Video

Elis Mraz ft. Čis T – Wanna Be Like

Už několik let sleduju jak je v určitých kruzích naší společnosti populární reggaeton. Protože se v této společenské vrstvě obvykle nepohybuju, tak vlastně ani nevím proč… nicméně, je tomu tak  😉

O Eurovision Song Contest si myslím jen to nejhorší. Frikulíni v hledišti i na pódiu a ten nekonečný optimismus by mi snad otvíral i kudlu v kapse, teda kdybych v ní nějakou nosil, ale…

Vlastně, proč si tak trochu nezatrolit a nezahlasovat si 😉 dělá se to appkou v mobilu, je ke stažení tady:  https://eurovision.tv/app a máte na to čas do 2. února, tedy co se Českého semifinále týká. Já už odhlasoval… 😛

Někdejší objev Českého slavíka a semifinalistka Hlasu Československa, Eliška Mrázová, to rozjela na plný pecky, ta písnička je chytlavá i ten klip stojí za to. A fakt se mi líbí. Jediný, co mě tak napadlo, že kdybych byl holka, pořídil bych si na natáčení takový černý silonky, který nemaj ten zpevněnej vršek a nebo o trošku delší sukni 😉 no, to je ale otázkou individuální estetiky a vkusu. Čistychov je tam jako povinný mužský prvek, který nesmí v žádný „holčičí“ reggaetonový písničce chybět.

Elis mi tou svojí živelností připomněla „naší“ Kentu. Že by to bylo tím, jsou obě dívky z jednoho kraje?

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button