profilVideo

Burna Boy: panafrický trubadúr

Letos v březnu se devětadvacetiletý zpěvák Damini Ebunoluwa Ogulu, známější jako Burna Boy, stal prvním nigerijským držitelem ceny Grammy za nejlepší album v kategorii World Music. Jeho triumfální album vyšlo v roce 2020 pod názvem Twice as Tall. Jak sám poznamenal: „Je to velká výhra pro Afričany mojí generace po celém světě.“ Burna Boy popisuje svou hudbu jako „afrofusion“: tvořivý mix afrobeatu, dancehallu, reggae, R&B a road rapu, který pochází z Afriky, Jamajky, Puerta Rica a černošské Ameriky, kombinovaný s klasickými západoevropskými houslemi a klavírem.

Nigerijský zábavní průmysl má vysokou hodnotu a roste nejrychleji na světě. Přestože v minulosti získali za svá alba nominaci i KIng Sunny Adé, Femi Kuti a Seun Kuti, nikdo z nich cenu nevyhrál.

Letošní vítězství ukázalo odhodlání Burna Boye, kterého rok předtím ve stejné kategorii předehnala populární Angélique Kidjo z Beninu. Nigerijská superstar má na Instagramu 6,3 milionů  sledujících, jeho alba přitáhla na streamech desítky milionů uživatelů a album Twice as Tall jich mělo v první hodině po vydání pět milionů.

Mladá generace

Burna Boy vidí sám sebe jako součást mladé generace, která se snaží transformovat negativní image Afriky jako kontinentu válek a hladomoru. Jeho písničky jsou lokální, ale snaží se o globální publikum. Na hudební scénu vpadl v roce 2011 – v roce Arabského jara – a intenzivně se ztotožňuje s mladou africkou generací, která tu představuje 60 procent populace. Je srozumitelný, má příjemný hlas a pohání ho vědomí osudu, který mu Bůh připravil, aby zanechal trvalý odkaz skrze hudbu. Vědomě proto usiloval o tvorbu, která zachytí ducha doby. Jako velkorysý kolega tak uvedl do pohybu celý panafrický orchestr, aby vytvořil revoluční hymny.

Maximálně sebejistý nigerijský zpěvák pevně věří, že je lepší než kdokoliv z jeho konkurentů. Zároveň je tady ale jistý paradox: jeho ostýchavé a pokorné vystupování v soukromí je v ostrém kontrastu s výrazným, suverénním chováním jeho druhého já na jevišti. Navíc je hluboce věřící, nosí křížek jako náušnici a jeho tělo je plné tetování, prstenů a šperků, jak si žádá image gangsta rappera s ostrým jazykem.

Burna Boy se narodil v pátém největším nigerijském městě Port Harcourt, které leží v ropné oblasti delty Nigeru. Jeho otec Samuel řídil svářečskou firmu a matka Bosede ovládá několik jazyků. Předtím, než se stala jeho manažerkou, byla překladatelkou. Damini tak měl pevné zázemí střední třídy, navštěvoval Corona Secondary School ve státě Ogun a potom studoval mediální technologie na Sussex University a mediální komunikaci a kulturu na Oxford Brookes University v Anglii. Je to afropolitní světotoobčan, který bojuje za přehlíženou mládež.

Jeho děděček, Benson Idonnije, byl prvním manažerem nejslavnějšího nigerijského hudebníka, superhvězdy afrobeatu, kterou byl Fela Anikuplapo Kuti. Když Burna Boy vyrůstal, jeho největším idolem byl právě Fela a pak Jamajčani Bob Marley a Buju Banton. Fela Kuti ho hluboce ovlivnil, zpíval anglicky, v jazyce youruba, igbo a masovém pidgin a zůstal věrný své kultuře.

Stejně jako Fela, je i Burna Boy důsledným kritikem společnosti, který odsuzuje africké politiky za to, že neberou mladou generaci vážně a nejsou schopni pro ni vytvořit prostředí, které by pomohlo naplnit její obrovský potenciál.

