NovinkyZahraniční

Zemřel zpěvák Johnny Nash

Zemřel americký zpěvák Johnny Nash, kterého v 70. letech proslavil hit I Can See Clearly Now. Bylo mu 80 let. Informaci o zpěvákově skonu přinesla agentura Reuters s odkazem na Nashova syna.

John Lester Nash jr. , zpěvák z texaského Houstonu, začínal koncem 50. let jako herec. Debutoval s písní A Teenager Sings the Blues v roce 1957, ale se zpěvem se prosadil až v polovině 60. let. Stylově vychází z reggae a soulu. Byl jedním z prvních nejamajských zpěváků, který nahrával v Kingstonu a zároveň byl jedním z prvních umělců, kteří přinesli reggae americkému publiku.

https://youtu.be/NkwJ-g0iJ6w

Jeho singlu I Can See Clearly Now se prodalo více než milion kusů a v roce 1972 se dostal na vrchol hitparády Billboard Hot 100, kde zůstal čtyři týdny.

Mezi jeho další hity patří písně jako například Cupid, Hold Me Tight a You Got Soul. V polovině 70. let má další hity – Tears On My Pillow (v roce 1975 první místo v britské hitparádě) a What A Wanderful World.

Je považován za objevitele Boba Marleyho, kterému pomohl k důležité nahrávací smlouvě a cover verzemi Stir It Up a Guava Jelly pomohl přivést Marleyho hudbu k širšímu publiku.

Nash začal zpívat jako dítě v kostelním sboru a již ve třinácti letech měl svou vlastní show v Houston TV. Proslavily ho cover verze hitu zpěvačky Doris Days – A Very Special Love a spolupráce s jeho vrstevníky Paulem Ankou a Georgem Hamiltonem IV v The Teen Commandments (of Love) .

Johnny hrál ve filmech Take a Giant Step nebo Key Witness, kriminálním dramatu s Dennisem Hopperem a Jeffrey Hunterem.

V 60. letech Nash přesvědčil svého manažera a obchodního partnera Dannyho Simse, s nímž založil JAD Records, aby podepsali smlouvu s Bobem Marleyem, resp. The Wailers, kteří pro JAD nahráli Reggae On Broadway a desítky dalších písní. Na začátku 70. let Nash přivedl Marleyho do Londýna, kde spolu i koncertovali v tamější chlapecké škole.

Nash a Marley  např. také spolupracovali na baladě You Poured Sugar On Me, která vyšla na albu I Can See Clearly Now.

https://youtu.be/YA-wMpYdd0s

I když byl Nash porotci Grammy ostentativně přehlížen, jeho nepopiratelný úspěch zdůrazňuje také řada cover verzí jeho hitů, které zpívali např. Ray Charles, Donny Osmond nebo Soul Asylum a Jimmy Cliff, dokonce i Pavel Bobek a Viktor Sodoma.

https://youtu.be/xiMFlQdGFqc

I Can See Clearly Now v podání Jimmyho Cliffa zazněla ve filmu Cool Runnings (Kokosy na sněhu) z roku 1993. Najdete ji i v dalších filmech od Thelmy a Louise až po reklamu na čistič oken Windex. V posledních letech se objevila i na webových stránkách o šedém zákalu, kterým Johnny Nash ve stáří také trpěl.

Johnny Nash vydal své poslední album Here Again v roce 1986, avšak nekonečné množství reedic a cover verzí jej udrželo v zorném poli posluchačů dodnes.

Johnny Nash byl třikrát ženatý a měl dvě děti. Od dětství miloval jezdectví a i proto později žil se svou rodinou na ranči poblíž Houstonu, kde po mnoho let také pořádal rodeo.

Zemřel ve svém domě v úterý 6. října 2020.

 

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button