Report

Dub Inc. (FR) v Lucerna Music Baru – 16. 3. 2023

Francouzskou reggae scénu moc nesleduju, spíš mě zajímá ta jamajská. Nicméně, pár jmen mám v zorném úhlu a Dub Inc. patří mezi ně. Už si nepamatuju, kolikrát jsem je viděl, 5x, 6x? Prvně to bylo v roce 2009 na Mighty Sounds, kde jsem je i uváděl.  Vždycky jsem je bral jako „poměrně slušnou“ evropskou reggae kapelu, která hodně, díky zpěvákovi Bouchkourovi, prokládá jamajskou hudbu arabskými nápěvy. Taky se mi líbilo, že Bouchkour měl „lví hřívu“ a patřil, abych tak řekl, do mojí váhové kategorie. Nicméně mě to nedonutilo, abych je denně sledoval a stal se jejich zažraným fanouškem. Kromě toho se mi tehdy spíš víc líbil projev druhého zpěváka Komlana.

Taky mě pak někdy v roce 2015 překvapilo, jak Bouchkour radikálně zhubnul (což mu dodnes závidím 😉 ) a změnil image, ale hudebně pořád stejný, prostě hodně slušná reggae kapela na evropské úrovni.

Až do včerejšího večera. Šel jsem do Lucerna Baru hlavně proto, abych se dostal mezi lidi a potkal se s kamarády. Pár kamarádů jsem skutečně potkal, i když třeba s kolegy  z redakce Reggae.cz jsme se minuli. Lucerna Bar byl, jak za „starých“ časů, fakt hodně plnej. Pořád tak nějak nejsem ve svý kůži, takže jsem dorazil až krátce před začátkem koncertu Dub Inc a bohužel nestihnul United Flavour. Viděl jsem kousek setu OneHeartMana a nebylo to vůbec špatný. A pak to začalo…

Pompézní intro a pak smršť písniček, ze kterých jsem většinu neznal, ale ta energie, kterou oba zpěváci a i všichni muzikanti posílali do publika, mě totálně dostala. Zajímavostí bylo, že většinu návštěvníků jsem neznal ani jen od vidění, což se mi na pražských reggae koncertech obvykle nestává. Dokonce i věkové složení mi přišlo vyšší než obvykle. Ukázalo se, že řekněme čtvrtinu až třetinu publika tvořili frankofonní návštěvníci, snad expati nebo turisti? Nevím, ale rozhodně přispěli ke skvělé atmosféře.

Oba frontmani předvedli dech beroucí výkon jak pěvecký, tak i při „práci“ s publikem a kapela hrála taky famózně. Už dlouho se mi nestalo, že by mě reggae koncert takhle pohltil. A nebyl jsem v tom sám. Lidi kolem mě, tedy vlastně v celém Lucerna Baru, pařili jak o život a i na všech členech kapely bylo vidět, jak je to taky baví. Rozhodně to nebyl koncert nějaký unavený partičky na šňůře, ale bombastická show, a to i když největší odvaz byl, že zpěváci přecházeli z jedné strany podia na druhou. Prostě, poctivá práce na pódiu zapříčinila všeobecnou euforii, která se od kapely přenesla do publika a pak zpět na pódium a tak pořád dokola…

Před Dub Inc. smekám a zařazuji se mezi zažraný fanoušky. Byli fakt super! Merci beaucoup!!!

A moje poděkování patří tradičně i Lucerna Music Baru a Lukáši Kolíbalovi, pro kterého to zcela jistě muselo být zasloužené zadotiučinění, překonával se i v tříjazyčném moderování.

Doufám a držím palce, aby následující koncert Kabaka Pyramid dopadl stejně!!!


P.S. Omlouvám se Boldrikovi, že jsem nezůstal na jeho avizovaný „francouzský“ set, ale byl jsem tak vyřízenej, že jsem měl co dělat, abych vyšlapal ty dvě patra do pasáže Lucerny a doplácal se domů…  😉

P.P.S. Kdo dnes můžete dorazit na jejich koncert do Bratislavy, neváhejte, stojí to za to a rozhodně nebudete zklamáni!!!
Uprising Winter Edition 2023 (Dub Inc, Medial Banana, Meowlau X Val)


Dub Inc. web:  http://www.dub-inc.com
Dub Inc. fb: https://www.facebook.com/dubinc


Videa od Tary:

   United Flavour                                                                                     Dub Inc. 1.                                                                                              Dub Inc. 2.

                                                                                                      


Nejnovější album Dub Inc. Futur, si můžete poslechnout a přečíst si můžete i naší recenzi od Michala zde: https://reggae.cz/audio/dub-inc-★-future/

Dokument o „covidovém čase“ kapely si můžete prohlédnout tady: https://reggae.cz/video/dub-inc-jamais-seul-documentary/


Fotoreport z koncertu:

Fotoalbum na rajčeti


 

Set List:

vyfotil Boldrik  😉

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button