AudioRecenzeVideo

Mellow Mood – Mañana

Všichni víme, co je mañana. Kdo není všichni, ať si to najde. Vy i vy si to ale pusťte. Jsou to sice Italové a ne Španělé, ale i tak je to středomoří. Takže pro představu, co to slovo opravdu znamená, jsou více než dostateční. Tedy, dle nich:

Rub- a- dub (první slovo desky) … ´ncehall … chant … tell the truth … friends … global n´ Babylon (to je samozřejmě Kabaka) … carnival … si si si … ele le le, le le le … wicked man (poslední slova desky).

Jinak technicky: Je to šestá deska Mellow Mood. Vyšla 19. 8. 2022 (tj. ještě za lockdownu, ale k tomu se ještě vrátím). Dvanáct (13) tracků. Produkce: Paolo Baldini Dubfiles.

Ale zpátky tomu, co na desce je. Tady se musím virtuálně omluvit Kabaka Pyramid, protože on v tracku Mr. Global nadává na ty, kteří nemají nic společného s hudbou, ale vydělávají peníze na tom, že „merchandise his melody“, což tímto vlastně taky dělám. Tak sorry. Snad mě díky tomu, že tohle nepíšu pro peníze, ale pro lidi, nechá mezi přáteli. A těch mají Mellow Mood přehršel. Právě tohle souvisí s lockdownem. Díky tomu, že nebylo možné vystupovat, se nejen Mellow Mood podařilo ukecat na spolupráci leckoho z těch, koho by kvůli jeho/jejímu programu normálně zkrátka nešlo sehnat. Dokonce je to až tak, že bych se nerozpakoval téhle desce dát nick „Mellow Mood & friends“. Vždyť na ní jsou kromě Mellow Mood i Konshens, Kabaka Pyramid, Emeterians, Million Stylez, Sr. Wilson a Iya Terra. A ani to není dost. Původní edice má 12 tracků, ale pokud si to pustíte na Spotify nebo někde tak, bude tam i třináctý – I And I Chant. Nejen, že tenhle s Mellow Mood dělali Alborosie a Anthony B, ale je to rozhodně to, co chybělo originálu, který je jako track 4 jen s Emeterians (No jo no. Emeterians moc nemusím – viz recenze z 20. 10. 2021).

No a teď kus po kusu. Hned na tom prvním (Dub Jah Bless) je parádně slyšet Paolo Baldini. Jeho pohodový backbeat, basová linka a oba hlasy Jacopa a Lorenza Garcii naladí na 100% Mellow Mood. No, holt je to rub-a-dub jak má být. A aby to nebyla taková selanka, přidává se se na druhém tracku (My Bed) Konshens, což znamená rudebwoy, dancehall, a taky to, že válí MC. Abychom nezapomněli na mañana, objevuje se vedle angličtiny a patois i španělština, což je na desce vícekrát a sluší jí to. Track 3 je zas něco jiného. Tady bych se opakoval, kdybych nehlásil jen to, že se přidává Kabaka Pyramid. Však víte, co on znamená a o čem a jak zpívá. Ve frontě za ním jsou Emeterians, ale je to příliš soft, nesedí mi to (Naštěstí to existuje v remixu s Alborosie a Anthony B – track 13, takže budiž odpuštěno). Vše napraví Milion Stylez, který se k Mellow Mood přidává u Paris Rock. Je to sice Švéd a oni Italové, ale to na věci nic nemění. Kdo ho slyšel v Bratislavě nebo v Praze (resp. někde jinde), tomu nemusím nic vysvětlovat. Kdo ne, nechť si zapíše, že tohle je echt „concrete jungle“ se vším, co k tomu má být. U tracku 6 asistuje Sr. Wilson a nejen díky němu se celá deska vrací k jejímu  leitmotivu, který je vepsán do jejího názvu. Ostatně se to jmenuje Starting Mañana (K tomu je i klip natočený v Terralstudio v Barceloně, takže pokud jde o mañana, tak je to i geograficky o.k.).

Následují tři věci, které jedou sami Mellow Mood a byť jedno je rough (Laser Sight), jedno gospel s chórem – to je poprvé, co Mellow Mood něco takového dělají (Promise) a jedno modlitba k nejvyššímu (Blessings On Me), všechno má krásný mellow mood i pokoru a je zpestřeno samply a zvukovými plochami natolik, že bych řekl, že to je ta nejlepší část desky. Vrchol tomu nasazuje track 11, kde se objevuje downtempo a dub americké kapelky Iya Terra a symbolicky se to jmenuje Make It Better. No, a abychom neskončili tak idealisticky, (před)poslední track je In My Town. Město, které je jejich, i když to tam vždycky není top – ostatně odtud je nahoře zmíněné „wicked man in my town“ – pořád je to doma a tam patří mellow mood. Sečteno a podtrženo, deska končí tak jako začíná. Je to mellow mood a patří k tomu Mañana. A abych psal česky a pořád si nepůjčoval angličtinu nebo španělštinu, tak uzavřu tím, že bez uzardění napíšu:  Není to sice výjimečné, ale je to prudce poslouchatelné. Toť vše.

 

Michal

je organizátorem kultovních, nejen reggae, akcí z jihu Moravy. V Reggae.cz je především reportérem a také recenzentem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button