NovinkyZahraniční

Nastupující hvězda Skillibeng

Skillibenga jsem pojmenoval „Boss roku 2021“, protože cítím, že právě do takové pozice teď míří. I když si myslím, že zaujme místo, které zrovna uvolnil Alkaline, stejně jako každý další nový dancehallový umělec se nakonec posune dál tak jako Lady Saw, Popcaan a Mavado. Když publikujeme tento příspěvek, rád bych připomněl svým kolegům, že není naší prací cenzurovat, ale přinášet jasný a přesný obraz poměrů, které se k tomuto žánru vztahují. V konečné analýze i se vším nedávným reggae nativismem jsou reggae a dancehall jako žánry hlavně odrazem stavu jamajského národa v daném čase.

Skillibeng drží prst na tepu doby na Jamajce jako odraz současnosti, ale odsuzovat jeho hudbu jako pouhou „oslavu násilí“ znamená nedokázat pochopit, jak žalostný stav dnes na ostrově panuje.

Nechme mladé najít si své místo na slunci!

Peace


Přestože se hudební sektor kvůli pandemii dostal do složité situace, v roce 2020 se DJ Skillibengovi podařilo jeho dancehallové souputníky docela slušně převýšit. Třiadvacetiletý Skillibeng byl se svými písničkami jako Mr Universe, 50 Bag, Crocodile Teeth stálým hostem lokálních hitparád

Jeho prudký vzestup přitáhl pozornost Sony/ATV UK, která s ním uzavřela smlouvu.

„Je to skvělý pocit vědět, že mám smlouvu s jedním z největších hudebních vydavatelství. Vážím si toho, že jsem součástí týmu a jsem nadšený ze spoupráce s nimi,“říká Skillibeng.

Analytický šéf Scott Gordon a manager A&R Daniel Seal ze Sony/ATV si velmi cení umělců s narůstající popularitou:

„Skillibeng se etabloval jako jedna z nejrychleji vycházejících jamajských hvězd. Je to úžasný umělec, který je jedinečným způsobem rozjetý, má skvělý přednes a umění hry se slovy, které mu umožnily stát se vůdcem další generace dancehallu. Máme radost, že ho můžeme přivítat v Sony/ATV a těšíme se, že jeho kariéru přeneseme na globální úroveň.“

Sony/ATV je od roku 1995 součástí skupiny Sony Music. Vznikla spojením Sony Music Publishing a ATV Music, kterou v roce 1985 koupil včetně katalogu Johna Lennona a Paula McCartneye Michael Jackson. Sony/ATV má ve své knihovně více než 3 miliony písniček, je to největší hudební vydavatelství na světě s rozmanitým katalogem, který zahrnuje tvorbu Michaela Jacksona, The Beatles, Carole King, skupiny Queen a Rolling Stones stejně jako tvorbu současných umělců, jako je Beyoncé, Pharrell Williams, Drake, Lady Gaga, Kanye West, Sam Smith a Ed Sheeran. Na přelomu loňského roku se k nim přidal i Skillibeng.

Emwah Warmington, jak zní jeho občanské jméno, se narodil v St. Thomas, kde navštěvoval Morant Bay High School a rok přípravy na náročné kvalifikační zkoušky strávil na Seafort High School. Školu nicméně opustil, aby se věnoval muzice.

„Rozhodl jsem se, že moje poslání je hudba. Spojil jsem se s East Syde Records a tak to celé začalo“,  vyprávěl v rozhovoru pro Jamaica Observer. „Jméno Skillibeng reprezentuje celkově jamajskou hudbu, protože je to slovo, které si lidé automaticky přidruží k dancehallu a reggae, takže  je to jméno, které spojuje, ale já mám odlišný, modernější přístup.“

Skillibeng vydal svou debutovou nahrávku Brain Parts na Purge riddim v roce 2016. Velký průlom u něj nastal s písničkou Brik Pan Brik o tři roky později. Mezi jeho další populární písničky patří Mr Universe, 50 Bag, Life Ah Life a Crocodile Teeth. O Vánocích vyšel jeho mixtape Prodigy 2.

Vincent

jediný Jamajčan v naší redakci je autorem zajímavých článků nejen o reggae hudbě a jejích hybatelích. Rád dělá rozhovory se zajímavými osobnostmi. Přispívá také na náš facebook články, které vybírá ze zahraničního tisku, resp. on line obsahu. Znát ho můžete i z jeho působení ve skupinách Švihadlo a Dub.O.Net nebo ze Swamp Safari Soundu.
Back to top button