Recenze

I-WAYNE NÁM PŘICHÁZÍ DÁT ŽIVOTNÍ LEKCI S NOVÝM ALBEM LIFE TEACHINGS

I-Wayne, jeden z neuznávanějších roots reggae zpěváků dnešní generace, konečně přichází se svým dlouho očekávaným albem, nazvaným Life Teachings, které 11. října vyšlo u VP Records. Svým nenuceným, andělským hlasem se ve 14 nových písních s jednoduchostí a grácií vyznává ze svých obav o dnešní zkorumpovaný a materialismem zkažený svět. Většina písniček je podepřená hutnými basovými linkami a one-dropovými rytmy, za nimiž stojí producent Patrick Z. Henry, který je kromě 11 písniček z tohoto alba zodpovědný i za I-Waynův největší hit „Can’t Satisfy Her“….

I-Wayne na desce Life Teachings odmítá materialismus („Wise and Fearless“), předpovídá blížící se pád Babylonu v procítěné one-drop dubové skladbě „Burn Down Soddom“, vyslovuje se proti násilí spojenému s alkoholem a drogami („Drug and Rum Vibes“) a zabrousí i do dancehallových vod se skladbou „The Fire Song“ (na níž spolupracoval s Assassinem, a.k.a. Agentem Sascem). A protože I-Wayne dobře ví, že v hudbě je rovnováha stejně důležitá jako v životě, naladil několik písniček z Life Teachings – ačkoli to u něj není příliš časté – na romantickou notu: „The Nile“, „Empress Divine“, „I Care For You“ a „Life Service“ – všechny z nich opěvují ženy, které vyznávají přirozenost. Zasnít se můžeme i u I-Waynova vyznání lásky „Real and Clean“, podloženého neodolatelným one-dropovým rytmem. A ve smyslném R&B duetu „Life Joy“ od producenta Marcuse „Icuse“ Deacona zní po boku I-Wayna populární jamajská zpěvačka Etana, jejíž svůdný hlas album příjemně okoření.

Dvaatřicetiletý I-Wayne, vlastním jménem Cliffroy Tailor, pochází z Kingstonu a poprvé dal o sobě vědět v roce 2005 se svým debutovým albem Lava Ground představujícím trojici hitů „Can’t Satisfy Her“, „Living In Love“ a „Lava Ground“. V roce 2007 vydal svou druhou desku s názvem Book Of Life, která se, stejně jako ta první, objevila v prestižní hudební hitparádě časopisu Billboard, zveřejňující nejlepší reggae alba. Píseň „Can’t Satisfy Her“ je stále považována za jednu z nejchytlavějších reggae melodií, v Billboard hitparádě obsadila 31. místo v kategorii R&B/hip-hop a stala se jedním z nejhranějším hitů populárního newyorského rádia Hot 97. 

Nicméně, I-Waynovým hnacím motorem při tvoření hudby není sláva. Jeho úmyslem při skládání není to, aby se z jeho písní staly hity. „Lidi často dávají přednost hudbě, která je plná špatnosti a zla a upřímně smýšlejícím umělcům nevěnují patřičnou pozornost. Já si z toho ale nic nedělám. Mám na paměti, že původně hudba vznikala přirozeně a business přišel až potom, tak radši budu psát písničky podle toho,“ tvrdí I-Wayne.

„Hudba je učení o životě, a tak člověk musí žít a sdílet s ostatními svou radost ze života a svoje myšlenky,“ dodává. A přesně o tom je album Life Teachings…..

Dokument o albu je zde:

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button