Rozhovory

Jah Cure rozhovor z vězení – aktualizováno

Můj přítel mne požádal abych vám vyprávěl příběh. Požádal mne, abych řekl „jeho lidem“ tento příběh už před nějakým časem. Nezapomněl jsem splnit jeho žádost. On vyčkával, zda-li bude splněn slib, který na začátku dostal.

Zároveň nechce zbytečně provokovat, pokorně čeká až Babylon propustí ‚Lék‘ (the Cure). V poslední době sílí víc než kdy před tím. A chtěl, abych vám řekl, „jeho lidem,“ že vy jste zdrojem jeho síly. Skutečnost, že jste ho nikdy nezatratili a nezapomněli, mu umožnila vás s tím obeznámit.

Chtěl, aby jste se dozvěděli co se opravdu stalo. Je to pro něj velmi důležité, zdůrazňuje „ať se moji lidé dozvědí.“ Od devadesátých let, kdy Sekaturi Alcok známý pod jménem Jah Cure vstoupil do hudebního průmyslu, opakuje stále dokola – „nevinen“.

Julian: Jah Cure, co se tehdy opravdu stalo?

Cure: Šestnáctého listopadu 1998 jsem byl v MoBay s mladíky z Anglie. Vzal jsem je do MoBay, aby si užili zábavy.

Julian: Kde došlo k zatčení?

Cure: Byli jsme zrovna na odchodu, když nás policie zastavila v Margaritaville. Řekli ať vyjdu s doklady z auta. To jsem udělal, oni prohledali auto a nenašli nic protizákonného. Zeptal jsem se, „Mohu teď jít?“ a policista řekl, že si mám promluvit s tím druhým.

Julian: Co udělali pak?

Cure: Řekli mi, že tu minulý týden došlo k znásilnění a jestli jsem tu byl. Řekl jsem, že ne.

Julian: Takže oni vedli výslech na ulici?

Cure: Řekli, že nesmím odejít a zavolali nějaké lidi, aby se na mne podívali. Pak jsem zaslechl, jak se jich ptají „Je to on?“ Pak jsem poprvé spatřil tu dívku. Když přišla, zeptala se jich „To je on?“

Julian: Ona se ptala policie? A oni prováděli identifikaci přímo na ulici?

Cure:: Ano, poslouchej dál. „Zní jako on,“ řekla. „Zní jako kdo?“, řekl jsem. „Podívej se na mě pořádně, jmenuju se Jah Cure, odmysli si tu čepici a dobře si mě prohlédni.“ Řekli, že mne odvezou na stanici. Ve stejnou chvíli se tam nachomítl jeden Bobo přítel a zajímal se, jestli je všechno v pořádku. Ta holka řekla, že zní taky jako jeden z nich.

Julian: Takže ze své nejistoty mohla klidně ukázat na svojí rodinu. Identifikace na silnici. To je porušení tvého ústavního práva, práva na řádný proces.

Cure: Policie mi sdělila, že mne zadrží ve vazbě. Minuli Barnett Street Station a zamířili do Coral Gardens. Když jsem dorazil na stanici, byli tam nějací lidé. Později jsem se dozvěděl, že to byli rodiče té dívky.

[Zde Sekaturi hovořil nevybíravě o věcech, které jsou jeho vlastními tvrzeními. Založenými, jak řekl, na tom co zjistil po svém zatčení. Některé z oficiálního zápisu některé mimo něj. Vše nasvědčovalo, že se jedná o falešnou hru.]

Cure: Každopádně jsem pak zavolal Beresovi (pravděpodobně Beresi Hammondovi – zpěvák, producent), ale když přišel k telefonu, vzali mi sluchátko z ruky a řekli mu:“Je na Barnett Street 14″ a zavěsili. Celou dobu se rodina dívky kamarádíčkovala s policií. Všechny moje věci v autě byly ukradeny.

Julian: Říkáš, že zatajili Beresovi kde jsi? Co potom udělal?

