RozhovoryVideo

HomeBwoyRasta – Tight

Jako fandovi a hlavně letitému kamarádovi kluků, pardon pánů, z kapely mi chodilo na FB myslím už 14 dní dopředu, že se chystá premiéra prvního klipu od HomeBwoyRasta. Mimo to jsem o tom, že něco takového chystají, věděl už docela dlouho. A to včetně toho, kde se bude natáčet. Výlet na Réunion mi ale nevyšel, takže jsem si na tu premiéru musel počkat. Tady to musím trošku upřesnit. To, že videí za dobu existence kapely je asi tak milion, je pravda. Kromě toho už téměř před rokem, přesněji na vánoce 2021, se objevil klip ke skladbě Another, který by správně měl být nazýván prvním. V tomhle ale přenechám licenci kapele, tak když říkají, že „Tight“ je první, tak je první. Je to po čertech hezká věc. Navíc to není obligátní reggae. Je tak trošku funky, trošku jazzy, ale dohromady je to furt reggae sound. Fajn, řekl jsem si a začal si lámat hlavu, jak to vám všem dát. Hlava mi bojovala s tím, že je to přece jen jeden klip, tedy něco, co si každý může ne YouTube, Spotify a kdoví kde ještě jinde pustit a bude o tom vědět stejně jako já. To je v rozporu s tím, že recenze by měla přinést něco nového, neotřelého, nejlépe rozloupnout škebli a najít resp. nabídnout onu příslovečnou perlu. Tak jak teď s tím? A pak mne to napadlo. Když je přece znám a můžu se zeptat přímo jich, byl by v tom čert, aby se neobjevilo něco pro vás, co nás čtete. A ještě jedna věc, došlo mi, že nejsem a ani nemohu být objektivní a zapomínám, že každý HomeBwoyRasta automaticky nezná. To bylo vodítko, se kterým jsem oslovil frontmana kapely a jednoho z autorů „Tight“ Lukáše Marečka, alias Marastamana a Ladju s prosbou, jestli by si na mne nenašli nějakej ten čas, kterej bysme nevěnovali jen „Tight“, ale i HomeBwoyRasta jako takovým. Kývli. Takže tady to máte:

reggae.cz: Je to první klip kapely HomeBwoyRasta. Teda první. Když si člověk najde na YouTube nebo kdekoliv jinde, jaký klipy od HomeBwoyRasta jsou, tak existuje ještě jeden, kterej je asi ofiko, ale jinak spousta videjí, ze kterých je pro ty, co se jen nedívaj nebo jen poslouchaj, ale i čtou, jasný, že leccos z toho je docela starý. A taky pro toho, kdo je pozornější, je jasný, že kapela má docela jinou sestavu. Z toho se podává, že kapelka existuje docela dlouho. Vod kdy vlastně?

Marastaman: Týýý vogo. Tak to se ptáš toho pravýho. Já sem přišel do té kapely vlastně až po … von to zakládal Svobi (Martin Svoboda) s Honzou (Jan Svrček) a s Ládesem (Ladja Svrček) v Británii, když spolu dělali tam někde na brigádách. Takže to vzniklo někdy před rokem 2008. To mám pocit, že byl první koncert. Ale myslím si, že ta kapela, ta idea byla daleko dřív.

Ladja: No já to vim zcela přesně jelikož jsem s klukama poprvé na basu hrát na mé svatbě 8. 9. 2007, kde mi to „poprvé“ naservírovali jako překvápko.. tehdá jsem si poprvé ukousl krvavej puchýř s basovejch strun a jel dál… dost to tomu pomohlo dát kluky dohromady

reggae.cz: To je jasný.

Marastaman: Otázka by měla směřovat právě na ně, protože já jsem do té kapely přišel ještě vlastně po Matesovi (Matěj Zeman). Původní tři řekli Prajkovi (Martin Prajka), Matesovi a já jsem přišel poslední z tady těch (pozn. redakce: Tehdejší sestava kapely byla sedmičlenná.). To měli i jinýho klávesáka a až po tom přišel Venca (Václav Knápek). Právě ještě na prvním koncertu hrál na klávesy Venca Blechta a až po tom přišel náš milovaný Venca Knápek.

Ladja: tehdá na prvním konciku v klubu 15min nás vidět Vaša Knápek kterej právě přijel ze Senegalu dodávkou a křičel na nás: cožéééé, vy hrajete reggaeeee a beze měěě?? ..no a od té doby jede s náma furt

reggae.cz: To nabízí docela žertovnou otázku. Má vůbec někdo představu, kolik vás v HomeBwoyRasta za dobu existence kapely bylo?

