Report

Klubobraní | Abaton 8. 10. 2005

Reggae.cz opět přináší jednu z recenzí Aničky Mašátové. Tentokrát je to vzpomínka na první ročník akce, kterou nyní známe spíš pod názvem „Podzimní SázavaFest“. Nutno podotknout, že název „Klubobraní“ podpořený čepováním vynikajícího burčáku, ale taky nebyl vůbec špatnej…

Agentura InPromotion dělá tento rok nám, hudebním fanouškům, jen radost. Zvláště vydařené jsou akce ze série Sázavafestu, které mají mnoho společného – atmosféru letních festivalů, dobrou organizaci a skvělý výběr kapel. To vše jsme mohli nalézt tento víkend na Klubobraní v pražském Abatonu.

Abaton byl v dřívějších dobách továrnou, dnes je to ideální místo právě pro pořádání festivalů. Je členitý, má tři haly a hlavně díky výhodné poloze, mohou akce tam konané končit až s ranním kuropěním.

Klubobraní bylo zaměřeno především na ska, kytarovky a velký prostor dostali i DJs. Scény byly tři – Up stage, Down stage a DJ‘s stage. O tom, že zaměření táhlo svědčí i počet diváků – kolem osmi set lidí v den, kdy hraje ČR fotbalový zápas s Nizozemím, je velmi slušný počet.

První živá kapela celé akce – domácí reggae naděje Vokokos. Příchozích zatím moc nebylo, to však nevadilo a chlapcům šly reggae rytmy jedna radost. Po nich následovala příjemná kapela Eddie Stoilow, zaskakující za Zinu a Stereophonic Punx, kteří se nemohli dostavit z důvodu natáčení Noci s Andělem.

V tu dobu už mnozí Down stage opouštěli a natrvalo se usadili na Up Stage. Důvod byl prostý – zvučná jména zkrátka táhnou. Hlavně mladší dívky se ihned nalepily na zabradlí, aby nepromeškaly jediný pohled zpěváka Gregoryho ze Southpaw, kteří zahráli průřez tvorbou. Jejich elektronický kytarový pop byl na poslech velmi příjemný a myslím, že se stali posledním vcelku klidným vystoupením noci.

Po nedlouhé pauze, kdy se lidé rozutekli, aby se svlažili burčákem či zjistili, jak to vypadá s fotbalovým utkáním mezi Čechy a Nizozemci, nám moderátor Up Stage DJ Kaya nejen prozradil, že na jarním Sázavafestu vystoupí Švihadlo, ale hlavně na pódium uvedl Sto zvířat.

Zvířata svůj set zahájila klasicky znělkou z České sody, kytarista a zpěvák Petr Ostrouchov zařval “Jak se máte hajzlíci?” a sborové výkřiky a zpívání napovídaly, že publikum tyto zakladatele ska u nás, miluje. Pánové a dáma hráli převážně písně z nové desky a na závěr, taktéž klasicky, Stingova “Englišmana”.

Zase krátká pauze, věnovaná především fotbalu, a rychlé zapití zklamání z výkonu fotbalistů. Jediný, kdo se z výsledku radoval, byl kytarista Sto Zvířat Wilco Versteeg, který smutný výsledek 2:0 ohlásil s radostí v hlase.

A poté Wohnout. Při nich si už na fotbal nikdo ani nevzpomněl. Kluci to pořádně rozjeli a hráli především své hitovky – Pflusík, Sejko nopí, Ryba shnilá, Volali…., a opravdové nadšení vzbudilo vystoupení  tanečního dua Egon (v podání bubeníka Fenka a kytaristy Jirky Zemánka).

Příznivci ska netrpělivě očekávali až Wohnouti skončí a rvali se o místa u pódia, aby byli co nejblíže slovenské skupině Polemic. Kaya ještě stačil ohlásit, že 17. října vychází nová deska Polemicu a začala výtečná ska smršť. Polemic hráli hojně nové skladby – Yes you’re right, Blázni, parodie na dechovku Mládenci…. Ale i starší kousky – Škandál, Hurikán, Nádherný svet a další. Bohužel trpěl zpěvák Bejzo menší hlasovou indispozicí, byl i časový skluz a tak už jsme se přídavku nedočkali.

Příchozí byli pěkně vybuzení Polemicem, burčákem a jiným pitivem, což hrálo do noty další anglicko-českým The Chancers. Hoši opravdu nejsou z cukru, hrají velmi úderné ska, a zpěvák Simon si asi předsevzal, že pódium po jeho odchodu nezůstane celé. Svou činnost zaměřil vedle zpěvu hlavně na neustále omlacování mikrofonu a motání kabelů. Občas se lidé  pod pódiem báli o svůj holý život. Nikomu se kupodivu nic nestalo, Chancers ale vzali všem poslední zbytky sil.

Mnozí poté mířili ke svým domovům, někteří ještě zůstávali na Prohrála v kartách, 2v1 či tančili na DJ’s stage, kde až do rána hrál Swamp Safari Sound System.

Inu nezbývá než politovat ty, kteří museli druhý den uklízet tu lepkavou spoušť na podlaze, a těšit se, co nám InPromotion zase připraví.

A fotoreport je tady !!!

Wilco Versteeg & DJ Kaya

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button