Pozvánka

Nefestík 20.22

Letos se již po dvanácté v Nepomuku na jižním Plzeňsku uskuteční multižánrový festival Nefestík. Třídenní akce s celkem pěti scénámi, na nichž se představí přes čtyřicet vystupujících z oblasti hudby, divadla, slam poetry i autorské poezie. Festival má široké žánrové rozpětí na poli alternativní kultury. Tak jako každý rok i letos se soustředí na nové zajímavé objevy či interprety, kteří v Nepomuku zatím nevystoupili. Vstupné je dobrovolné.

Ve dnech 17. až 19. června 2022 se v malebném poutním městečku Nepomuku přímo v areálu historické Zelenohorské pošty, kde sídlí mimo jiné i Museum veteránů, uskuteční již po dvanácté tradičně netradiční přehlídka nezávislé tvorby Nefestík. Jedná se o nejpestřejší a programově nejbohatší kulturní událost, které se v tomto městě odehrává, festival v pravdě nadregionálního významu.

Hlavním mottem Nefestíku je objevování nových jmen a mladých talentů, dramaturgie festivalu se snaží představovat publiku zajímavé novinky na nezávislé kulturní scéně, a to nejen z českého jihozápadu. Pokud se v programu zjeví nějaký časem prověřený projekt, jde opět, až na pár stálic, o novinku alespoň v rámci festivalu samotného.

V letošním roce proběhne festival opět ve formátu, kdy se program na jednotlivých scénách nebude téměř překrývat, ale většinou bude plynule navazovat. Návštěvníci tak budou mít možnost navštívit kompletní nabídku.

Úplnou novinkou bude propojení festivalu s design marketem, kde si budou moci návštěvníci koupit originální autorskou tvorbu v oblasti užitého umění (textil, keramika, šperky atp.). Fest Market navíc bude obohacen o vlastní hudební produkci.

Produkci na hlavní scéně zahájí otevíracím rituálem multiinstrumentalista Vojta Violinist s kombinací keltské a kmenové hudby, kdy za použití zvukové magie živého loopingu vytváří zvuk, jakoby hrála celá kapela. V prostoru barokní poštovní stáje následuje Eva Vargo, písničkářka mísící ve své tvorbě prvky folku, blues a reggae. Na hlavní scéně poté vystoupí Michal Šeps, známý ze své účasti v soutěži Superstar, s kapelou Reggiment. Na program naváže písničkářka  violinistka Veronique. Hlavní stage v pátek nabídne ještě dvě vystoupení, a to stálice české punkové scény hrající již 20 let The Fialky a svébytnou instrumentálně post-metalovou kapelu Madebythefire. Noční Underground stage se v pátek ponese v duchu zlámaných beatů pod taktovkou DJs: NGR, Pelish, Hundread, Sofiqa, Jandy a Cycotron. Oproti tomu Bar stage potěší milovníky reggae a dubu. Program začne dvojice pracující s živým loopingem skrývající se pod názvem Dubleafs a po nich nastoupí oblíbená stálice festivalu plzeňští Original Kumbash Sound.

Sobota nabídne opět žánrově velice pestrý program. O propojení duše a těla se postará Sanpriya s ranní jógou za doprovodu chilloutu DJ Bombashe. Dětské návštěvníky potěší tibetská loutková pohádka Žebrák a princezna. Hlavní stage ožije západoafrickými bubny a tancem, o něž se postará skupina Tiriba. Z hudebních projektů nelze nezmínit nezařaditelného písničkáře a producenta Jakub Kaifosze alias Lazer Vikinga, který právě vydal nové EP. Dále nový projekt Bubolet legendy české reggae scény Karla Babuljaka, plzeňskou progressive rockovou kapelu Seventh Passion. Na Stable stagi se o jedinečný a neopakovatelný zážitek v podobě improvizačního vystoupení postará Jitka Osička za hudebního doprovodu Pavla Maura pod hlavičkou Impro Woo. Nebude chybět ani oblíbená slampoetry exhibition, v rámci níž návštěvníkům své texty představí Dr. Filipitch, Ing. Puding, Pangumpán a Tomáš Valek. Program na této scéně uzavírá Glajstr Duo, intelektuální porno-pop, zjevení, které lze viděl a slyšet pouze jednou ročně. Hlavní scéna bude v sobotu hostit ještě tři významná jména, a to táborské Kalle, zasněné post-rockové duo s vesmírně průzračným zpěvem a vrstvenými kytarami, jež společně dodávají každému vystoupení hluboce emotivní atmosféru, experimentálně rapový projekt P/\ST a na závěr vzácnou návštěvu z Maďarska Belau, elektronický downtempový projekt, který kooperuje se zpěvačkami jako Sophie Barker z triphopového projektu Zero 7, Akacie, Sophie Lindinger, Belle Doron nebo Kirstine Stubbe Teglbjærg z Blue Foundation, dánských pionýrů triphopu. I v sobotu nebudou chybět afterparty na dvou scénách. Underground stage nabídne techno večer se jmény Jeery, Dejmor, legendou české scény Mejra NSK, bq a Bombash. O program na Bar stage se postarají dva plzeňští matadoři breakbeatu FullContact a DoIt. Nebude chybět ani projekce dokumentárních filmů z festivalu Jeden svět a dalších autorských snímků.

Jak bývá dobrým zvykem, i letos budou na Nefestíku podávány rozmanité veganské pokrmy, ale (nejen) pro ortodoxní vyznavače uzenin nebude chybět ani buřtotéka u ohniště. Milovníci kvalitních chmelových nápojů jistě ocení, že na čepu potečou piva z regionálních řemeslných pivovarů.

Vstupné bude, jako tradičně dobrovolné. Konečně, akci pořádá z.s. Nepal.


Kompletní program Nefestíku:

http://nefestik.cz/


https://www.facebook.com/nefestik/

https://www.facebook.com/events/542797733855608

redakce

Takto jsou označovány články, které mají více autorů nebo se jedná o archivní příspěvky od redaktorů, kteří u nás už nejsou nebo o převzaté tiskové zprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button