Marastaman: No týýý voe. No. My sme to teďka sepisovali do tý děkovačky na konci klipu „Tight“. Počkej, já ti to zkusím dohledat. Takže nás je teďka osm . Ááá, devět, deset, jedenáct, dvanáct, třináct, čtrnáct, patnáct, šestnáct. Takže asi šestnáct myslím, že nás tak různě bylo. A k tomu jsou ještě lidi, kteří nám někdy třeba různě hráli třeba dechy, někdy nám něco nazpívali … takže 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 … dvanáct, kteří s námi někde hráli.

reggae.cz: Tak to se dostáváme k tomu, že jste vlastně HomeBwoyRasta Orchestra. Že jo?

Marastaman: Jako rozhodně.

reggae.cz: Tak k tomu ještě poslední otázka, ať v těch počtech nejsme věčně. Optám se na tvůj tip, kolik mohlo bejt do teďka vystoupení HomeBwoyRasta. Myslím tím, než vyšel ten klip.

Marastaman: Tý jo, tak to teda vůbec netuším.

reggae.cz: Tak zkus v řádech třeba.

Marastaman: To fakt vůbec netuším.

reggae.cz: Stovky? Tisíce?

Ladja: tak do tisíce řekněme a to tam ale počítám i takový ty hospodský hračky, narozky a tak… my to pak přestali uplně počítat.

reggae.cz: Takže když to uzavřu, tak je to docela DOST velká skupina lidí. Jasně že různejch, ale dost i kmenovejch samotných a k tomu je taky spousta vystoupení … z toho se podává, že to taky muselo trvat docela dlouho, než ten klip vzniknul. Že jo?

Marastaman: Tý brďo, strašně dlouho.

reggae.cz: Tady navážu na náš rozhovor z Olomouce, klubu ARX (report reggae.cz z 21.11. 2021) a prozradím, že jsi říkal, že to to je cca 13 let. Docela dlouho, než jste se dokopali k tomu, aby ten klip vůbec byl, ne?

Marastaman: V tom je ale plno věcí. Vono vůbec … ta kapela vznikla tak, jak vznikla, že jo? Lidi se měnili, odcestovali nebo zkrátka nemohli, takže jsme museli hledat za ně náhradu. Samozřejmě to tu náhradu pak naučit. Obojí zabere nějakou dobu. Tohle holt vždycky tak nějak přibrzdilo ten náš vývoj.

Ladja: já bych řekl že jsme to mohli tlačit dřív, ale nebyla konstelace, jako boomeři nejsme dost zruční na sociálních sítích, nefotíme se při každé chvíli jak někam jdem nebo něco jíme a to trochu škoda.. vlastně to čekalo na správný lidi ve správnej moment. Marinek ke studiu přišel, Adam nám boomerům ukázal jak jedou mileniálové (to měl s náma obzvlášť těžký). No pak už to šlo ráz naráz, Víťa Hradil kameraman, Vincek streamer, .. takže ono kdyby to bylo dřív natlačený, tak by to třeba i dřív vyhnilo.. přichází to tak akorát včas.

reggae.cz: No když jsi to takhle nakousl … a taky abychom se dostali z tohohle letem světem HomeBwoyRasta, protože to je fakt roků a roků, a tím pádem i spousta věcí a lidí. Pořád nám z rozhovoru utíká ten klip … tak se zeptám takhle. Kdy se podívám do titulků, tak jste jako autoři napsáni vy dva, tj. Ty a Ládes Svrček. Dá se z toho dovodit, že vy dva jste ten hybatel, díky kterýmu se to „konečně“ dotáhlo, že ten klip fakt je?

Marastaman: Nóó, asi bych řekl, že něčím aji jo a taky já jsem v tu dobu pořídil studio, kde jsem nahrával různé kapely a tak. A to dalo Ládesovi takový vítr do plachet, že jsme to rozjeli. Samozřejmě i ostatním, ale hlavně jemu. Pak jsme sedli s Ladjou do studia a Ládes říkal: „Tý jo, to je bomba. Musíme nad to někdy sednout.“ Tak jsme sedli a najednou jsme začali produkovat jednu věc, druhou věc. Upravovat jednu věc, druhou věc. Ještě to byly takové nedodělky, ale učili jsme se na tom tu produkční činnost. Používat dýleje, umět dělat hezky ekvalizér, kompresor … a tady tydle ty věci.

reggae.cz: No ono to je tak trochu jako Mnichov. Bavíme se tady o něčem, k čemuž bude mít nejblíž asi Ládes, co?

