dokument

Bob Marley – základní diskografie

V letech 1965 – 1970 vydali The Wailers zhruba 40 snímků, které jsou dnes reeditovány na CDs různých názvů. V letech 1970 – 1972, před začátkem úspěšné kariéry u Islands Records, vydali na Jamajce dvě alba – Soul Rebel (1970) a African Herbsman (1972) plus dalších 21 singlů. I tyto nahrávky byly častokrát reeditovány pod různými názvy.

Catch a fire

(Island Records, 1972, ještě jako Wailers)
V roce 1972 vydali Bob Marley, Peter Tosh a Bunny Wailer první mezinárodní reggae album v dějinách, které bylo trochu upraveno pro rockové posluchače. Pro Wailers to byl začátek dlouhé cesty a světovou slávou a uznáním. Obsahuje brilantní Marleyho písničky, které nedokázal obrat o typickou živou energii ani uhlazený produkční kabát. Podle mnohých nejlepší rebelské Marleyho album s hlubokým prožitkem života v předměstském ghettu. V roce bylo 2001 vydáno jako dvojalbum (Deluxe edition) – druhé album obsahuje původní jamajské verze stejných snímků z předchozích let. Ohnivá deska.

Seznam skladeb

Burnin‘

(Island Records, 1973, ještě jako Wailers)
Pokračování skvělé atmosféry předchozí desky s nejzákladnější verzí „I Shot The Sheriff“. Na pozdějších kompilacích se místo této verze songu objevuje živá nahrávka, na které je už Marley sám, bez svých dvou kolegů Petera Toshe a Bunnyho Wailera. Tato skladba se následujícího roku stala významným hitem Erica Claptona a dosáhla v Amerických žebříčcích na první místo.

Seznam skladeb

Natty dread

(Island Records, 1975)
Hlas ghetta – chudí, utlačovaní, rebelové a gangsteři. Obsahuje slavné „No Woman No Cry“. Na začátku tohoto roku opustili skupinu Bunny a Peter, z Wailers se na přání Chrise Blackwella stali Bob Marley and the Wailers.

Seznam skladeb

Live

(Island Records, 1975)
V období turné s albem Natty Dread v létě roku 1975 nahradila Bunnyho a Petra skupina I-Threes. Mezi koncerty, které se tehdy považovaly za vrcholné události toho desetiletí patřily dvě Bobova přestavení v Lyceum Ballroom v Londýně. Musely to být bezmála magické večery, protože nahrávka pořízená při těchto vystoupeních je všeobecně pokládána za jedno z nejlepších živých alb všech dob.

Seznam skladeb

Rastaman vibration

(Island Records, 1976)
První Marleyho album (pro mnohé nejjasnější projev jeho hudby) s důrazem na rastafariánskou filozofii. Ta je znát hlavně v písních „Positive Vibration“ nebo „Rat Race“, nejzřejměji však v písni „War“, jejíž verše Bob převzal z projevu Haile Sellasie I.

Seznam skladeb

Exodus

(Island Records, 1977)
Vlastně 48 hodin po tom, co jen o kousek unikl kulkám atentátníka hrál Marley na koncertě Smile Jamaica, aby zdůraznil potřebu míru uprostřed předvolebního chaosu na Jamajce v prosinci 1976. Z Jamajky ale ihned po následujícím koncertě odjel do Londýna a právě zde nahrál album Exodus. Jedná se o kombinaci rastafariánské filozofie, rebelské tváře prvních desek a několika milostných písní. Velice vyrovnaná deska, jakýsi jamajský gospel. Exodus byl vydán v květnu 1977 a udržel se v žebříčcích anglických hiparád celých 56 týdnů. Není divu, že se tak stal asi nejrespektovanějším Marleyho albem s šesti klasickými hity.

