NovinkyZahraniční

Zemřel Toots Hibbert :(

Frederick „Toots“ Nathaniel Hibbert, O.J., frontman legendární reggae kapely Toots and The Maytals, zemřel v pátek 11. září 2020 ve věku 77 let.  🙁

Toots se narodil 8. prosince 1942 v jamajském hlavním městě Kingstonu, ve třinácti se přestěhoval do čtvrti Trenchtown, kde později založil vokální trio The Maytals. To patřilo, společně s The Wailers, kde zpívali Bob Marley, Peter Tosh a Bunny Livingston a The Heptones, k nejpopulárnějším jamajským kapelám 60. let.

Průkopník reggae vystupoval šest desetiletí a pomohl položit základy reggae hudby. Hibbertova píseň z roku 1968 „Do the Reggay“ je všeobecně považována za zdroj žánrového názvu reggae. Album jeho největších hitů True Love získalo cenu Grammy v roce 2005.

K jeho největším peckám patří 54-46 That’s My Number. Název skladby odkazuje na čísla, jimiž se Hibbert identifikoval ve vězení, kde strávil 18 měsíců zadržení marihuany (později pak říkal, že to nebyla pravda a že šlo pouze o zvukomalebnost čísel), dále pak Pressure Drop, Monkey Man nebo Funky Kingston. A též cover verze Louie Louie nebo Country Roads.

Díky jeho silnému hlasu (btw v Žízníkově v roce 2010 si spousta lidí myslelo, že zpívá na playback, protože si nevšimla, že mikrofon si držel pěkně dole u pasu) se o něm mluvilo jako o jamajském ekvivalentu Jamese Browna nebo Ottise Reddinga.

V roce 2013 ho při koncertu na River Rock Festivalu v USA zasáhla do hlavy lahev a po tomto incidentu se stáhl na delší dobu z veřejného života a nevěděl, zda se vůbec ještě někdy vrátí na pódium. Před dvěma lety při jeho pražském koncertu ale předvedl, že je v naprosto výborné formě.


Naše fotoreporty z Lucerna Music Baru z 24. září 2018 jsou ZDE a ZDE a ten ze Žízníkova 2010 je ZDE.


28. srpna Toots vydal po deseti letech nové album, na kterém se zúčastnilo množství zajímavých hostů jako např. Ziggy Marley, Sly Dunbar nebo Ringo Starr.  Got To Be Tough mělo být jeho velkým návratem na hudební mapu, ale…


Hibbertův management informoval 1. září, že zpěvák byl přijat do nemocnice s podezřením na covid-19 a že půjde na testy. Hudebník byl později uveden do umělého spánku a jeho mluvčí řekl, že Toots bojuje o život.

„S těžkým srdcem se oznamuje, že Frederick Nathaniel ´Toots´ Hibbert dnes v noci odešel obklopen svou rodinou v Univerzitní nemocnici Západní Indie v jamajském Kingstonu,“ uvedl jeho zástupce a dodal, že rodina a management děkuje zdravotnickým týmům a lékařům. Nezmínil příčinu úmrtí, napsal list The Guardian.

https://twitter.com/ziggymarley/status/1304679577516568576?s=20

https://youtu.be/m1QDdPxlqjU

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button