Rozhovory

Pět otázek pro Sancheze

Kevin „Sanchez“ Jackson je, jednoduše řečeno, úžasný zpěvák obdařený hlasem, který se často popisuje jako „zlatý“. Mistrně zvládá nejvyšší tóny stupnice a stejně tak je obratný i v ošidném dancehallovém riddimu. Lover’s rock je určitě hřiště, na kterém jasně kraluje s podporou množství krásných fanynek různého věku, ale ovládá i chválení Boha a modlení na kolenou v kostelech a na nárožích. Jeho ztvárnění oblíbeného gospelu Amazing Grace, je uchováno v panteonu dancehallové klasiky.

Sanchez je známý tím, že své publikum proměňuje na hromadný sbor. Pro letošní rok je jedním z headlinerů na Jamaican Rum Festivalu a netrpělivě očekává, až 25. června ovládne pódium v Rose Hall, Aqueduct v Montego Bay.

Narodil se 30. listopadu 1964 v Kingstonu jako Kevin Anthony Jackson a vyrůstal se svými rodiči, dvěma bratry a dvěma sestrami v komunitě Stony Hill a Waterford, kde se řídili pevnými křesťanskými zásadami.

„Byl jsem členem mladšího sboru Rehobothské apoštolské církve a později jsem byl hlavním zpěvákem v tamním starším sboru. Miluju zpívání a chození do kostela, nicméně když jsem začal chodit na St Andrew Technical High School, začal jsem se stýkat s novými kamarády a věci se začaly měnit. Chodili jsme na párty, kde hrály soundsystémy jako Rambo, Small Ax a Crystal,“ vypráví.

Bývalý lídr kostelního sboru se stal selektorem v Rambo Sound, kde pracovalo mnoho jeho blízkých kolegů deejayů jako Flourgon, Lizard a Red Dragon. V té době už ho kamarádi díky jedné velmi obratné fotbalové přihrávce přejemenovali, protože jim připomínal brazilskou fotbalovou hvězdu Huga Sancheze.

Jeho první hit, Loneliness produkovaná Winstonem Rileym, nahraný v roce 1988, zůstává jednou z nejžádanějších písniček jeho rozsáhlého katalogu.

Co můžou Sanchezovi fanoušci očekávat na Jamaica Rum Festivalu, obzvlášť když se právě teď zase vracejí živá vystoupení?

Trvalo to. A právě kvůli tomu musíme lidi povzbuzovat a vložit do toho extra energii, aby si fanoušci užili ještě lepší představení. Chceme, aby všichni přišli s očekáváním skvělé show.

V hudebním průmyslu se pohybuješ už víc než třicet let. Jakou radu máš se svými zkušenostmi pro začínající umělce?

Rada, kterou mám pro všechny nadějné umělce, zní: Ujistěte se, že máte svůj byznys správně postavený a mějte vedle sebe někoho, komu opravdu věříte, aby se staral o vaši kariéru. Tahle (hudební) hra není snadná. Všichni můžete vidět ten třpyt a přitažlivost, ale to je jen malá část hry.

V nedávném rozhovoru jsi mluvil o tom, že se ti ve tvé zemi nedostalo ocenění, které si zasloužíš. Je něco konkrétního, co donutilo obvykle tichého Sancheze o této věci promluvit?

Tenkrát za našich časů, když jsme začali být cool, jsme jako umělci nikdy neměli věci pořádně uspořádané. Měli jsme pár velkých hitů a nic. Producenti vydělávali a nás převezli. Kdybych měl tenkrát tým, který mám teď, měl bych úplně jiné vyhlídky. Tehdy jsem se bál dělat spoustu věcí. Teď jsem ale v pohodě, jsem uvolněný a připravený. Jsem jako novorozené dítě… Rozhodně.

Minulý víkend jsi vydal nový gospel. Jaký má ohlas a plánuješ brzy vydat další gospelové album?

Tahle píseň je od Sancheze celkově dlouho očekávaná, takže ať to je gospel nebo sekulární písnička, když je pořádně udělaná, myslím, že bude přijatá stejně dobře. Ohlas je skvělý, úžasný… lepší než jsem čekal. Píseň je z nového gospelového alba, na kterém pracujeme. Vždycky musím mít v zásobě gospelové album, protože vím, že Bůh je s námi a vím, že nade mnou a mojí rodinou drží ochrannou ruku. Takže je mi vždycky potěšením vzdát našemu Otci díky… zcela určitě.

V 90. letech a na začátku nového století jsi vtiskl svůj reggae podpis pod řadu R&B songů a někdy jsi za to byl kritizován. Jiní reggae umělci od té doby vydali celá alba cover verzí, naposled třeba Shaggy, který udělal album písniček Franka Sinatry. Oslovil tě nějaký takový projekt?

Rozhodně ano. Přemýšlel jsem o nejrůznějších věcech. Přemýšlel jsem o R&B nebo soca albu. (vzdychne) Možná to, že jsem toho udělal tolik, co nebylo přijato, na to vrhlo stín. Říkal jsem si: nápady mi běží v hlavě od té doby, co jsem se etabloval jako Sanchez. Ale zase potřebujete mít kolem sebe lidi, kteří vědí, co dělají a jsou poctiví. Shaggy má moje uznání za to, jak moudře přemýšlí. Udělat něco, čím vynikneš nebo čím něco změníš, je důležité.

17. 6. 2022

Blanka

je redaktorkou a překladatelkou. V Reggae.cz připravuje především překlady zajímavých zahraničních příspěvků... a Vincentových článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button