Rozhovor

2 x 5 otázek pro Sizzlu

V 5 otázkách jsme tento týden zapátrali hlouběji v životě muže, který přispěl k rozvoji jamajského hudebního průmyslu ohromným dílem. Narodil se jako Miguel Collins, ale na Jamajce i ve světě je známý jako Sizzla Kalonji. Byl nominován na cenu Grammy, na pódiu podává skvělé výkony a jako dokonalý profesionál si vysloužil reputaci, jakou má málokdo.

Vydal více než 70 alb a získal si respekt několika světově proslulých umělců a producentů včetně barbadoské popové hvězdy Rihanny a hudebního magnáta DJ Khaleda, zakladatele labelu We The Best.

Se Sizzlou, který byl stále ve skvělé formě po nedávno skončeném virtuálním Reggae Sumfestu, jsme si povídali důvěrně o tom, co by dělal, kdyby nebylo muziky, a o dalších věcech:

Řekneš nám o Sizzlovi jednu věc, která by jeho fanoušky překvapila?

Sizzla: Že je to skromný člověk.

Jamajka oslavuje 58 let nezávislosti. Co bys naší zemi přál ze všeho nejvíc?

Sizzla: Aby vláda ustoupila od toho hrozného koloniálního otrokářského systému a začala učit černou kulturu – ve školách, domovech a v médiích. Tím by celý národ nastavila tak, aby si uvědomoval svou právoplatnou suverénní pozici jako pravý hebrejský potomek Izraelitů. Místo angličtiny bychom měli mluvit starobylou hebrejštinou, kterou nám sebrali v otroctví.

Kde je tvoje oblíbené místo na Jamajce?

Sizzla: Judgement Yard – modlitebna nejvyššího Jaha Rastafari.

Co tě přimělo zůstat oddaný komunitě v August Townu?

Sizzla: Skvělí lidé a taky to místo s bujnou vegetací a přírodní pramenitou vodou.

Kdyby Sizzla nedělal hudbu, jaké profesi by se věnoval?

Sizzla: Automobilové mechanice, strojnímu inženýrství (ergonomice) a architektuře.


V pěti otázkách, které Sizzlovi The Gleaner položil o rok dříve, je zmíněno jeho album Victory, které vyšlo v v březnu 2019 v produkci Breadback Production, jako nová naděje na další Grammy. Tehdy to sice nevyšlo, ale singl Holy Mountain, na které spolupracoval s Buju Bantonem a Mavadem, debutoval na žebříčku Billboardu jako číslo dvě a Sizzla taky pracoval s DJ Khaledem na albu Father of Asahd.

červen 2019:

… Předtím než vyrazil na pódium jako headliner akce Appleton Estate Signature Night v Clarendonu, sešli jsme se s ním pro 5 otázek:

Existuje ze všech písniček, které jsi napsal, jedna, kterou máš jako oblíbenou nebo výjimečnou?

Holding Firm. Kvůli vší negativitě, která mě postihla, lidem, kteří nemají dobré srdce, a kvůli tomu, jak jsem lidem ukázal správnou cestu ke spáse a uchování naší původní africké kultury – myslím, že tahle písnička je nejlepší.

Kde jsi mimo Jamajky vystupoval nejradši?

V Africe, protože tam jsou kořeny a kolébka civilizace. Koncertování v Africe doslova vymaže všechno smetiště myšlenek, které máš v hlavě, pokud jde o krásný africký kontinent a Etiopii.

Kde je tvoje oblíbené místo na Jamajce a proč?

Moje studio v August Townu. To je místo, kde mí rodiče bydleli od té doby, co jsem se narodil, a je to komunita, kde jsem hluboce svázán s bohatou etiopskou a africkou historií. Jsou tu uvědomělí občané, August Town má dobrou geografickou polohu a jsou tam krásná, bujná údolí.

Odkdy jsi tak vášnivým motorkářem?

Už od mládí. Táta měl garáž a tam jsem se od něj všechno učil.

Bez kterého zařízení si neumíš představit víkend?

Bez mobilu. Je to můj hlavní způsob komunikace.

Blanka

je redaktorkou a překladatelkou. V Reggae.cz připravuje především překlady zajímavých zahraničních příspěvků... a Vincentových článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button