Rozhovory

Pět otázek pro Shaciu Paÿne Marley

Jak pokračují oslavy Měsíce reggae, Pět otázek obrací pozornost na dýdžejky, kterým se daří překonávat nesnáze a přispívat k boření bariér v reggae a dancehallu.

Shacia Marley, známější jako Shacia Paÿne, působí na první pohled velmi tiše a rezervovaně, ale nenechte se zmást. Je jednou z těch dýdžejek, které to s gramofony opravdu umí a zvuk, který produkuje, vytváří v hudebním průmyslu vzestupný trend.

Shacia se narodila v Miami a nějakou dobu vyrůstala v Los Angeles. Říká, že Jamajka je místo, „kde je její srdce“. Pochází z velké hudební rodiny zrozené tady na ostrově. Vnučka světové ikony reggae Boba Marleye a nejstarší dcera jeho syna Stephena má hudbu ve své DNA. Pro svého tátu a strýce otevírala show na turné, vyrůstala s Jamrock Reggae Cruise a už víc než pět let hraje na hlavních parties v Americe.

Její cesta k tomu, aby se stala známou a uznávanou dýdžejkou, je poznamenaná snahou najít to, co skutečně miluje. Protože chtěla v oboru vidět více žen, rozhodla se být součástí změny. „Vždycky jsem si říkala, kde jsou nějaké ženy?‘, protože někteří z mužských selektorů nehráli to, co jsme chtěli slyšet. Tak jsem tady, momentálně jediná v rodině, kdo se téhle branži věnuje. Jsem opravdu, jak jsi mě nazvala, zvíře! I když se s mikrofonem ještě pořád trochu stydím, vím, co chci dělat a pořád nechávám hudbu a svůj styl hraní, aby mluvily samy za sebe,“ říká Shacia.

Má plné ruce práce s roztáčením gramofonů a velké plány s čistě ženským sound systémem nazvaným Constance Bubble. Dokonce i když se Shacia právě vyrovnává se ztrátou milovaného člověka, sedla si s námi a věnovala se nám naplno s podrobnostmi o tom, co ji čeká, s příběhy z dobrých časů a podělila se o i trochu smíchu v Pěti otázkách tohoto týdne.

  1. Nedávno zemřel tvůj bratr Jo Mersa. Pro tvou rodinu je to těžké období, ale spolu s ostatními sourozenci jste se dokázali opřít jeden o druhého a vytvořit něco krásného na jeho památku. Řekni nám o tom něco.

Víš, vlastně se mi navzdory okolnostem daří dobře. Smířila jsem se s tím, že jsem ztratila bratra, ale jak… chci říct, že o tom musíme mluvit a vím, že tyhle otázky budu nějakou dobu dostávat. Chci jen uchovat naživu vzpomínku na něj. Spolu s mými sourozenci, bratrem Yohanem a sestrou Mystic, plánujeme akci 18. března v Montego Bay. Bude to „Mystic, Yohan a Shacia představují Rockers na Pineapple Beach“. Bude to ucelená show s živou kapelou a DJ segmentem a budeme mít nějaké hosty. Byl to vlastně Josephův nápad a měli jsme to udělat všichni společně, protože jako sourozenci jsme vždycky pořádali akce a podporovali jeden druhého… moji sourozenci vždycky chodí na moje koncerty a vždycky je to zábava. Chceme se o to podělit s ostatními rodinami po celý tento den až do večera. Bude to akce pro mladé i staré.

  1. Jak ses vlastně seznámila s prací DJ? Jak se stalo, že ses jednou z nich stala a kdo tě ovlivnil?

V naší rodině trávíme dost času ve studiu. Velká část mého dospívání se odehrála přímo ve studiu nejprve s tátou. Jako děti jsme pozorovali, jak se regulátory pohybují na ovládacích prvcích nahoru a dolů, a každý z nás byl schopen se to naučit vlastním tempem a měli jsme příležitost se ptát, což je pro každého v této branži velmi důležitá věc. Rozhodně jsem měla spoustu mužských mentorů, když jsem vyrůstala a dokonce i teď, mezi jinými Tonyho Matterhorna, Geefuse ze Stone Love, DJ Delana z Renaissance Disco a DJ Madouta. Sledovala jsem tyhle mužské DJs na mnoha pódiích jako Jamrock Reggae Cruise, jak hrají, co hrají a hlavně jak ovládají publikum a neustále jsem si dělala poznámky. Teď se cítím dobře, když mě vidí hrát a žasnou nad tím, jak moc jsem vyrostla kreativně a profesně. Pořád se učím a doufám, že se vrátím do školy a budu studovat zvukové inženýrství. Není to konec hry. Stát se dýdžejkou byl pro mě vlastně začátek. Miluji vytváření zvuků, takže lidé brzy uslyší některé z mých produkcí a uvidí více z toho, co chci dělat.

  1. To zahrnuje i Constance Bubble Sound System… co se v něm děje?

Hodně. Jsem dítě dancehallu 90. let a v poslední době nevidíme, že by se lidé pohybovali stejně jako to dělali tehdy. Takhle byla vytvořena Constance Bubble. Já a Fla$h z Trinidadu… snažíme se smíchat různé zvuky od dancehallu přes amapiano až po soca, smíchat naše kultury a naše energie, abychom vytvořili zvuk, při kterém lidé a hudba doslova bublají. Ode mě pochází také mixtape, kde jsou přimíchány některé mé vokály a píseň s Josephem, díky Bohu, a s Amenyeaou.

  1. O dýdžejích se říká, že jsou jedněmi z gatekeeperů v hudebním průmyslu. Bez jejich souhlasu to nejde. Jak víš, že tuhle moc nezneužíváš a pomůžeš posílit i ostatní ženy?

 To je hluboké… Poznala jsem během lockdownu sama sebe a naladila se na svět a na to, jak funguje. Takže jako gatekeeper nehraju určité písničky… když se mi něco líbí, nemám problém to zahrát na párty, ale myslím, že některé věci bych z respektu k sobě samé a k tomu, jaké dědictví vybudoval můj dědeček, hrát neměla. Nebyl to tenhle typ energie. A nakonec bych to neměla dělat ani z úcty k mému publiku. Jde o to vytvořit rovnováhu a znát svoji zodpovědnost nejen vůči ženám, ale všem. Přemýšlejte o tom. Lidé poslouchají hudbu, když cestují z místa na místo, při cvičení, při vaření… je to hnací síla.

  1. Kdyby sis mohla vybrat jednu superschopnost, co by to bylo a proč?

Vyhrala bych si teleportaci. Mám roční dítě, takže kdy mi řeknou, přijeď hrát do L.A. a pomyslím na to, na jak dlouho bych ho musela opustit, dlouhé lety do pozdní noci, raději bych se uměla teleportovat, odehrála koncert a vrátila se k němu nebo se dokonce teleportovala i s ním a mohla dělat to, co potřebuju.

Shacia Interview Part 1

Shacia Interview Part 2

Boiler room LA

 

 

 

Blanka

je redaktorkou a překladatelkou. V Reggae.cz připravuje především překlady zajímavých zahraničních příspěvků... a Vincentových článků.
Back to top button