editorial

Rusáci, táhněte z Ukrajiny!

Snažím se v roli šéfredaktora vtisknout stránce Reggae.cz roli šiřitele hudebních informací a vyhýbat se politickým tématům, protože je považuju za (výstižný rastafariánský výraz) politricks.

Dneska mi to ale nedá, abych nevyjádřil svůj názor k situaci na Ukrajině.

Obecně považuji rusáky za zlo už od roku 1968, kdy mi bylo 6 let a v podstatě si z té doby pamatuju jenom dělo zakopaný vedle sokolovny v Riegrových sadech a mířící kamsi na Vinohrady. Taky projíždějící osobní auta, z nichž někdo vyhazoval balíky novin, a za kterými se obvykle hnalo nějaký obrněný ruský auto, aby je zastavilo. O tom, že mi zkazili 21 let života nemluvě.

Moje máma si na osvoboditele Prahy v roce 1945 (bylo jí tehdy 10) vzpomínala pouze, že stáli na Žižkově na Ohradě, měli hodinky na obou rukách od zápěstí po ramena a zastavovali lidi s namířenou zbraní a formulkou: „Davaj časy“.

Včera jsem zažil něco jako panickou ataku, protože mě napadení Ukrajiny Ruskem hodně zasáhlo, možná i proto, že jsem povinně strávil 2 roky na vojně a zažil tehdy na vlastní kůži politické a vojenské tanečky kolem jihokorejského dopravního letadla sestřeleného rusy, ale asi nejen proto. Z pocitu bezmoci jsem zásoboval můj fb profil zoufalými výkřiky, protože bych si přál aby se rusáci stáhli a neškodili, ale taky nevím, jak tomu skutečně pomoci.

Pár jich tady uvedu, přidám i něco ze dneška. Štve mě to, ale nemám žádný návrh smysluplného řešení, když připosraný světový velmoci na to kašlou, neexistuje reálná síla, která by rusy zastavila  🙁


Vyzývám vládu ČR a ostatní zainteresované složky vedení státu, aby okamžitě uzavřely všechny pobočky SBERBANK, ukončili jejich činnost v ČR a zkonfiskovaly její veškerý majetek. Dále aby internovaly všechny obecně známé podporovatele Putina žijící na území ČR, včetně všech jejich rodinných příslušníků, dále aby je zbavily občanství ČR, případně povolení k pobytu, vyvlastnily jejich majetek na našem území a při nejbližší příležitosti je deportovaly do Ruska bez možnosti návratu. Zabavený majetek aby pak předali legitimní vládě Ukrajiny.

Putin = novodobý Hitler, je válečný zločinec. Bezodkladně na něj musí být vydán mezinárodní zatykač a třeba i v nepřítomnosti musí být souzen a odsouzen mezinárodním soudem v Haagu!!!

Dosavadní sankce přijaté EU považuji za zcela nedostatečné. Odpojení od bankovního systému SWIFT by bylo velmi účinným nástrojem, který by tvrdě zasáhl ruskou ekonomiku. Bohužel někteří naši partneři stále nadřazují ekonomický profit a blahobyt nad bezpečnostní situaci a nad morální povinností postavit se proti agresorovi.

Tam je zcela jistě nějaký ale, který si teď moc nedokážeme představit, tedy vlastně ano, konec swiftu = konec plynu a nafty.

UK vlajky v našich profilech na facebooku jako vrchol našeho hrdinství, nevypnuté plyn, ropa a ani Swift. Švýcarsko, přes jehož banky jde většina styku, dělá jakoby nic. A historie našich podobných okupací. Až se budeme divit, že Rusové se u nás roztahují. tak přesně tohle je ta chvíle proč? Vládne nám salónní lepšolidství. Ukrajinci jsou hrdinové.

Lumír Tuček: Přístup Západu k pomoci UKRAJINĚ mě zatím urazil, zklamal a nasral…    A mě taky!!!

Pavel Rychetský: Zatímco demokratický svět se dohaduje o ekonomických sankcích, Putinův režim vraždí obyvatele suverénní země.

