Rozhovory

Anthony B: Only music can free my soul…

Mno, takže report už máte, první várku fotek taky, odkazy na videa jakbysmet. Je tudíž jasné, co bude následovat. Konec konců, avízo na to bylo už v reportu. Posaďte se v klidu do křesla, či kamkoliv, odkud vidíte na obrazovku a můžeme. Díl první: Anthony B. Na straně jedné Michal a DJ Kaya za reggae.cz, no a na druhé … to psát asi nemusím. Poznámka pod čarou: Některé části jsou schválně nechané v angličtině, protože česky byste o ten feeling přišli.

Anthony B & Michal & Kaya

Michal: Patříš mezi ty, kteří jsou na Uprisingu velmi častými hosty. Co tě na festivalu tak přitahuje?

Anthony B: Těším se na něj pokaždé. Miluju tu zkušenost. Miluju jejich organizaci. Všechno tady mám rád.

Michal: Takže to to je pro tebe něco, co si pamatuješ nejmíň tak dlouho, dokud se tu znova neobjevíš?

Anthony B: Určitě. Pokaždé, když potkám někoho, kdo ještě nebyl na Slovensku, říkám mu, že to musí udělat. Je to neopakovatelná zkušenost.

Michal:: Pokud se bavíme o zkušenostech, nechci, aby to vyznělo blbě, snad ne, ale ty máš víc něž 30 aleb. Pamatuješ si je všechny?

Anthony B: Yeah, pamatuju, vždycky když je to potřeba.

DJ Kaya: I všechny songy?

Anthony B: Ano, pamatuju si všechny songy. Úplně všechno to ale nejde. Jsou i dubplaty, a ty jsou jiné každou show. Když jsi muzikant, pamatuješ si všechny svoje songy, ale dubplate, to je ticho, to je jen scéna a riddim …

DJ Kaya: Mimochodem, mám od tebe dubplate My Yes & My No.

 

Michal: To se dalo čekat, vždyť je to u nás nejdéle hrající selector.

Anthony B: Na Slovensku?

Michal: Ne, my tím „u nás“ myslíme Slovensko i Česko. Prostě to tak neberem.

DJ Kaya: No, a když se bavíme o těch starých věcech. Anthony není tvé křestní jméno. To je Keith. Takže co byl důvod, že sis vybral artist name Anthony B.?

Anthony B: To je jednoduché. B. je podle mého příjmení Blair a Anthony je moje prostřední jméno. Jen se asi moc neví, že jsem Keith Anthony Blair.

Michal: Aha, takže podle tohohle modelu bych byl Paul T.

Anthony B: Jo, to je přesně ono 😉

Michal: No a co do budoucna? Bavíme se tu o tolika albech a dubplatech … vždyť jen v těch dubplatech musíš mít spoustu věcí, se kterými se dá pracovat.

Anthony B: Well, teď dělám promo svému novému albu, které vyšlo letos v březnu – Bread & Butter a je o tom, že hudba je mým chlebem a máslem. To je jamajské přísloví. Znamená to, že když si dobrý exit driver, přežiješ, když jsi dobrý učitel, naučíš, když jsi dobrý právník, obhájíš …

Michal: Rozumím. Denní chleba je denní chleba, ale když to umíš, může mít i máslo.

Anthony B: Right. Když z toho nového alba zpívám, jako dnes: I´m feeling good, I´m feeling good, I´m feeling irie. Just wanna dance and listen to some rub-a-dub and chill out and make love to the music, sweet reggae music … yeah, that´s from my new album, that´s all … and next song: Only music can free my soul … takže hudba je můj krunýř, protože někteří jsou zlí, je spousta násilí, někteří musí změnit práci, i když nechtějí … na to je hudba jako krunýř, místo kam mohu utéct a také to, co mne přenese do nové reality.

Michal: Bezpečné místo …

Anthony B: Ano, je to bezpečné místo, které mohu doporučit všem lidem. Právě díky tomu, že vám to tak všem mohu říct, mohu říct i to, že nejlepší zkušenost je moudrost. Tím myslím něco zažít a dostat se dál. Ta moudrost je zkušenost z něčeho, čím sis prošel, co sis zkusil …a víš, že to to funguje. Není to něco, co by jen mohlo … takže proto je to to, co doporučuju každému na světě. Doporučuju hůůůdbu (pozn. red.: To slovo zkrátka zpíval.). V ní je vždycky světlo, které svítí celý den.

Michal: Takže bychom mohli shrnout, že hudba je způsob, jak se bránit zlým věcem, které přicházejí. Je to bezpečné místo. To bychom mohli vzkázat od tebe.

Anthony B: Right and respect.

Michal: That´s all man. Je radost slyšet něco takového.

Anthony B: And I´m happy again. Thanks to all you, to organisation and everyone that make it possible. Díky nim se odhrnula záclona. Otevřeli Slovensko jamajské kultuře. Je totiž spousta zemí, kde se nemůžeš tak otevřít, akceptovat jinou část našeho nádherného světa.

Michal: Jsem moc rád, že jsem potkal člověka, který to má jak já. Ví, že dny má každý sečteny, a proto je potřeba každý den žít, jako by byl jediný.

Anthony B: Zkrátka musíme žít. Žít.

No a jasně, že ho Kaya ukecal na jingle do rádia … a má ho 😉

Michal

je organizátorem kultovních, nejen reggae, akcí z jihu Moravy. V Reggae.cz je především reportérem a také recenzentem.
Back to top button