Seznam skladeb

Kaya

(Island Records, 1978)
Toto album se ihned po svém vydání ocitlo na 4. místě anglických hitparád. Skalní fanoušci Bobových plammených rasta písní tvrdí že se jedná o poměrně slabší desku se zklidněnou náladou. Odráží totiž rozdílne Bobovy nálady: obsahuje soubor písní o lásce a také projevy úcty k moci ganji (v rasta pidgin kaya). Právě z této desky pochází slavná milostná píseň „Is this love?“

Seznam skladeb

Babylon by bus

(Island Records, 1978)
Bobova druhá živá nahrávka, jedná se o jedno z nejlepších koncertních alb v historii populární hudby. Původně 2LP se skvělým výkonem doprovodné kapely a sboru I-Threes. Oslavuje vyjímečný talent skupiny pro koncertní život, která si získala nové postavení hraním v Austrálii, Japonsku a na Novém Zélandě.

Seznam skladeb

Survival

(Island Records, 1979)
Bobovo „africké“ album se osvobozuje od jamajské tématiky a stává se hlasem celého třetího světa. Je albem o pan-africké solidaritě, obsahuje písně jako „Africa Unite“ nebo „Zimbabwe“. Druhá z uvedených byla vzrušující hymnou osvobozující se Rhodézie – dnes tedy Zimbabwe. Píseň Bob představil na oslavě nezávislosti země v dubnu 1980. Deska byla nesporně obrovskou inspirací pro africkou populární hudbu.

Seznam skladeb

Uprising

(Island Records, 1980)
V květnu 1980 vyšlo abum Uprising. Stalo se okamžitě hitem, za kterým následovalo hlavní evropské turné zahrnující největší představení v historii skupiny. Poslední oficiální deska spojuje všechna hlavní témata, znovu se výrazně vrací rastafariánská tématika. Kromě nejméně tří velkých hitů obsahuje na závěr neoficiální hymnu třetího světa – „Redemption song“. Bohužel Bobovo poslední řadové album 🙁

Seznam skladeb

Confrontation

(Island Records, 1983)
První posmrtné Marleyho album, které vytvořili Chris Blackwell a Wailers. Složeno z přebytků spíše ideologického charakteru (rastafariánství, utlačovaný třetí svět…). Obsahuje ale jednu z Marleyho v Anglii dobře známých písní – „Buffalo soldier“.

Seznam skladeb

Legend

(Island Records, 1984)
Asi nejznámější Marleyho album, představuje 14 důležitých a nadčasových kompozicí. Jde o první a snad nejvýstižnější ze všech best of výběrů. Podává se jako úvod k Bobovu hudebnímu poselství.

Seznam skladeb

Talkin‘ blues

(Island Records, 1991)
Koncertní snímky z prvního turné Wailers po USA z roku 1973. Zachycuje období kdy Bob a Wailers zavedli reggae do populární hudby. Většina nahrávek pochází z vysílání rádia KSAN v San Franciscu, z jediných dochovaných záznamů onoho turné.

Seznam skladeb

Songs of freedom

(Island Records, 1992)
Vyčerpávající čtyřdesková kompilace od začátků až k posledním nahrávkám – Od „Judge Not“ až po „Redemption Song“. Je to jediná deska, na níž jsou 12″ mixy některých snímků. Písně o svobodě jsou rozsáhlou kolekcí 78 nahrávek zahrnujících zhruba 20 let Bobovy produkce. Jelikož bylo toto album v roce 1992 vydáno jako limitovaná série a rychle se vyprodalo, vyšly Songs Of Freedom v roce 1999 znovu v reeditovaném provedení a s novým obalem jako jedna z nejlepších hudebních kompilací jednoho umělce. Toto abum uzavírá píseň Redemption Song natočená na Bobově posledním koncertě (Pittsburgh, stát Pensylvanie, 22. září 1980).

Seznam skladeb

Natural mystic

(Island Records, 1995)
Představuje 15 vynikajících písní z Marleyho nahrávek z let 1975 – 1980, z období nepokojné a obrovské tvořivé produkce, osobní změny a prohlubující se víry v Rastafari. Výběr obsahuje dvě z nejdůležitějších posmrtně vydaných Marleyho písní – „Iron Lion Zion“ a „Keep On Moving“ – které byly zahrány na ohromujícím koncertě Trenchtown rock.

Seznam skladeb

One love

(Island Records, 2001)
Další vyčerpávající výběr se spoustou známých hitů. Obsahuje navíc nikdy nevydanou skladbu „I Know A Place“.

Seznam skladeb

 

#BOBMARLEY75

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button