editorial

Editorial č. 12

Ahoj, lidi,

zima je už definitivně pryč a rovnou začíná festivalová sezona. Jaro jako by snad nikdy nebylo… 

Za 30 let, co se u nás reggae a ska hraje nebyl seznam koncertů tak nabitej jako letos. Převážně „za to můžou“ pánové z HPK a Beat Promotion, tedy organizátoři festivalů Mighty Sounds a RealBeat. Nepominutelná je ale i produkce pražského klubu Cross, nebo nadšenců v Jablonci nad Nisou či v Opavě a dalších městech. Jde to pomalu a ztuha, ale pokrok je rozhodně znát. Big up všem pořadatelům! Víme, jak je to náročná a často i nevděčná práce.

Ještě stále je vhodná doba k nákupu levnějších vstupenek na letní festivaly, tak se chovejte tržně a nakupujte 

Mimo to nás v květnu čekají Pow Pow Movement (DE) a The Aggrolites (US) v Lucerna Music Baru. Tamtéž proběhne i česká dancehallová párty Explosion! 03 (UK) dorazí poprvé do ČR na dvě vystoupení za doprovodu sound systému. Rozjíždějí se open air festivaly, za všechny jmenujme jihočeský Muffin (22.5.) a taky náš nejstarší reggae sound system SWAMP SAFARI – REGGAE UNIVERSITY oslavuje 20. výročí. Letos v létě se s jeho členy Kayou, Vincentem, Hroutilem a Hopim setkáte na většině reggae a ska akcí.

Reggae.cz vám všem přeje úspěšný květen!
Statistika: 950 dnù provozu, 76 000 
přístupù, viz .

Vaše vzkazy, připomínky, náměty atd. mùžete samozřejmì psát do Návštěvní knihy, nebo posílat přímo e-mailem na adresu dj.kaya@reggae.cz.

1 Love!

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button