Pozvánkaprofil

The Skatalites

SKA, ROCKSTEADY, REGGAE: TO VŠECHNO ZAČALO U SKATALITES, NEJVĚTŠÍ JAMAJSKÉ SKUPINY… 

Počátkem 60. let, kdy vznikaly první alba Beatles, docházelo k podobné revoluci na Jamajce. Sestavu Skatalites tvořili litní hráči, kteří točili doprovod k většině jamajské produkce, hráli i s tehdy ještě neznámým Bobem Marleym. Sestava vydržela pouhý rok, ale v 80. letech Skatalites obnovili činnost. Dnes představují stejný unikát, jako Buena Vista Social Club. Roku 1995 byli nominováni na Grammy v oblasti reggae, jejich album „Hi-Bop Ska“ získalo cenu americké Independent Record Distribution. Po smrti Boba Marleyho jsou to poslední pamětníci klasických stylů z Jamajky. Po 40 letech neztratili nic ze své mladické energie, na turné vyjíždějí u příležitosti vydání zbrusu nového studiového alba On the Right Track.

Ska byl první jamajský styl s charakteristickou atmosférou i tempem, který pronikl do celého světa: prosadil se v Anglii, na evropském kontinentě, v severní i jižní Americe. Jeho základem byl americký rhythm & blues i jazz společně s trinidadským kalypsem. Z R&B si vypůjčil i sestavu: klávesy, elektrická kytara, kontrabas, bicí a dechová sekce. Jeho rytmus se ale od R&B liší tím, že z něj zmizela struktura shuffle a zůstaly tečkované údery, odpovídající lehkým dobám. Ska je ideální doprovod k tanci, ale ne všichni na něj dokážou zpívat – což je také důvodem, proč v repertoáru Skatalites převažují instrumentální skladby.

Většina členů skupiny měla jazzovou průpravu, ve studiích jamajského hlavního města Kingstonu představovali hráčskou elitu. Oficiálně vznikli na jaře 1964, jejich jméno bylo inspirované první vesmírnými lety. Bubeník Lloyd Knibb navrhl původně název Satellites, na což saxofonista Tommy McCook (původem Kubánec) odpověděl: Ale my přece hrajeme ska, jsme tedy Skatalites. Skatalites byli také první superskupinou, která se rozpadla díky přílišné koncentraci individualit: na konci léta 1965 odehrála svůj poslední společný koncert.

Během 14 měsíců dlouhé existence byli extrémně populární, natáčeli pro nejrůznější producenty a firmy, doprovázeli nejslavnější zpěváky své doby: Maytals, Lord Creator i Wailers s tehdy ještě neznámým Bobem Marleym, samostatně natáčeli instrumentálky.

K hudebně nejtalentovanějším členům patřil trombonista Don Drummond. Jeho skladba „Man In The Street“ pronikla na podzim 1964 do britské Top 10. Drummond hrál jak génius, ale mentálně byl poněkud labilní: na Nový Rok 1965 byl obžalován za vraždu své přítelkyně a zbytek života strávil v blázinci. Jeho hudba se hraje i po rozpadu Skatalites. Počátkem roku 1967 proniklo do britské Top 10 jeho aranžmá filmové skladby „The Guns Of Navarone“, Skatalites je mají dodnes v repertoáru.

V 80. letech se ska znovu vrací na scénu, tentokrát pod hlavičkou 2-tone hnutí a anglickými skupinami Specials a Madness.

K prvnímu obnovení původní sestavy – či těch, kdo zůstali na živu – došlo roku 1983 v jamajském přímořském letovisku Montego Bay. O rok později Skatalites potvrdili svůj comeback albem The Return of The Big Guns, skupina odehrála svůj první koncert v newyorské Village Gate a trvale se usadila na severovýchodě Spojených států. Roku 1997 natočila Ball of Fire, na němž hostuje jamajský kytarista Ernest Ranglin. Během devítiměsíčního turné v roce 2002 hrají v USA, Evropě, Mexiku, Venezuele, Puerto Ricu, Rusku a Japonsku. K jejich odkazu se hlásí třetí generace hudebníků – americké hnutí ska, které si říká Third Wave.

Latin goes ska

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button