Marastaman: Jo. Hybatelem těch prvotních věcí byl Ládes. Stejně tak on to byl, kdo se mnou dodělával ty moje věci. Protože on byl tím úplně nasáklej, nadšenej. Užíval si to tady ve studiu. Viděl, jaký tu mám mašiny, co je všechno v kompu … což je něco, co už dělám spoustu let a Ládes se taky chtěl něco přiučit. Takže jsme se do sebe … jak to říct … producentsky zakoukali, protože on zas má jiný geniální nápady. No prostě jsme si sedli. Ale taky musím říct, že poslední dobou je hybatelem hodně i Svobi (Martin Svoboda), protože teďka další dvě nový věci, který budou … teda vlastně tři .. čtyři možná, budou nejvíc jeho. To ale neznamená, že nesekundujou ostatní, třeba Ládes, protože on má strašnej cit. Strašnej cit pro zvuk. Pro ekvalizaci, kompresor … tady tohleto.

Ladja: byl jsem od začátku ze studia uplně hotovej! Mara je kouzelník, umí z lidí vytřískat i nevytřískatelný.. na mě bohatě stačilo mi ukázat Macbook Pro a Logic a od té doby jsem ztracenej. Adam mi našel Mac z druhé ruky a druhej den se mnou pro něj jel.. Mara mi pujčil midi klapky na doma.. za to klukům budu zavázanej nadosmrti. Když sednu s Marou ve studiu jsme jak já a já, miluju to bezčasí kdy 5hodin je jak půl hodiny. Když ho něco napadne, nechám ho to rozpracovat a mezitím koukám jak válí v Logicu, klávesový zkratky, ty fofry, funkce co ještě ani neznám.. woow! Jsem jak malej kluk v diznylendu. To nejde nemilovat. No a doma to ohledávám, sjíždím tutoriály a ani nedýchám když něco objevim…

reggae.cz: Já ti tady do tohohle skočím. Protože když si vezmu váš klip „Another“, příjde mi to jako byste to dělali jako tester, co ta vaše produkce udělá. A přitom následuje „Tight“, který je daleko lépe pochopitelný. Kromě toho to má tu pestrost. Myslím to, že to není čistý reggae. Ono je asi nasnadě. Když HomeBwoyRasta je tolik různých lidí a máte takový hudební zázemí, asi byl nebyl problém si říct tak fajn, střihneme si roots reggae, a rovnou to zahrát. Tohleto je oproti tomu, myslím „Tight“, něco, co je vaše, váš sound. Je to tak? A mimo to, když si nakousl, že máte rozdělaný tři, čtyři skladby, můžu tomu rozumět tak, že z toho bude deska?

Ladja: Another není vlastně klip. Je to takovej visualizer s textem. Udělal jsem doma takovej beat a Mara se toho chytl a říkal tvl to má smrad.. pak smazal některy stopy, bylo jich moc a celý to stáhl ani nevim o 20-30BPM..tvl husina jak praliny. A nechali jsme nahrát harmoniku live a trumpetu s dusítkem tak live. Takže je to spiš zvuková balistická. Ten ringmodulator klávesovej, to je ten blbej pocit v břiše, když je všechno na hovno a nic se nedaří, harmonika je žal kterej z toho vyplývá a trumpeta je múza co konejší každej vzlyk.. Za to Tight je taneční cloumárna. Normální bluesovej šafl. Text zcela oproštěnej od politiky, mindráků, fňukání. Je tam jen pohyb, radost. Hele kdybys viděl jak dva basáci vymejšlej klávesový party, to by ses potrhal smíchy. To jsou moje top chvíle posledních let, díky Marovi. To tak šoupe tvl že to povolí v kyčlích i netanečníky. A pak to Mara poslal Kryštofovi Tomečkovi, kterej do toho nahrál takový kytarový sólo, že jako aaach.. ten tomu nasekal na prdel! Mara zná snad všechny muzikanty, chacháá