V roce 2013 vydal Burna Boy album L.I.F.E. (Leaving An Impact For Eternity) jako poctu hudbě svých vzorů: Fely, Sunnyho Adé a Boba Marleye. Album produkoval spolehlivý Leriq. Meteorický vzestup vedl k podpisu smlouvy s Atlantic Records v roce 2017, třetí album Outside vyšlo o rok později a bylo rostoucím množstvím fanoušků přijato s nadšením. Burnova popularita byla potvrzena vyprodaným koncertem v O2 Academy v londýnském Brixtonu, kde strávil část dětství mezi karibskou a africku mládeží. Další úspěch zaznamenal, když vyhrál Black Entertainment Television Awards v roce 2019 a nahrál jediný sólový singl na albu Beyoncé The Lion King: The Gift. Jeho My Money, My Baby se také objevila ve hvězdně obsazeném soundtracku k romantickému kriminálnímu dramatu z roku 2019 Queen and Slim.

Panafrický Gulliver – africký obr

Životní filozofií Burna Boye je panafrikanismus. Pevně věří v obnovení spojení s africkou diasporou, Afriku vidí jako mateřský kontinent a místo zrození lidstva. Sám sebe pak vnímá jako „stavitele mostu, který přivede každou černošku a každého černocha na světě, aby spojili síly.“ Jak tvrdí: „Svět začal v Africe, takže hudba taky musela začít v Africe.“ Burna Boy volá po tom, aby se všechny africké státy spojily univerzálním cestovním pasem a říká, že historii musíme učit jak z perspektivy kolonizátorů, tak těch kolonizovaných. Rád si hraje se svou nigerijskou přezdívkou „The Giant of Africa“ a svou dětskou posedlostí superhrdiny, proto často využívá obraz Gullivera, aby znázornil obrovský potenciál afrického kontinentu a jeho diaspory.

V roce 2019 vydal album African Giant jako poctu tomuto panafrickému přístupu. African Giant vyhrál cenu album roku v All Africa Music Award a byl provázen obrovsky úspěšným celosvětovým turné, které vyprodalo arénu ve Wembley. Písničky jako Another Story odsuzují negativní vliv Royal Niger Company, která zavedla v Nigérii koloniální vládu, Collateral Damage kritizuje zbabělost nigerijců, kteří své utlačovatele nekonfrontovali, a Wetin Man Go Do truchlí nad utrpením mas.

https://www.youtube.com/watch?v=rNCMneHuIFk

V roce 2020 Burna Boy vydal Twice as Tall, se kterým hodlal vyhrát Grammy, když rok předtím neuspěl s Level Up. Album debutovalo jako číslo jedna v Billboard World Albums a přineslo spolupráci s globálními umělci, jako jsou Sean ‚Diddy‘ Combs a Youssou N‘Dour. Twice as Tall byla z většiny nahrána během lockdownu, který byl způsoben pandemií COVID-19, a ukazuje velkou všestrannost. 23 je poctou basketbalové superstar Michaelu Jordanovi inspirovanou dokumentem Netflixu The Last Dance, popovou písničku Monsters You Made doprovází umělecky vynikající video s tradičními kostými a tanci. Písnička odsuzuje tyranské africké vlády a jejich zahraniční podporovatele, které ničí budoucnost africké mládeže. Onyeka je ódou na nigerijskou aktivistku Onyeku Onwenu. Na albu je dále rap Naughty by Nature, smyslně melodická Time Flies a Wetin Dey Sup doplněná policejními sirénami. V éře Black Lives Matter tak nigerijská hvězda afrobeats otevřeně spojuje boje proti policejní brutalitě vůči neozbrojeným černošským občanům v Americe a v Nigérii.

https://www.youtube.com/watch?v=Cmz5fRI0pWY

Svět u nohou

Úspěch Burna Boyovi přinesl velké uznání. Novináři si všímají jeho důstojnosti, elegance, nadhledu a charismatu, jeho revolučního přístupu, širokého záběru a poutavosti. S cenou Grammy v kapse, kterou získal tvrdou prací, s ambicemi a touhou po úspěchu přeskočil tento nigerijský umělec své konkurenty a stal se zavedeným jménem – trubadúrem afrobeats.

Blanka

je redaktorkou a překladatelkou. V Reggae.cz připravuje především překlady zajímavých zahraničních příspěvků... a Vincentových článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button