Cure: Byl jsem tam přes týden když jiný policajt řekl těm, kteří mě zavřeli, že mne nemohou držet tak dlouho bez obvinění. Tak si důkazy vycucali z prstu. Přišli s tím, že ta holka koutkem oka zahlédla mou tvář. A už předtím mě viděla někde na nějakém vystoupení na podiu, tudíž mne poznala a oni mě obvinili.

[V tomto bodě Jah Cure zmínil, že policista, který ho zatýkal, má sexuální poměr s matkou dívky a regulérně spolu žijí.]

Julian: Potom co tě drželi víc jak týden, což je neslýchané (bez udání důvodu můžeš být zadržen na 36 až 48 hodin), se stalo co?

Cure: Propustili mne na kauci 20 000 dolarů v Resident Magistrate Court.

[Jah Cure cestoval z Jamajky a zpět, včetně Trinidadu a Bermud, a vystupoval propuštěn na kauci. Podle zpěvákovi verze, se vrátil k soudu na jedno ze stání a když ho uviděla dívčina matka, řekla „che ve vězení si to můžeš dělat sám.“(extra volný překlad, pozn.př.). Jah Cure si najal právníka Roye Fairclougha z Montego Bay. ale jeho obrana zněla jako obžaloba, řekl.]

Cure: Fairclough mi řekl, že neví proč se zaplétám s těmito lidmi, kteří jsou jeho přátelé. A kteří mi vylepší fasádu.

Julian: Co myslíš tím vylepší fasádu?

[Jeho odpověď, dalši z jeho tvrzení, přiměla jistého reportéra, provést vlastní vyšetřování, které potvrzeno řadou svědectví jiných právníků naznačilo praxi, jež Roy Fairclough prováděl.]

Cure: Když jsem šel k soudu, musel jsem zajít do domu právníka a házet kamínky na okno, aby vstal. Přišel pozdě, takže případ byl odročen a kauce byla zrušena . Ten smutný týden jsem dostal patnáct let, 15. května.

Julian: Odvolal jsi se?

Cure: Odvolali jsme se a prohráli. Zavřeli mne, sprostě mě znásilnili. Každou noc taxikář znásilní malou holku a nic se neděje. Zločin a násilí na vzestupu. Žádná spravedlnost, takže zákon pro lidi nic neznamená.

Jah Cure byl odsouzen na patnáct let za ozbrojené přepadení a znásilnění. Oběť tvrdila, že byla znásilněna na místě střelby a potom okradena. V současnosti si odpykává pátý rok v městském vězení ve Spanish Townu.

Kryšpínův dodatek

Možná se divíte, stejně jako já, že Jah Cure již pátým rokem sedí ve vězení a přitom mu vycházejí stále nové desky. Opravdu je to tak. Nepodařilo se mi zjistit zda samotné nahrávání probíhá ve vězení, či ho pustí s dohledem do studia, ale děje se tak legálně. Dokonce na dubplates.com si můžete objednat dubplate od Jah Cure. Přesto, že je ve vězení, je to možné (přesně takto zní poznámka u jeho jména). A pochybuji, že to nahrává v cele na diktafon. Nicméně je velmi nepravděpodobné, že by dostával peníze za svou tvorbu. Pokud mu je někdo neukládá. Ještě se na to pozeptám.

Článek poprvé uveřejněn 11. 9. 04 na Jahworks.org, autor: Julian Smith,  volně přeložil a zkrátil General Kryshpeen.


Vážné pochybnosti v případě Jah Cure

autor: Barbara Makeda Blake Hannah

Uvězněného reggae umělce Jah Cure jsem sotva znala, ale jen do chvíle než se jeho skladby „I Know Jah Jah Bless Me“ a „Longing For“ staly v roce 2004 hitem číslo jedna a kolovaly několik měsíců. Ozvalo se ve mně moje novinářské já, překvapené rostoucím počtem hlasů na rádiích a koncertech volajících „Osvoboďte Jah Curea“. Rozhodla jsem se seznámit blíže s tímto příběhem.