Miroslav Kalousek: Izolace Ruska se nekoná. Západ od něj dál bude kupovat ropu a plyn, v systému SWIFT zůstává. Putin se tak nemusí bát, že nebude mít z čeho financovat válku. Nejsme-li ochotni nést vlastní náklady teď, zaplatíme v budoucnu mnohem víc. Západ nemá skutečné lídry…

Jaromír Bosák: „Chování Západu mi připadá, jako kdyby někdo vraždil vedle v bytě vašeho souseda, zatímco vy svoláte do kočárkárny ostatní sousedy, hromadně vyjádříte slovní podporu, vraždícímu odeberete místo k parkování a pod dveře oběti vsunete lístek s číslem na policii…“

Jefim Fištejn: Západ Ukrajinu zradil, bude se tam popravovat. Sankce jsou k ničemu, musíme být připraveni válčit.


Rusko definitivně dokázalo, že není státem, ale teroristickou organizací… je třeba ho vyloučit z OSN a na jeho vůdce vydat mezinárodní zatykač,  s teroristy se nevyjednává!


Zelenskyj: Zůstali jsme na to sami. Ptal jsem se 27 států, ale všichni se bojí…

 

Československo 1968

 

DJ Kaya

Kaya se věnuje reggae od roku 1981. V letech 1984 – 1989 jako zpěvák reggae a ska kapely Amarillo. V roce 1990 inicioval založení občanského sdružení Reggae klub a byl zvolen jeho prezidentem. V témže roce začíná vystupovat jako reggae selector a spolu s Vincentem Richardsem (ex Švihadlo, Dub.O.Net) pokládají základ Swamp Safari Sound Systemu, ve kterém oba dva působí dodnes. V březnu 1991 nastupuje do pirátské rozhlasové stanice, která se o něco později transformuje do oficiální podoby jako Radio 1. Jeho pořad se jmenuje Reggae klub a je vůbec nejstarším hudebním pořadem, který se v České republice bez přerušení vysílá na jedné stanici s jedním autorem a moderátorem. Od září 1991 do prosince 1992 paralelně vysílal na celoplošné stanici Československého rozhlasu E+M (on air předchůdce Radia Wave) pořad Rastafari go! společně s Jirkou Charyparem (Babalet, Švihadlo). V letech 1993 – 2000 vysílal pořad Reggae Session na Radiu Profil v Pardubicích. V letech 2004 – 2006 vysílal reggae pořad Jamaican Connection v brněnském Rádiu Student. V letech 1991 -1997 byl také jedním z manažerů skupiny Yo Yo Band. V roce 1996 moderoval první skutečně velkou reggae akci na území ČR, Malibu Reggae Mix, kde vystoupili The Wailers, Mighty Diamonds, Frankie Paul, Chaka Demus & Pliers, Pato Banton a Spanner Banner. V letech 1995 a 1999 byl DJ Kaya oficiálním hostem největšího světového reggae festivalu Reggae Sumfest v Montego Bay na Jamajce. V letech 2002 – 2004 byl dramaturgem festivalu Reggae Ethnic Session v Žízníkově u České Lípy a zcela zásadně se podílel na jeho úspěchu. Moderoval festivaly Mighty Sounds, Reggae Ethnic Session. Sázavafest, Reggae Area a několik dalších. V letech 2009 – 2014 byl porotcem soutěže European Reggae Contest. V roce 2006 inicioval vznik sekce Ska & Reggae v Žánrových hudebních cenách Anděl a byl Akademií populární hudby jmenován jejím odborným garantem. Do roku 2017 sekce udělila 11 žánrových Andělů. Jako externí publicista přispíval do časopisů Rock & Pop, Report, Rolling Stone a na weby Musicserver.cz, Freemusic.cz, Techno.cz a především na Rastaman.cz. Od roku 2000 je šéfredaktorem portálu REGGAE.CZ. DJ Kaya má za sebou desítky publikovaných článků, tisíce hodin odehraných v rádiích, v klubech a na festivalech jak v Česku, tak i v zahraničí.
Back to top button