se někdy s tím, že se lidi snaží soustředit na tvou minulost a začátky, aby tě poznali?

Lidi se vždycky budou chtít dozvědět něco o minulosti, ať už o své vlastní nebo někoho jiného. Já můžu říct, že minulost tě připravuje na budoucnost. Lidi, kteří ví, odkud přichází, můžou líp ukázat pochopení toho, kde jsou teď.


 

Blanka

je redaktorkou a překladatelkou. V Reggae.cz připravuje především překlady zajímavých zahraničních příspěvků... a Vincentových článků.
Back to top button