Marastaman: No, to jako… doufám, že rozhodně jo. Mimo to v šuplíku jich je .. no ty jo! Fakt, je jich tam tak třeba dvanáct. Z toho teď dobře rozpracovaných je tak čtyři, pět, možná i šest. A to myslím rozpracovanejch velmi solidně. A tady taky musím dodat, že tyhlety nový songy mají ne úplně takovej roots háv, a to z toho důvodu, že do kapely přišel Adam (Kment) a ten má rád moderní reggae, dancehall a takhle, což se ostatně i mně taky vždycky líbilo. Třeba miluju Damiana Marleyho, doslova ho úplně zbožňuju, měl jsem rád moderní zvuk Steel Pulse nebo třeba i Capletona … zkrátka tohle to se mi hodně líbí, a tak jsem v těch nových věcech trošku přešaltroval k tomuto, čímž se samozřejmě i nám vytváří novej zvuk. Konec konců se to i Ládesovi hodně líbilo. A ještě k tomu. Já jsem takovej úchyl na jazzovou muziku, že mě to prostě nedá to tam nedat. Navíc si myslím, že by bylo dobrý trochu edukovat jak fanoušky reggae hudby v jazzu. Jde o to posunout to dál a zároveň jazzovým muzikantům dát ten reggae přístup, kterej oni nemají zažitej. Oni to vlastně neznajou, takový to hraní na dva akordy. Já jsem dřív dělal písničky, který měly spoustu akordů, zatímco ty moje současný jich mají daleko méně, ale mají tu jazzovou nástavbu. Což ostatně ten „Another“ je, protože to jsou dva akordy. Vlastně mě to táhne i k akustickýmu jazzu, což je ostatně to, co jsem hrál dřív.

reggae.cz: Dobře, tak když se vrátíme k tomu klipu/songu „Tight“ jako takovýmu, tak mi z toho docela leze, že tady ten hudební refreshment nebo restart HomeBwoyRasta pro kapelu otevírá spoustu nových hudebních dveří. Takže jestli to dotáhnete, můžeme se na vaši první desku docela těšit, protože vypadá, že bude dost pestrá. Je to tak?

Marastaman: No, ono je to jinak. My máme rozpracovaný dvě desky. Jedna je taková, jak jsme dřív hráli. Ta druhá je v tom moderním zvuku, kterej maj všecky naše nový věci. Takže toho máme rozpracovanýho víc. A víš, co je na tom nejhorší? My se sejdeme ve studiu s tím, že budeme dělat na těch starých věcech, domixujeme, dozpíváme je, donahrajem, doděláme všechny ty serepetičky … a v tu chvíli najednou sednem a vymyslíme novou věc. To se nám stalo už víckrát. Třeba „Another“ je úplně přesně ten případ.

reggae.cz: O.K. O.K., ale zas zpátky k „Tight“. Ten klip je z podstatné části z koncertu na akci Réunion a nic velice ze studia. Když vedle toho vezmu to všechno, co říkáš, že máte rozděláno, není to tak, že „Tight“ je teaser na desku a teď vás nějakou dobu nebude vidět na stejdžích a po klubech, protože to bude potřeba dotáhnout?

Marastaman: Ne, tak to není. Musím sice prvně dodělat desku pro jednoho kamaráda, ale my se tak jednou za týden, jednou za 14 dnů, sejdeme a děláme na nových věcech. Teďka už je jedna skoro v podstatě hotová. Tzn. že ve velmi brzké době vyjde jedna, tedy další singl. To myslím, že je otázka měsíce, dvou.

reggae.cz: A to bude další klip?

Marastaman: Jo, my to chcem zase udělat aji s klipem. Ono … my jsme přišli na to, že je dobrý do toho investovat peníze a do toho klipu to je nutný. Jen jsme se k tomu nikdy nemohli rozhoupat. Teď ale u „Tight“ jsme si s Víťou Hradilem dokázali, že to umíme hezký. A to nás vede i k tomu, že jakmile vzniká nový song, už vymýšlíme, jak bude vypadat další klip.

reggae.cz: Takže už víte, kde budete natáčet ten další? Navazuju na ten rozhovor v Arxu. Ve Wembley?

Marastaman: Ten se bude nahrávat podle mě ve studiu. Ne u nás ve studiu, ale v kameramanským studiu. A bude takovej víc .. no prostě studiovej. Nebude venku. Bude v interiérech.

reggae.cz: Aha. Takže to bude tak trochu alternativa vůči „Tight“. Protože tam je několik prostředí, kde se pohybujete, ale todleto tam docela chybí.

Ladja: Mě připadne že jsou ty songy tak různý, že těžko hledám i co to je za styl. Ten co připravujem, je nápad Svobiho a je hruuuubej. Zvukově snad ještě dál než Tight. Myslím, že by snesl i dub verzi. Uvidi se.

