fbpx

Zemřel zpěvák Johnny Nash :(

19. 8. 1940 - 6. 10. 2020

Zemřel americký zpěvák Johnny Nash, kterého v 70. letech proslavil hit I Can See Clearly Now. Bylo mu 80 let. Informaci o zpěvákově skonu přinesla agentura Reuters s odkazem na Nashova syna.

John Lester Nash jr. , zpěvák z texaského Houstonu, začínal koncem 50. let jako herec. Debutoval s písní A Teenager Sings the Blues v roce 1957, ale se zpěvem se prosadil až v polovině 60. let. Stylově vychází z reggae a soulu. Byl jedním z prvních nejamajských zpěváků, který nahrával v Kingstonu a zároveň byl jedním z prvních umělců, kteří přinesli reggae americkému publiku.

Jeho singlu I Can See Clearly Now se prodalo více než milion kusů a v roce 1972 se dostal na vrchol hitparády Billboard Hot 100, kde zůstal čtyři týdny.

Mezi jeho další hity patří písně jako například Cupid, Hold Me Tight a You Got Soul. V polovině 70. let má další hity – Tears On My Pillow (v roce 1975 první místo v britské hitparádě) a What A Wanderful World.

Je považován za objevitele Boba Marleyho, kterému pomohl k důležité nahrávací smlouvě a cover verzemi Stir It Up a Guava Jelly pomohl přivést Marleyho hudbu k širšímu publiku.

Nash začal zpívat jako dítě v kostelním sboru a již ve třinácti letech měl svou vlastní show v Houston TV. Proslavily ho cover verze hitu zpěvačky Doris Days – A Very Special Love a spolupráce s jeho vrstevníky Paulem Ankou a Georgem Hamiltonem IV v The Teen Commandments (of Love) .

Johnny hrál ve filmech Take a Giant Step nebo Key Witness, kriminálním dramatu s Dennisem Hopperem a Jeffrey Hunterem.

V 60. letech Nash přesvědčil svého manažera a obchodního partnera Dannyho Simse, s nímž založil JAD Records, aby podepsali smlouvu s Bobem Marleyem, resp. The Wailers, kteří pro JAD nahráli Reggae On Broadway a desítky dalších písní. Na začátku 70. let Nash přivedl Marleyho do Londýna, kde spolu i koncertovali v tamější chlapecké škole.

Nash a Marley  např. také spolupracovali na baladě You Poured Sugar On Me, která vyšla na albu I Can See Clearly Now.

I když byl Nash porotci Grammy ostentativně přehlížen, jeho nepopiratelný úspěch zdůrazňuje také řada cover verzí jeho hitů, které zpívali např. Ray Charles, Donny Osmond nebo Soul Asylum a Jimmy Cliff, dokonce i Pavel Bobek a Viktor Sodoma.

I Can See Clearly Now v podání Jimmyho Cliffa zazněla ve filmu Cool Runnings (Kokosy na sněhu) z roku 1993. Najdete ji i v dalších filmech od Thelmy a Louise až po reklamu na čistič oken Windex. V posledních letech se objevila i na webových stránkách o šedém zákalu, kterým Johnny Nash ve stáří také trpěl.

Johnny Nash vydal své poslední album Here Again v roce 1986, avšak nekonečné množství reedic a cover verzí jej udrželo v zorném poli posluchačů dodnes.

Johnny Nash byl třikrát ženatý a měl dvě děti. Od dětství miloval jezdectví a i proto později žil se svou rodinou na ranči poblíž Houstonu, kde po mnoho let také pořádal rodeo.

Zemřel ve svém domě v úterý 6. října 2020.

 

Převzato z The Guardien BBC Novinky.cz
Mohlo by tě zajímat
Komentáře
Loading...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím Více informací

X
X