CZ/SKNovinky

Král českého reggae Aleš Drvota míří do Muzea české hudby

Update 2: Tomáše jsme už dohnali (Filipe, díky!), tak teď už zbývají „jen“ Martin Kout a Santa Monica

Update: Karel Malík se už ozval, Asrata jsme taky kontaktovali, teď tedy ještě zbývají Tomáš Svoboda, Martin Kout a tanečnice Santa Monica


Vzhledem k tomu, že noví vlastníci domu, ve kterém Aleš bydlel, v rámci zateplování sundali jeho pamětní desku (visela tam pět let) a nechtějí ji vrátit zpět. Přemýšleli jsme, co s deskou uděláme. Nakonec z toho vznikl nápad, že bychom jí mohli věnovat do Muzea české hudby. Myšlenku jsme společně s Valentinou, Jirkou Charyparem a Petry Fouskem a Znamenáčkem rozvinuli na to, že do muzea předáme celou Alešovu pozůstalost.

Ruku na srdce, 35 let po jeho smrti toho moc nezbylo. Něco málo mají Alešovi kamarádky a kamarádi. Dost toho jiní „kamarádi“ rozkradli a taky se toho kdysi celkem hodně vyhodilo  🙁

Ve spolupráci s Alešovou rodinou, jmenovitě se sestřenicí Radkou a dalšími přáteli jsme nashromáždili sbírku fotek, plakátů, diplomů z hudebních soutěží, osobních dokladů, dopisů, básniček, triček, placek a taky audio a video nahrávek.

Spojili jsme se s takřka všemi bývalými členy Babaletu. Chybějí nám jen dva, tedy vlastně tři. Saxofonový slavík Karel Malík, trumpetista Tomáš Svoboda a dvorní fotograf Babaletu Martin Kout. Pokud třeba na ně máte kontakt, řekněte jim o této naší aktivitě a mě, prosím, kontakt na ně pošlete na adresu redakce@reggae.cz.

Jestli třeba i vy něco po Alešovi a původním Babaletu máte a chtěli byste to eventuálně do naší sbírky přidat (stačí třeba i sken nebo kopie) napište mi taky!!! Uděláte radost nejen mě  😉

V Muzeu české hudby nás přijali velice přátelsky a už se na sbírku Alibabovy pozůstalosti moc těší. Děkujeme panu řediteli Emanuelle Gadaletovi a vedoucímu Centra pro dokumentaci populární hudby a nových médií Petru Ferencovi za velice vstřícný přístup. Popravdě, ani se nám před naší schůzkou nesnilo, že to tak dobře dopadne.

A teď ještě poslední informace: Alešovu pozůstalost předáme do muzea začátkem března a na podzim se něco z ní hned objeví na připravované výstavě. Pokud byste tedy chtěli do sbírky ještě cokoliv přidat, prosím, neváhejte!!!

One Love!  💚💛❤️

Alešův hrob v Bořitově

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button