Pozvánka

GREEN SMÅTROLL slaví 20 LET

Kapela s nezaměnitelným zvukem, láskou ke ska jazzu, rocksteady či skinhead reggae oslaví v pátek 6. 5. 2022 v pražském klubu 007 své dvacáté narozeniny!

Kolem roku 2000 můžeme na české ska scéně sledovat fenomén vzniku spousty nových skupin. Z legrace jsme říkali, že každá vesnice má svoji ska kapelu. Zajímavé na tom je i to, že takřka každá z kapel si již od začátku vytyčila svůj směr, a tak jsme svého času měli možnost slyšet na naší scéně snad všechny druhy původně jamajské hudby a jejich odnoží. Některé kapely časem zanikly nebo se přeorientovaly na jiné hudební směry. Pravdou je, že i trendy návštěvnický boom, který v roce 2005 odstartoval festival Mighty Sounds, časem opadl, a tak na scéně zbyli jen ti, pro které nebylo ska jen módní vlnou, ale hlavně životním stylem. Do této kategorie spadají i Green Småtroll, skupina založená tehdy studentem, dnes známým hercem, Filipem Kaňkovským, kterému kamarádi důvěrně přezdívají Kaňour. Green Småtroll (hezky česky tedy Zelený skřítek) se věnuje poučené, místy můžeme říci i dobové, interpretaci jamajské hudby a jejím fúzím vycházejícím ze zvuku 60. let 20. století.

Green Småtroll mají na kontě tři alba, za poslední z nich získali i žánrovou cenu Anděl v kategorii Ska & Reggae, kterýmžto dvěma proudům se poctivě věnují. Se svojí hudbou se představili na bezpočtu tuzemských klubových i festivalových koncertů. Vystupovali ve Francii, Belgii, Německu, Polsku a samozřejmě se těší oblibě i na Slovensku. V Praze měli možnost vystupovat s mnoha světovými hvězdami těchto žánrů. New York Ska Jazz Ensemble, Bybylon Circus, Yellow Umbrella, Mr T-bone. Členové kapely si velice váží spolupráce s jedním z původních „otců zakladatelů“ této hudby, Royem Ellisem a.k.a. Mr. Symaripem, kterému dělali doprovodnou kapelu.

Na pátečním výročním koncertě jako support vystoupí nadějná reggae kapela Priestly Meadows a po koncertech se můžete těšit na afterparty Dje Maykla. Chystá se i velké hudební překvapení a kapela představí nový merchandise.

Sejdeme se v pátek 6. 5. 2022 na strahovské Sedmičce. Přijďte všichni, mejdan bude!


Vstupné: 200 Kč

předprodej: https://goout.net/cs/green-smatroll/szajews/


fb událost: https://www.facebook.com/events/496699125054326/

fb profil: https://www.facebook.com/GreenSmatroll/

bandzone profil: https://bandzone.cz/greensmatroll


 

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button