Vše urychlilo, když ke mě můj kamarád přivedl maminku Jah Curea a den poté jej jeli společně navštívit do vězení St. Catherine district. Natočila jsem rozhovor s Mama Cure, ve kterém jsem se vyptávala na její život a zatčení jejího syna. Byl to začátek dokumentárního filmu a detailního pohledu na případ Jah Cure. Teď, když se dostavila i medializace celého případu, mohla jsem si z různých článků a zdrojů doplnit několik svých nálezů. Mimo jiné i poslední vyjádření údajné oběti. To vše, jak doufám, poodhaluje závoj pochybností a záhad, které celý případ obklopují.

Otázka: Jakým způsobem byl Jah Cure identifikován coby pachatel činu?

Jah Cure byl zatčen v jednu hodinu ráno. Policejní detektiv ho zastavil na cestě z klubu. Přímo na ulici ho konfrontoval s obětí násilného přepadení. Detektiv se dívky zeptal, jestli ji Jah Cure napadl a jestli ho poznává. Dívka odpověděla, že poznává jeho hlas. Tato noční akce byla jedinou identifikací pachatelů před soudním procesem.

V současnosti si může každý čtenář přečíst článek, ve kterém oběť v souvislosti s incidentem popisuje auto ve kterém byla znásilněna se svojí tetou. Rozhovor s násilníky v autě. To jak jeden hledal v přihrádce palubní desky kondom, o který žádala. A konečně, že „jeho tvář byla tak blízko její, že cítila jeho dech prosycený ganjou.“ Nabízí se tedy otázka, jak je možné, že nebyla schopna poznat nic jiného než hlas Jah Curea?

Otázka: Kdo a kde je ten další muž, který se údajně na znásilnění podílel?

I když násilníci měli být údajně dva, Jah Cure je jedinou dosud obviněnou a odsouzenou osobou. Jelikož k zatčení došlo na ulici, oběť ukázala na muže v davu, který se utvořil kolem místa, se slovy „tamhle vidím toho druhého“. Policie muže zatkla a později propustila.

Otázka: Kde je výpověď nebo prohlášení tety, která byla údajně znásilněna také?

Na tuto otázku není žádná odpověď.

DŮKAZY A JEJICH NEDOSTATEK

Otázka: Jaké důkazy byly předloženy k usvědčení Jah Curea?

Další pochybnosti o průběhu zatčení a následném soudu vyvolávají informace týkající se detektiva pověřeného tímto případem. Vyrozuměla jsem z nich, že v době zatčení byl tento policista partnerem matky napadené dívky. Navíc její strýc je jedním z neblaze proslulých bojovníků za zavedení deportací do USA v případech pašování drog. Možná jsme tak svědky pouze další třenice mezi hudebním průmyslem a obchodem s drogami.

Nehledě na články tvrdící opak, v soudním zápise stojí, že Jah Cure poskytl alibi na inkriminovanou dobu. V době zločinu byl v Kingstonu, ale nebyl předvolán jediný svědek, který by to mohl potvrdit.

Otázka: Existují nějaké testy DNA nebo podobné důkazy?

V dnešní době, kdy se při vyšetřování znásilnění využívají moderní postupy mne zarazilo, že Jah Cure nebyl podroben testům DNA. Také jsem informována o tom, že samotná oběť nebyla vyšetřena žádným lékařem. Nebyl být tedy proveden výtěr pochvy, který by mohl být otestován. Tyto skutečnosti brání Jah Cureovi, aby se podrobil testu DNA a prokázal tak svou nevinu.

Otázka: Na základě čeho porota odsoudila Jah Curea?

Navzdory zprávám v některých médiích nebyl Jah Cure souzen porotou, nýbrž zvláštním smírčím soudem pro ozbrojené zločiny (Magistrate in the Gun Court). Při přepadení byla údajně použita zbraň. Věřím, že po seznámení s okolnostmi případu by porota Jah Curea osvobodila. Obvinění z ozbrojeného přepadení bylo po odvolání zamítnuto, protože neexistovaly žádné důkazy o střelné zbrani, kromě tvrzení oběti.

Otázka: Je pravda, že celý případ byl sehrán aby někdo získal peníze od bohatého umělce?

