Pozvánka

BOB MARLEY FOREVER vol. 3

SROMOVKA MUSIC GARDEN, 15. května 2004, 14:00

Párty v rámci celosvětové vzpomínky na krále reggae již potřetí v České republice!

Už po 22. si příznivci reggae po celém světě připomenou významného interpreta a skladatele a především nekorunovaného krále reggae Boba Marleye. Robert Nesta Marley sice reggae nevymyslel, ale díky jeho hitům se z původně nepříliš známého lokálního stylu stal v dobrém smyslu globální fenomén. Bob Marley se tak stal prvním interpretem z tzv. třetího světa, který uspěl na světové scéně pop music.

Během více jak třicetileté historie se společně s reggae šíří rastafariánské myšlenky  a dokonce už i v Česku početná skupina lidí (pravděpodobně s výjimkou převážné většiny rozhlasových dramaturgů 😉 pochopila, že nejde pouze o houpavou letní pohodu, ale především o hudbu vyjadřující myšlenky, pro někoho možná “svérázného”, myšlenkového směru, který klade důraz především na svobodu jednotlivce a soulad s přírodou.

Bob Marley podlehl zhoubné nemoci 11. května 1981 a o 10 dní později byl se státními poctami pohřben v jeho rodné vesnici Nine Miles v okrese St. Ann na Jamajce.

Od té doby se každoročně konají po celém světě vzpomínkové akce, ke kterým se připojuje i naše domácí scéna třetím ročníkem párty, nebo chcete-li festivalu BOB MARLEY FOREVER.

Na otevřené scéně Stromovka Music Garden vystoupí v sobotu 15.5. 2004 osvědčené formace doplněné několika novými projekty:

  • DUB-O-NETspolečný projekt členů skupin ŠVIHADLO a Nyiabinghi Wariors v čele s jamajským zpěvákem Vincentem Richardsem.
  • FEHER FEKETE KEREK hvězdy nastupující české reggae generace z Mladé Boleslavi.
  • TiDiTaDe – skupina interpretující africkou hudbu a tanec, jimiž sbližují srdce i mysli úplně cizích lidí.
  • URAGGAN ANDREW & REGGAE ORTHODOX – nejnovější domácí reggae kapela (vznikla na začátku roku 2004), která si v krátké době vydobyla respekt nejen u odborníků, ale především u publika.
  • URSIMON – one man live act z Liberce, který dokazuje, že dobrá hudba vzniká i mimo naše hlavní město.
  • JAH MUSIC SOUND SYSTÉM – je značkou známých severočeských reggae ambasadorů. Selektoři Uncle Fardy a Baži jsou typickými představiteli roots reggae.
  • SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM – „veteráni“ domácí scény a propagátoři reggae dancehallu vystoupí ve složení DJ Kaya (Radio 1), Vincent Bobo Richards (viz výše), Martina (několikanásobná vítězka ankety o nejlepší českou a slovenskou selektoru) a Hroutil.

Začátek akce je v sobotu již ve 14 hodin a konec nastane pravděpodobně až s nedělním ránem.

Párty BOB MARLEY FOREVER podporuje RADIO 1.

 ──────────────────────────────────────────────────────────────

Další reggae a ska akce ve Stromovce Music Garden:

 

  5.5.       středa  – 2V1, VERTIGO, SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM (ska & reggae)

11.5.       úterý    – SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM & DJ ROMAN (reggae & ska)

12.5.    středa – BABALET & MARTIN TANKWEY – návrat domácí legendy!!!!
18.5.       úterý   – SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM & CZAJOVNA SOUND SYSTEM (ragga & jungle)

19.5.       středa – KAPELA SNOO (reggae a tak 😉 Karel Babuljak, Arnošt Hanf a spol.

25.5.       úterý  – SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM (reggae dancehall)

26.5.      středa – VOKOKOS (reggae dancehall & ska)

  1.6.       úterý   – SWAMP SAFARI SOUND SYSTEM & Mr. ANDĚL (reggae dancehall) MDD párty 😉

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button