Ještě nikdy jsem nepsal recenzi na film, taky jsem až do včerejška nikdy nebyl členem v žádné videopůjčovně. Neodolal jsem ale nabídce Ivo Pospíšila z Radosti FX, měl tam totiž relativně nový jamajský film.
1999 © Palm Pictures, LLC (DVD 2000)
DVD má celkem zdařilé menu a kromě filmu obsahuje i výběr ze soudtracku, jehož zřejmým účelem je nalákat diváka i ke koupi cédéčka. Jména jako Sly and Robbie, Marley Brothers, Luciano, Red Dragon a další snad nepotřebují další komentář. Jak vypadá CD nevím, ale na DVD jsou k dispozici pouze samé remixy. „Film o filmu“ Behind The Scene připomíná všechny podobné opusy a pomalu se mi líbil víc než samotný film.
Trailer, neboli upoutávka je, též, jako obvykle, sestříhána z nejlepších scén, a kdybych ji viděl někdy dříve, určitě bych se po poldovi z třetího světa pídil mnohem usilovněji, vždyť na DVD i VHS je k dostání již od srpna 2000. Palm previews má na DVD tu výhodu, na rozdíl od videokazety, že když nechcete tak se na to vůbec nemusíte dívat 😉 …i když, je tam upoutávka na koncert Baaba Maal a nevypadá to špatně. Webové odkazy, použitelné pouze, máte-li DVD mechaniku v PC, jsou na DVD zakomponovány poněkud nešikovně a pro ty co neumí anglicky bude jejich nalezení malým dobrodružstvím. Jsou totiž v extra souboru, který je nutno rozkliknout přímo ve složce Tento počítač. Krom toho mi dva z pěti odkazů nefungovaly, což sice mohl být dočasný výpadek serverů, ale taky možná ne.
A teď už k vlastnímu filmu. Chtěl-li by někdo slyšet jednovětné hodnocení, tak bych řekl, že jde o poněkud krvavější latinskoamerickou telenovelu, ovšem jednodílnou. Film je natočen, pravděpodobně pouze jednou, digitální kamerou a už první záběry mi připomněly nějakou tu Manuelu a tak podobně (btw na displeji notebooku to vypadá o něco lépe než na televizní obrazovce). Odhlédnu-li od technické stránky věci. Jde o celkem jednoduchý příběh typu jak chudák do ještě větší nouze přišel. Něco jako mix mezi The Harder They Come a Rockers. Na druhou stranu, nutno dodat, že Jamajka je země s největším statistickým počtem vražd na světě a zvláště v Kingstonu jsou podobné přestřelky takřka na denním pořádku.
Děj v kostce: Ex rude boy se vrací do Kingstonského ghetta (že by ten známý Kingston 12?) jako policista s pověstí rychlého a neváhajícího střelce. Záhy se potkává s partou svých kamarádů z dětství, kterým to ex před označením rude boys jaksi chybí, poslouchají dancehall a jsou děsně drsní. Capone (to je přezdívka hlavního hrdiny) náhodou objeví kontrabad zbraní, který se na Jamajku dostává pod rouškou charitativní pomoci zasílané z USA do různých kingstonských kostelů. Pak už se rozehrává celkem dopředu odhadnutelné klišé: zlý padoušský mafiánský boss využívá chudáky rude boys, které se naopak snaží kladný hrdina přivést na správnou cestu, úplatný zrádce v policejních řadách, spousta přestřelek z pistolí i samopalů, pár převleků, závěrečný souboj dobra ze zlem (můžete třikrát hádat kdo vyhraje) a konec, který lze ovšem těžko nazvat přímo happy endem. Počet mrtvých, potoky krve a krvavé šmouhy na zdech i autech si nezadají s Kill Billem, akorát to není taková sranda.
Asi mnohem důležitější, alespoň pro mne, jsou jamajské reálie. Několik záběrů z „hlavních“ ulic shanty townu napovídá, že se točilo ve stejných místech jako před třiceti lety The Harder They Come a že se ta místa příliš nezměnila, což je poněkud děsivé. Ploty z vlnitého plechu a boudy těch nejchudších z venku i zevnitř, plakáty lákající na Stone Love Sound System, operetně odění policisté, zlaté řetězy a prsteny rudeboys, pistole zastrčené ve značkových slipech a samozřejmě taky ganja a dancehall. Ve větších i epizodních rolích vystupují dancehallové hvězdy jako např. Lady G, Elephant Man, Cutty Ranks, Captain Barkey, Buccaneer nebo i Robbie Shakespeare. Neodvažuji se klasifikovat herecké výkony, ale jejich úroveň se, podle mě, blíží spíš okresnímu přeboru než první lize 🙁 a to se bohužel týká i „profesionálních“ herců. Ve filmu zazní celkem 13 songů, ale protože nepatřím k majitelům domácího kina, dost dobře nedokážu vychutnat Dolby Surround 5.1. Zato anglické titulky se mi docela hodily :-). Jsou k dispozici všude tam, kde herci přejdou plynule ze spisovné angličtiny do patois. Přestože jsou na webu inzerovány i španělské titulky, tak toto DVD je neobsahuje.
Tento článek původně vyšel na webu www.rastaman.cz dne 2. 1. 2004.
A teď se na film můžete podívat sami on line a udělat si o něm vlastní názor 😉