Lidé z okolí Jah Curea tvrdí, že až do dne vynesení rozsudku mu bylo nabízeno „vyřešení problému“ za 2 miliony jamajských dolarů, americké vízum a auto. Jist si svojí nevinou a tudíž nemožností svého odsouzení, odmítal Jah Cure případ řešit penězi. I přes to, že to zpěvák popřel, kolují městem zprávy o tom, že měl s postiženou dívkou vztah. Současně zcela odmítá tvrzení, že by on sám nebo jeho matka někde hovořili o postižené dívce jako o matce jeho dítěte.

Otázka: Jakou roli v soudním řízení sehrál obhájce Jah Curea?

Další mrak pochybností zahaluje počínání zákonného zástupce před, v průběhu a po skončení procesu. Každý právník ví, že může vydělat více peněz, díky dalším stáním u odvolacího soudu. Ovšem někteří ani nevyvinou snahu zajistit svobodu svého klienta, mají-li pocit, že případ nelze vyhrát. Obhajoba nepředvolala jediného svědka, který by mohl potvrdit alibi Jah Curea. Jako v mnoha jiných případech městské omladiny se zdá, že Jah Cure doplatil na chabou, lhostejnou obhajobu od právníka o kterém kolují zprávy že užívá drogy.

VÍCE OTÁZEK NEŽ ODPOVĚDÍ

Odpovědi na výše uvedené otázky by měly bohatě stačit ke Cureovu propuštění. Ministr Národní Bezpečnosti a Spravedlnosti, vykonal velký kus práce, co se týče správného fungování justičního systému na Jamajce. Bohužel ve světle nezodpovězených otázek, se zdá, že v případě Jah Curea systém selhal. Mezitím se Jah Cure stal idolem omladiny a příkladem toho jak vězeňský převýchovný systém „pomáhá“ lidem v podobných podmínkách.

Narodil se jako druhé dítě ze čtyř své maminky Pansity a jediný syn svého otce. Zpíval už od malička, hudba pro něj byla únikem. Slávu si získal už jako teenager, když nahrál několik skladeb, které se později staly populární a udělali mu jméno.

Dnes, je jeho skladba „Reflection“ národní písní. Ozývá se ze všech koutů ostrova a každý den ji v místních rádiích několikrát opakují. Pobyt ve vězení na něj těžce doléhá, obzvlášť výhrůžky. Neustále opakuje svou nevinu.

V jedné z posledních zpráv říká: „Toto je bolestivá situace pro všechny zúčastněné. Zvláště pak pro samotnou dívku, oběť znásilnění. Ale já nejsem příčinou té bolesti. Každou noc se modlím k Jahovi, aby se našel viník a já byl osvobozen z těchto příšerných podmínek. Moje hudba léčí a já čekám na chvíli, kdy tuto léčbu budu moci šířit v celé zemi a na celém světě.

Tým, který v pozadí pracuje na zviditelnění celého případu a snaží se domoci Cureova propuštění zahrnuje prominentní právníky, obchodníky, hudební osobnosti a obrovskou podporu veřejnosti, která má ráda hudbu a věří v Cureovu nevinu. Množství nejasností okolo případu nutí každého celou věc sledovat a pomáhat Jah Cureovi.

Barbara Makeda Blake Hannah je Rastafariánská spisovatelka, novinářka a filmařka. Její kniha „Rastafari – The New Creation“ [Jamaican Media Productions, 1997], byla v roce svého prvního vydání 1981, první knihou o tomto náboženství napsána praktikujícím Rastafariánem. Z dokumentů jmenujme „Race, Rhetoric, Rastafari“ z roku 1983, natočen pro britský CHANNEL 4. Je to osobní výpověď o vztazích odlišných ras ve Velké Británii. Pravidelně též píše články do jamajských a mezinárodních médií na téma Rastafariánské kultury, náboženství a politiky.

Volně přeložil Generál Kryshpeen.


Článek od Vincenta z roku 2006: Osvoboďte Jah Curea!


Poznámka redakce: Jah Cure byl propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody po 8 letech dne 28. července 2007. O tři dny později vyšlo jeho čtvrté album True Reflections…

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button