editorial

Editorial č. 13

Ahoj, lidi,

festivaly, vedro, promeškaný termíny zkoušek, prostě léto jak má být…

Zážitky z RealBeatu jsou nesmazatelný. Jak T.O.K. a 303 Band tak i Toots & The Maytals předvedli našemu publiku to nejlepší z klasiky i z aktuálního dancehallu. Díky klukům z Beat Promotion, že se nám snaží pomoct dohonit to čtyřicetiletý zpoždění, který vůči takzvanému Západu máme. Naposledy up to date bylo Československo v roce 1971, kdy na festivalu Bratislavská lýra vystoupil Desmond Dekker (ale to si snad, kromě Richarda Tesaříka z Yo Yo Bandu, už asi nikdo nepamatuje ). Fotoreport ze Žízníkova najdete v naší fotogalerii. Tamtéž jsou i fotky z poněkud punkově (myšlena organizace ) pojatého, ale příjemného Sad-Ska Festu.

Mighty Sounds letos konečně o něco více akcentuje i reggae, takže se můžeme těšit na klasiky Third World a Lone Rangera, dancehallové Irie Révotes a další program najdete ve článku níže.

V sobotu 10. července nás opustila další legenda světové reggae scény, zpěvák producent a selector Sugar Minott. Rest in Peace!

Obsáhlý článek v češtině si můžete přečíst u kolegů na Jahmusic.net

Reggae.cz vám všem přeje úspěšné léto!

Statistika: 1000 dnù provozu, 80 000 přístupù, viz .

Vaše vzkazy, připomínky, náměty atd. mùžete samozřejmì psát do Návštěvní knihy, nebo posílat přímo e-mailem na adresu dj.kaya@reggae.cz.

1 Love!

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button