Marastaman: Ten nápad s Tight byl totiž udělat takovou „road movie“. On aji ten text k tomu sedí. Jsme zkrátka sehrátí a jedeme za vama vám prostě zahrát. Je to zkrátka road movie, že vyjíždíme ze zkušebny a jedem na koncert.

reggae.cz: Teď už holt neustojím, co jsem říkal na začátku. Zkrátka nejste úplně nová kapela a spousta věcí se o vás už zkrátka ví. A já navíc jsem v tomhletom docela příšernej, protože vás už pravda nějakej ten pátek znám. Proto jsem si do tohoto rozhovoru dovolil zaangažovat vaši teoretickou fanynku. Ona je někdo, kdo od vás akorát zná něco z YouTube a nikdy na vás nebyla. Vlastně o HomeBoyRasta ví jen ode mne. Ale kývla na to, že zkusí na vás vymyslet nějaké otázky, který díky tomu nejsou ani reggae.cz ani já jako kámoš. Otázky, který jsou vlastně s nezávislýho tábora. A ty jsou dvě, z nichž ta první docela navazuje na to, o čem se bavíme. Nevypadáte jako běžná skupina, která by nezbytně toužila po celorepublikové nebo dokonce mezinárodní slávě. Toužila vyhrát cenu Anděl, kývla na natáčení reklamy na spotřební zboží. Co byste vy sami nazvali největším úspěchem kapely?

Marastaman: No, úplně to tak není. My samozřejmě nejsme kapela, která by nechtěla úspěch. My bysme rádi hráli na různých místech, aby nás poslouchala spousta lidí. Možná aji v nějaké reklamě bysme klidně byli. Pokud jde o úspěch, tak to určitě bylo, že jsme se dostali do finále toho European Reggae Contestu, což je docela dobrý, ne? Hráli jsme na hezkých místech, jako třeba v Lucerně … ale největší úspěch je to, že jsme nejlepší kámoši, dokonce bych řekl, že bratři. To už není ani jako kámoši, protože my o sobě víme úplně všechno.

reggae.cz: To myslíš všech šestnáct?

Marastaman: Ne, myslím těch osm, co nás teď aktuálně je. My jsme zkrátka šíleně dobrá parta.

Ladja: protože když jsou lidi kámoši tak se hádaj tak nějak za sebe každej, ale když jste si jako rodina, je to jiný. Ty momenty kdy se kamoši rozejdou, jsou pro nás momenty kdy se zatnem a podržíme se doopravdy, i kdybych měl u toho chcipnout. Todle se nedá odmítnout nebo zahodit. A napovim, todle je téma toho dalšího songu.

reggae.cz: No a ta druhá otázka navazuje. To, co bylo do teď, to necháme. Do budoucna, kdybyste si mohli vybrat kde a třeba i s kým byste si chtěli zahrát?

Marastaman: To by byla velká motivace, kdybychom mohli hrát na různých místech od Uprisingu a zároveň třeba Colours of Ostrava. No, ty velký festivaly.

reggae.cz: Rototom třeba?

Marastaman: Jo, Rototom jasně. Čím víc hraní, tím víc bysme byli rádi. Jsme holt mladá kapela, resp. stará kapela, ale nehrajem tolik, takže nás tolik lidí úplně jako nezná. Speciálně v posledních, já myslím, pěti letech hrajem výrazně míň.

reggae.cz: To se nabízí, ne? Dodělat desku a udělat turné s vaší autorskou hudbou?

Marastaman: Přesněé, máme teď novýho managera, kterej od nás dostal nějaký materiály a už pracuje na tom nás propagovat. Takže budeme doufat, že tady todleto se zlepší a že se dostanem i na ty větší festivaly.

reggae.cz: Tady by asi problém byl i to, že by to bylo turné s novou a navíc první deskou, takže by to publikum až tak nemuselo znát.

Marastaman: No to doufám, že ty koncerty budou dřív, než bude nová deska.

(smích na obou stranách)

A zároveň si myslím, že teďka je doba taková, že se nedělají celý alba, ale dělají se spíš singly.

reggae.cz: Takže teď to je to ono, kdy je čas dělat perly. Perly, jako je „Tight“.

Marastaman: Jo, je čas dělat ty perly.

reggae.cz: Tak to jsme se dostali od pravěku HomeBwoyRasta přes současnost až k výhledům do budoucnosti. Komu to ještě nestačilo, může si ještě víc a v početnější sestavě poslechnout v pondělí 17. 10. 2022 od 18:00 hodin na Českém rozhlase Olomouc v pořadu Rockle. A vám, kluci, moc děkuju za váš čas a moc fajn rozhovor a někdy za někde kolem stage. Hold on „Tight“!

Michal

je organizátorem kultovních, nejen reggae, akcí z jihu Moravy. V Reggae.cz je především reportérem a také recenzentem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button