AudioReggae University

Kořeny českého reggae: HEVAL

Od roku 1979 do roku 1983 působila kapela HEVAL v čele s Janou Kratochvílovou na československé reggae scéně. Kapelník Pavel Trnavský vydal po čtyřiceti letech studiové nahrávky v angličtině. V té době bylo obvyklé, že kapely anglické verze točily pro tzv. exportní verze, což byly desky nazpívané anglicky a distribuované v zemích tehdejšího socialistického bloku (vždy kromě země původu). Důvod nebyl, kupodivu, ideologický, ale šlo o to, aby si mládež mohla koupit „moderní“ zahraniční hudbu za mnohem nižší a hlavně nedevizové náklady pro vydavatele a distributory. Originální světové hity by totiž musely nakupovat za tzv. tvrdou měnu, které se bolševikům nedostávalo….

To ale není případ Hevalu, který nepatřil mezi tehdy oficiální oblíbence. Písničky nebyly nahrány v žádném z oficiálních studií, ale ve sklepní zkušebně kapely, a to jako nabídka Hevalu pro Castlebar Song Contest Festival v Irsku, kterého se Pavel s Janou v roce 1983 zúčastnili s písní Demon Me. Nahrávalo se přímo na audio kazetu (někteří z nás si ještě pamatují jak vypadala… 😉 ) Za mixem byl zvukař kapely Mirek Šostarič a vzhledem k podmínkám odvedl fakt dobrou práci.

Tehdejší čeští a slovenští fanoušci si mezi sebou tyto kultovní nahrávky distribuovali na zašumnělých kazetách (viz výše) jako velkou vzácnost. A teď, konečně, si je můžeme poslechnout ve studiové kvalitě. Pavle, díky!!!

Další informace o Janě a Hevalu a taky české verze písniček a videa z té doby najdete v našem postu Jana Pope Kratochvílová α Královna českého reggae Ω.


https://soundcloud.com/nolime-407019332/sets/heval-special-edition-22?utm_source=clipboard&utm_campaign=wtshare&utm_medium=widget&utm_content=https%253A%252F%252Fsoundcloud.com%252Fnolime-407019332%252Fsets%252Fheval-special-edition-22

Pavel Trnavský – drums, band leader
Jiří ‘Plech’ Novotný – bass, vocals
Zdenek Juračka – guitar, vocals
Jana Kratochvílová – vocals
Franta Kotva – guitar

Mastered at PARADIJS Studio 2022
© ® Pavel Trnavsky ℗ U.K.R


DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button