TVŮJ PRŮVODCE SVĚTEM REGGAE A SKA OD ROKU 2000

Kořeny českého reggae: HEVAL

Od roku 1979 do roku 1983 působila kapela HEVAL v čele s Janou Kratochvílovou na československé reggae scéně. Kapelník Pavel Trnavský vydal po čtyřiceti letech studiové nahrávky v angličtině. V té době bylo obvyklé, že kapely anglické verze točily pro tzv. exportní verze, což byly desky nazpívané anglicky a distribuované v zemích tehdejšího socialistického bloku (vždy kromě země původu). Důvod nebyl, kupodivu, ideologický, ale šlo o to, aby si mládež mohla koupit „moderní“ zahraniční hudbu za mnohem nižší a hlavně nedevizové náklady pro vydavatele a distributory. Originální světové hity by totiž musely nakupovat za tzv. tvrdou měnu, které se bolševikům nedostávalo….

To ale není případ Hevalu, který nepatřil mezi tehdy oficiální oblíbence. Písničky nebyly nahrány v žádném z oficiálních studií, ale ve sklepní zkušebně kapely, a to jako nabídka Hevalu pro Castlebar Song Contest Festival v Irsku, kterého se Pavel s Janou v roce 1983 zúčastnili s písní Demon Me. Nahrávalo se přímo na audio kazetu (někteří z nás si ještě pamatují jak vypadala… 😉 ) Za mixem byl zvukař kapely Mirek Šostarič a vzhledem k podmínkám odvedl fakt dobrou práci.

Tehdejší čeští a slovenští fanoušci si mezi sebou tyto kultovní nahrávky distribuovali na zašumnělých kazetách (viz výše) jako velkou vzácnost. A teď, konečně, si je můžeme poslechnout ve studiové kvalitě. Pavle, díky!!!

Další informace o Janě a Hevalu a taky české verze písniček a videa z té doby najdete v našem postu Jana Pope Kratochvílová α Královna českého reggae Ω.


Pavel Trnavský – drums, band leader
Jiří ‘Plech’ Novotný – bass, vocals
Zdenek Juračka – guitar, vocals
Jana Kratochvílová – vocals
Franta Kotva – guitar

Mastered at PARADIJS Studio 2022
© ® Pavel Trnavsky ℗ U.K.R


100%
Awesome
  • hodnocení redakce
Převzato z Pavel Trnavský
Mohlo by tě zajímat
Komentáře
Loading...

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím Více informací

X
X